W czwartek, 6 marca 2025, minister obrony Szwecji Pål Jonson poinformował na konferencji prasowej, że zwrócił się do parlamentu z propozycją wysłania do Polski maksymalnie ośmiu samolotów wielozadaniowych Saab JAS 39 Gripen w ramach dwóch misji w ramach NATO.
Dzisiaj Szwecja ogłosiła, że planujemy wnieść wkład w postaci kilku myśliwców JAS Gripen do dwóch operacji NATO w Polsce. Obejmują one ochronę wsparcia logistycznego NATO dla Ukrainy i nadzór powietrzny nad Polską. Jesteśmy gotowi chronić naszych sojuszników i przyjaciół.
Dzisiaj przedstawiliśmy parlamentowi propozycję, aby Szwecja wysłała do 8 samolotów JAS Gripen w celu ochrony przestrzeni powietrznej oraz NATO Security Assistance and Training for Ukraine (NSATU). Będą one działać w ramach misji obrony powietrznej NATO w celu ochrony wsparcia wojskowego i cywilnego dla Ukrainy.
Obejmuje to również personel pomocniczy, w tym jednostki kontroli i wsparcia bojowego, a także nadzór powietrzny i morski oraz zdolności transportu powietrznego. Szwecja otrzymała zaproszenie od NATO do udziału w tej operacji.
Szwecja otrzymała również zaproszenie od NATO do udziału w wzmocnionym nadzorze powietrznym nad Polską, co Szwecja będzie robić od kwietnia do czerwca 2025 r. Będzie to pierwszy raz, kiedy szwedzkie samoloty bojowe wezmą udział w nadzorze powietrznym z terytorium sojuszniczego.
Udział w Air Policing będzie kolejnym kamieniem milowym w roli Szwecji jako sojusznika NATO. Zbliżając się do pierwszej rocznicy przystąpienia Szwecji do NATO jutro, jesteśmy dumni, że możemy wnieść więcej siły bojowej do naszych sojuszników. NATO czyni nas silniejszymi i bezpieczniejszymi.
Pål Jonson
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował decyzję sojuszników ze Szwecji:
Szwecja zadeklarowała pomoc w ochronie przestrzeni powietrznej wschodniej flanki NATO. Wkrótce rozpoczynamy wspólną misję. Bardzo dziękuję za tę decyzję, która jest dowodem na naszą solidarność i jedność wobec zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa.
Zdjęcie: Saab Defence and Security
Wojska lotnicze Królestwa Szwecji (Svenska flygvapnet) dysponują 71 jednomiejscowymi JAS 39C i 24 dwumiejscowymi JAS 39D (z 204 pierwotnie zamówionych, 32 wyleasingowano do Czech i Węgier), a także 3 najnowszymi JAS 39E (z 60 zamówionych + 10 kolejnych w ramach opcji) (Produkcja przedseryjna nowych szyn uzbrojenia szwedzkich Gripenów).
Będzie to pierwsza w historii szwedzkiego lotnictwa wojskowego misja bojowa poza granicami kraju, co jest związane ze wstąpieniem Szwecji do NATO – 7 marca 2024. Nie będzie to pierwsza misja wojskowa w ramach Sojuszu, bo w styczniu br. skierowano korwetę rakietową HSwMS Visby (K31), typu Visby do Stałego Zespołu Sił Morskich NATO Grupa 1 (Standing NATO Maritime Group One, SNMG1) w ramach nowej misji pk. Baltic Sentry (Warta Bałtycka), a także wysłano 71. batalion strzelców zmotoryzowanych (71. Motoriserade skyttebataljonen) Pułku Południowej Skanii P 7 (Södra skånska regementet) wojsk lądowych (Svenska Armén), który wzmocnił NATO-wską Brygadę Wielonarodową Łotwa (NATO Multinational Brigade Latvia, MNB-LVA).
W styczniu w Szwecji przebywali oddzielnie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda., natomiast w lutym – minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.
Today Sweden is announcing that we plan to contribute with multiple JAS Gripen fighter jets to two NATO operations in Poland. They consist of protection of NATO logistical support to Ukraine & Air policing over Poland. We stand ready to protect our allies & friends. (1/5) pic.twitter.com/tGDJqsXYb1
— Pål Jonson (@PlJonson) March 6, 2025
Szwecja 🇸🇪 zadeklarowała pomoc w ochronie przestrzeni powietrznej wschodniej flanki #NATO. Wkrótce rozpoczynamy wspólną misję. Bardzo dziękuję za tę decyzję, która jest dowodem na naszą solidarność i jedność wobec zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. #StrongerTogether pic.twitter.com/iJw4zd5P0u
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) March 6, 2025