We wtorek, 15 kwietnia 2025, w Warszawie, w obecności przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej i Agencji Uzbrojenia, podpisano dokument zawierający kluczowe warunki umowy do utworzenia i funkcjonowania spółki joint venture pomiędzy Grupą WB a Hanwha Aerospace, której celem będzie rozwój i produkcja na terenie Polski pocisków rakietowych precyzyjnego rażenia CGR-080 kal. 239 mm do wieloprowadnicowych zestawów artylerii rakietowej Homar-K.
Zdjęcia: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
W uroczystości podpisania dokumentu wzięli udział m.in.: Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON, odpowiedzialny za nadzór nad modernizacją techniczną Wojska Polskiego, Ambasador Republiki Korei w Polsce Hoonmin Lim, Radca Ambasady Republiki Korei w Polsce Shik Kim, szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel i jego zastępca gen. bryg. Michał Marciniak, attaché obrony Republiki Korei w Polsce płk Kim Seughoon, przedstawiciele urzędu zamówień obronnych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) przy Ministerstwie Obrony Republiki Korei, prezes zarządu WB Electronics Piotr Wojciechowski wraz z wiceprezesem Adamem Bartosiewiczem, przedstawiciele Hanwha Aerospace, w tym dyrektor generalny Hanwha Aerospace Europe Billy Boohwan Lee, dyrektor wykonawczy Hanwha Aerospace Europe Peter Bae i prezes i dyrektor wykonawczy Hanwha Global Defence Michael Coulter.
Jak dowiedziała się Redakcja MILMAG porozumienie reguluje większość ustaleń pomiędzy partnerami i pozwoli na rychłe podpisanie właściwej umowy joint-venture. Co ciekawa jest to jedna z pierwszych tego typu kompleksowych inicjatyw realizowanych po 1989.
Dzisiejsze porozumienie to istotny krok w realizacji strategii polonizacji Hanwha Aerospace, potwierdzając długofalowe zaangażowanie firmy w modernizację Sił Zbrojnych RP oraz rozwój krajowego przemysłu obronnego. Jednocześnie podkreśla rosnącą rolę Hanwha jako strategicznego partnera państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej.
Zgodnie z ustaleniami, Hanwha Aerospace obejmie 51% udziałów we wspólnym podmiocie, natomiast WB Electronics – spółka z Grupy WB – posiadać będzie pozostałe 49%. Rozpoczęcie działalności nowej spółki będzie możliwe po uzyskaniu zgody UOKiK.
Spółka umożliwi produkcję w Polsce pocisków rakietowych CGR-080 o zasięgu 80 km do systemów artylerii rakietowej K239 Chunmoo (Homar-K), które kupiła Polska. To kolejna umowa zacieśniająca współpracę obu spółek w obszarze zbrojeniowym. Dzięki transferowi technologii i wiedzy do polskiego przemysłu, nowe pociski będą również wykorzystywane przez inne systemy rakietowe, które są na wyposażeniu Wojsko Polskiego (Pierwsze strzelania rakietowe WWR Homar-K w Polsce).
Umowa zakłada również transfer technologii i know-how do polskiego przemysłu obronnego. Dzięki temu produkowane w Polsce pociski będą mogły być wykorzystywane również przez inne systemy rakietowe znajdujące się na wyposażeniu Wojska Polskiego.
Jest to kolejny etap po zawarciu umowy z 2 października 2024 pomiędzy WB Electronics a Hanwha Aerospace, zawartej pierwszego dnia wystawy KADEX (Korea Army International Defense Industry Exhibition) w sprawie produkcji w Polsce amunicji rakietowej. Wcześniej, 4 września 2024 podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO 2024 w Targach Kielce, Grupa WB i Hanwha Aerospace podpisały protokół ustaleń (MoU, Memorandum of Understanding) dotyczące lokalnej produkcji w Polsce.
Jak powiedział wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, resort otrzymał zapewnienie, że pierwsze pociski rakietowe wyprodukowane w Polsce zejdą z linii produkcyjnych w przeciągu 3 lat. Jak dodał, państwa NATO są zainteresowanie wyrzutniami Chunmoo, jak i amunicją do nich, które będą produkowane w Polsce. Wskazał, że partner koreański jest partnerem sprawdzonym, gdyż nie każdy chce dzielić się technologiami. Minister Bejda zauważył, że w dalszej kolejności potrzebne są rozmowy w sprawie produkcji pocisków balistycznych o zasięgu 290 km (CTM-290).
