W piątek, 17 maja 2024, na platformie społecznościowej Telegram pojawiły się fotografie zdobytego przez wojska rosyjskie ukraińskiej bezzałogowej samobieżnej platformy o trakcji gąsienicowej THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System), produkcji spółki Milrem Robotics (należącej do emirackiej grupy przemysłowej EDGE), pochodzącej z donacji estońskiej.
Zdjęcia: dva_majors via Telegram
Nie jest znana lokalizacja ani okoliczności zdobycia pojazdu, ale na dołączonych fotografiach wygląda na lekko uszkodzony. Zaprezentowano m.in. tabliczkę znamionową na której widnieje model i numer seryjny pojazdu. Faktem jest, że to jeden z najbardziej zaawansowanych pojazdów jakie udało się zdobyć Rosjanom na siłach ukraińskich.
Przypomnijmy, że 29 listopada 2022 spółka Milrem Robotics informowała, że w kooperacji z niemiecką spółką Krauss Maffei-Wegmann (obecnie KNDS Deutschland) dostarczy do Ukrainy 14 egzemplarzy pojazdów THeMIS w konfiguracji ewakuacji rannych z pola walki CASEVAC (casualty evacuation) oraz zadań saperskich. Zdobyty przez Rosjan egzemplarz to wariant CASEVAC. Wcześniej, 6 września 2022 informowano o przekazaniu jednego egzemplarza, którego zakup sfinansowała Estonia. Po sukcesie użycia pojazdu na polu walki zdecydowano o dostawie kolejnych. 21 marca br. producent systemu poinformował o zniszczeniu jednego z 15 pojazdów:
Losing equipment in war is inevitable, but losing unmanned vehicles is better than manned ones. THeMIS UGV poses a threat to Russian forces. This was established when they announced a 2mRUB bounty for its capture. Targeting the THeMIS on the battlefield further emphasises this. pic.twitter.com/YQcN9QZcT2
— Milrem Robotics (@MilremR) March 21, 2024
Wówczas, rosyjskie Centrum Analiz Strategii i Technologii z Moskwy ogłosiło nagrodę w wysokości 1 mln RUB (wówczas 77,31 tys. zł, obecnie 43 tys. zł) dla każdego, kto przejmie i dostarczy bezzałogowiec do Rosji w lepszym lub gorszym stanie technicznym. Centrum Analiz Strategii i Technologii ma mieć podobno czysto techniczny interes w pozyskaniu nowoczesnej estońskiej platformy bezzałogowej o zdolnościach autonomicznych. 14 lutego br. nagrodę podwojono do 2 mln RUB (87 tys. zł).
We usually don't share links to Russian media but doubling the award to capture the #THeMIS #UGV in Ukraine to 2 million rubles by the Russian Center for Analysis of Strategies and Technologies (CAST) deserves a shout-out. https://t.co/fC8zK3XIa9
— Milrem Robotics (@MilremR) February 15, 2024
Wczoraj, 18 maja br. agencja prasowa RIA Nowosti poinformowała, że Centrum Analiz Strategii i Technologii bada informację o zdobyciu THeMIS-a – Rusłan Puchow, dyrektor Centrum potwierdził, że rosyjscy żołnierze otrzymają nagrodę pieniężną.
THeMIS
Zaprezentowany po raz pierwszy na paryskich targach Eurosatory 2016, THeMIS to bezzałogowy pojazd wielozadaniowy o otwartej architekturze, który umożliwia jego szybką konfigurację od zadań transportowych do przenoszenia uzbrojenia, neutralizacji min i improwizowanych ładunków wybuchowych czy wspierania operacji wywiadowczych zgodnie z charakterem misji.
Dzięki hybrydowemu napędowi, składającemu się z silników wysokoprężnych i elektrycznych, pojazd charakteryzuje się obniżoną sygnaturą termiczną i możliwością skrytego podejścia na pozycje ogniowe. Platforma ma 2,4 m długości, 2,05 m szerokości i 1,15 m wysokości. Może poruszać się przez 10 godzin z wykorzystaniem silników wysokoprężnych, natomiast cichszy napęd elektryczny pozwala na 90 minut jazdy, a maksymalna prędkość to 20 km/h. Platforma o masie 1630 kg, ma nośność aż 750 kg, przy zasilaniu 3 kW dla ładunku specjalnego – przy czym może być integrowana z uzbrojeniem różnej klasy (wariant Combat), np. 30-mm armata automatyczna, wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych (Javelin, Brimstone, Akeron MP), systemy zwalczania bezzałogowców, czy nowe warianty Observe i Hunter.
Bezzałogowe systemy Milrem Robotics są uzupełnione o zestaw MIFIK (Milrem Intelligent Functions Integration Kit), który umożliwia pojazdom użycie funkcji autonomicznych, w tym poruszanie się po wcześniej wytyczonych punktach trasy czy śledzenie i podążanie za innymi pojazdami. Zestaw może pełnić rolę systemu dowodzenia i kontroli, przeznaczonego specjalnie dla systemów robotycznych, który integruje wiele różnych bezzałogowych zasobów lotniczych i naziemnych.
Pojazdy w różnych konfiguracjach ostały zamówione przez siły zbrojne 16 państw m.in. Australii, Indii, Indonezji, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, omawianej Ukrainy, w tym w 9 z NATO: Estonii, Francji, Niemczech, Królestwa Niderlandów, Norwegii, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii i USA, wkrótce trafią do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także na testy do Japonii. Poza użyciem w Ukrainie, były też wykorzystywane przez estońskich żołnierzy w Mali.
Pojazdy brały też udział w międzynarodowym programie iMUGS (integrated Modular Unmanned Ground System) w ramach inicjatyw Stałej Współpracy Strukturalnej PESCO (PErmanent Structured COoperation), realizowanej pod nadzorem Europejskiego Funduszu Obronnego (European Defence Fund, EDF). Teraz z kolei jest jedną z platform w europejskim programie CUGS (Combat Unmanned Ground Systems).