Podczas konferencji Future Armoured Vehicles Central & Eastern Europe w Pradze, która odbyła się 13-14 maja br., kpt. Jakub Murcek z Departamentu Modernizacji Ministerstwa Obrony Słowacji poinformował o planach zakupu 104 czołgów nowego typu dla dwóch batalionów pancernych.
Najnowszy nabytek słowackich wojsk lądowych – Leopard 2A4 / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Słowacji
Jak poinformował przedstawiciel słowackiego resortu obrony, do 2030 wojska lądowe (Pozemné sily Slovenskej republiky) będą dysponować 45 czołgami w 14. batalionie czołgów w garnizonie Trebišov, w ramach 2. Brygady Zmechanizowanej im. gen. Rudolfa Viesta. 30 z nich będą to T-72M1/M1A, które nie będą modernizowane, a pozostałe 15 to Leopardy 2A4 otrzymane od Niemiec w ramach programu Ringtausch (pol. pierścień wymiany) i dostarczone z końcem ub. r., w zamian za przekazanie walczącej Ukrainie 30 bojowych wozów piechoty BVP-1.
W latach ubiegłych, Słowacja rozważała modernizację T-72 (20 T-72M1A w linii i 10 T-72M1 zmagazynowanych) do standardu T-72M2, ale ostatecznie zrezygnowano z niej. Później planowano zakup 32 nowych czołgów i 17 mostów szturmowych na tym samym podwoziu. Jeśli chodzi natomiast o Leopardy 2A4, to według kpt. Jakuba Murcka, do końca 2024 osiągną gotowość operacyjną.
Wskazał również, że w najbliższych latach struktura słowackich wojsk lądowych przejdzie reorganizację. Zwłaszcza w związku z pozyskaniem 152 bojowych wozów piechoty CV90 MkIV z 35-mm armatą automatyczną Bushmaster III oraz rodziny 76 kołowych transporterów opancerzonych Vydra (AMV XP 8×8). W dalszych planach jest zakup 104 czołgów, po 52 na jeden batalion pancerny. Resort obrony jeszcze nie wybrał dostawcy, a oferty, nieujawnione, są obecnie rozpatrywane. Umowa w tej sprawie może zostać zawarta w 2024 lub 2025.
Wydaje się, że Bratysława mogłaby pójść śladem sąsiednich Czech, które zdecydowały się na zakup nowo opracowywanych Leopardów 2A8CZ (wybrane też przez Niemcy, Norwegię, Litwę i Włochy). Inne opcje, jakie są obecnie na rynku, można wskazać M1A2SEPv3, które zakupiła Polska i planuje Rumunia, czy K2 Heuk-Pyo, także obecny w Polsce i oferowany Rumunii.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.