Dzisiaj jesteśmy w siedzibie WB Electronics – jest to firma prywatna. Jako kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej stawiamy absolutny znak równości między państwowym przemysłem zbrojeniowym a prywatnym przemysłem zbrojeniowym. Te dwa sektory mogą i powinny ze sobą współpracować, uzupełniać się, ale oczywiście też konkurować. To, z punktu widzenia ekonomii, jest bardzo potrzebne. (…) Chodzi o to, żeby istniała konkurencja, żeby Wojsko Polskie miało najlepszy sprzęt – ale też w najlepszej cenie – powiedział wiceszef MON.
W grudniu ubiegłego roku podpisaliśmy drugą umowę wykonawczą na 72 sztuki wyrzutni Chunmoo. W ten sposób umowa ramowa została wypełniona łącznie 290 sztukami wyrzutni Chunmoo. Z tych 72, które będą produkowane — część w Polsce, część w Korei — 12 z nich powstanie w Korei, a 60 już w Polsce. To jest pierwszy etap przeniesienia technologii produkcji wyrzutni Chunmoo do Polski. (…) Kolejnym etapem jest produkcja amunicji, a konkretnie pocisków rakietowych do tych wyrzutni Chunmoo. Mamy, proszę Państwa, zapewnienie, że w przeciągu trzech lat pierwsze pociski rakietowe zejdą z linii produkcyjnej spółki, która już została utworzona przez WB Electronics i Hanwha Aerospace — i to jest absolutny sukces tego rządu – powiedział Paweł Bejda (Pierwsza tegoroczna dostawa modułów wyrzutni Homar-K).
Trzymam kciuki, życzę sukcesów i rozwoju. To przykład, że na gruncie polsko-koreańskim można tworzyć wspólne spółki typu joint venture. Zachęcam do tego również inne kraje — także USA. Premier Władysław Kosiniak-Kamysz mówił o tym jasno: jeśli zagraniczny biznes wnosi technologię i możliwości rozwoju dla polskich zakładów zbrojeniowych, to jest to krok w absolutnie dobrym kierunku. Jeszcze raz gratuluję i wierzę, że wkrótce spotkamy się przy podpisaniu umowy między Agencją Uzbrojenia a Państwa firmą joint venture na dostawę pocisków rakietowych o zasięgu 80 kilometrów, wyprodukowanych w Polsce – dodał wiceszef MON.
Podpisanie tego listu intencyjnego to kluczowy krok w kierunku utworzenia wspólnej spółki z Grupą WB. Wierzymy, że przedsięwzięcie przyczyni się do wzmocnienia potencjału przemysłowego Polski oraz modernizacji Sił Zbrojnych. Co więcej, otworzy nowe możliwości wspólnej ekspansji na rynki europejskie z konkurencyjnymi, sprawdzonymi w boju technologiami rakietowymi – powiedział Billy Boohwan Lee.
Porozumienie z Grupą WB to ważny kamień milowy w dalszej ekspansji Hanwha na globalnym rynku obronnym. Potwierdza również nasze silne zaangażowanie we wspieranie partnerów w rozwijaniu suwerennych zdolności obronnych – powiedział Michael Coulter.
Prezes zarządu WB Electronics Piotr Wojciechowski nazwał dzisiejszą umowę historyczną, która tworzy pierwszą taką spółkę joint-venture w polskim przemyśle zbrojeniowym. Powiedział, że daje ona szansę nie tylko na produkcję amunicji rakietowej w Polsce, ale także na jej dalszy rozwój i eksport. Zauważył, że produkcja ta będzie dopiero pierwszym krokiem współpracy z Hanwha Aerospace, ale nie ujawnił szczegółów.
Jak dodał, jeszcze nie nastąpił wybór lokalizacji pod budowę zakładu produkcyjnego, gdyż trwają jeszcze rozmowy z kilkoma gminami w tej sprawie – branych pod uwagę jest 5 miejsc. Celem jest polonizacja koreańskich pocisków rakietowych, a WB Electronics stanie się hubem, który zrzeszy innych polskich podwykonawców w zakresie produkcji.
Redakcja Portalu MILMAG, której przedstawiciel był obecny na wydarzeniu, zadała pytanie w kontekście oferowania gotowego produktu innym państwom NATO – czy obejmuje ona pojazdy w konfiguracji z innymi systemami Grupy WB, takimi jak Fonet, Topaz, jak w przypadku konfiguracji WWR Homar-K. Prezes Wojciechowski odpowiedział, że celem powołania spółki joint venture jest poszerzenie asortymentu o pociski rakietowe. Dlatego Grupa WB wraz z Hanwha Aerospace prowadzi obecnie działania marketingowe w kilku państwach oferując kompleksowy system rakietowy w oparciu o polskie podsystemy (także z elementami od Polskiej Grupy Zbrojeniowej).