W środę, 24 lipca 2024, niemiecka grupa Rheinmetall AG poinformowała, że otrzymała zamówienie od ukraińskiego rządu o wartości ponad 100 mln EUR (padło określenie: low three-digit million-euro range) na dostawę wyposażenia technicznego do budowy linii produkcyjnej do zakładu amunicyjnego w ciągu 24 miesięcy (CNN: USA udaremniły rosyjski zamach na dyrektora niemieckiej grupy Rheinmetall).
Jest to wynik porozumienia z 19 lutego br., kiedy to drugiego dnia 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa grupa ogłosiła wraz z Ministerstwem ds. Strategicznych Gałęzi Przemysłu Ukrainy powołanie spółki joint venture, która zajmie się produkcją amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm na terytorium Ukrainy (Rheinemtall z największą w swojej historii umową na amunicję artyleryjską).
Zamówienie obejmuje kompletne wyposażenie techniczne zakładu amunicyjnego od jego budowy aż do uruchomienia. Umowa zostanie zaksięgowana jako zamówienie wpływające na początku trzeciego kwartału 2024. Przewiduje się, że rozpoczęcie realizacji nastąpi w krótkim terminie i zakończenie nastąpi w ciągu kilku lat. Z tym że rozpoczęcie początkowej produkcji amunicji ma nastąpić w ciągu 24 miesięcy (Coraz bliżej budowy litewskiego zakładu produkcji amunicji Rheinmetall).
Nowa spółka, Ukraińskie Centrum Kompetencyjne ds. Amunicji (ang. Ukrainian Competence Center for Ammunition) będzie kontrolowana w 51% przez grupę Rheinmetall AG, a pozostałe 49% będzie należeć do partnerów ukraińskich. Celem jest produkcja kilkuset tysięcy sztuk amunicji kal. 155 mm rocznie, łącznie z ładunkami miotającymi. Aby to osiągnąć, partnerzy zbudują i będą wspólnie eksploatować nowy zakład produkcyjny, którego lokalizacja, a także nazwa partnera przemysłowego z Ukrainy, nie zostały podane (Zakład Rheinmetall Automecanica SRL w Rumunii otwarty).
Armin Papperger, dyrektor generalny Rheinmetall AG:
Wcielamy nasze słowa w czyn i wspólnie z naszym partnerem stworzymy Ukraińskie Centrum Kompetencyjne ds. Amunicji. Zamówienie podkreśla zaufanie do wiedzy i możliwości produkcyjnych grupy Rheinmetall. Jesteśmy wdzięczni, że możemy wspierać kraj w jego reindustrializacji i wzmacnianiu jego zdolności obronnych.
W Ukrainie obecnie podejmowane są działania mające na celu przygotowanie niezbędnej infrastruktury. Wkrótce powstanie rzeczona spółka joint venture pomiędzy Rheinmetall i ukraińską spółką państwową.
11 czerwca br. dyrektor generalny Rheinmetall AG Armin Papperger i ukraiński minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Oleksandr Kamyszin podpisali porozumienie o rozszerzeniu współpracy strategicznej podczas pierwszego dnia dwudniowej konferencji Ukraine Recovery Conference (URC2024) w Berlinie.
Dzień wcześniej, 10 czerwca, otworzyli zakład produkcyjno-remontowy na zachodniej Ukrainie, którym zarządza spółka joint venture Rheinmetall Ukraine Defence Industry LLC, powołana do życia 18 października ub. r. Zakład zajmuje się remontami bojowych wozów piechoty SPz Marder 1, a w dalszej kolejności czołgów Leopard 2 i Leopard 1A5, dostarczanymi w ramach niemieckiej i międzynarodowej pomocy wojskowej walczącej Ukrainie. Jeśli chodzi o produkcję, to zgodnie z deklaracją, pierwszy bojowy wóz piechoty KF41 Lynx spółki Rheinmetall Landsysteme ma zostać przekazany ukraińskim siłom zbrojnym jeszcze w tym roku, a lokalna produkcja ma rozpocząć się możliwie najszybciej.
Powyższe działania przemysłowe Rheinmetall AG w Ukrainie są wynikiem strategicznego porozumienia z tamtejszym państwowym przemysłem zbrojeniowym z 13 maja 2023. Wcześniej, grupa oferowała Ukrainie produkcję czołgów KF51 Panther oraz kołowych, pływających transporterów opancerzonych TPz Fuchs 1.
#Ammunition factory to be built in the 🇺🇦 #Ukraine: #Rheinmetall receives order to deliver a production line https://t.co/hMaTHMPMOh pic.twitter.com/Rn1XKHmSDy
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) July 24, 2024