W nocy z 1 na 2 sierpnia polskiego czasu, prezydent USA Joe Biden poinformował, że w ataku bezzałogowca uderzeniowego w Kabulu zginął generalny emir Al-Kaidy, 71-letni Ajman az-Zawahiri. Terrorysta nr 1 objął przywództwo nad organizacją po zabiciu Osamy bin Ladena, 2 maja 2011. Był odpowiedzialny za współorganizację zamachów terrorystycznych w USA z 11 września 2001, a za informację o miejscu jego pobytu FBI oferowało 25 mln USD.
Prezydent USA Joe Biden poinformował, że w ataku bezzałogowca uderzeniowego w Kabulu zginął generalny emir Al-Kaidy, Ajman az-Zawahiri / Zdjęcie: Hamid Mir via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Do ataku na lidera Al-Kaidy miało dojść 31 lipca około godz. 6.18 czasu lokalnego (UTC+4.30) w zamożnej dzielnicy Sherpur w stolicy Afganistanu, Kabulu. Ajman az-Zawahiri miał znajdować się na balkonie swojego domu, gdy bojowy bezzałogowy statek latający (prawdopodobnie MQ-9 Reaper) wystrzelił dwa kinetyczne pociski kierowane AGM-114R9X (wcześniej oznaczone AGM-114R9G). Dzięki wykorzystaniu pocisków pozbawionych głowicy wybuchowej nie doszło do postronnych ofiar. Całość nadzorowała Centralna Agencja Wywiadowcza CIA (choć oficjalnie odmówiła komentarza), a z ujawnieniem zabicia terrorysty zwlekano z powodu konieczności weryfikacji jego śmierci.
Prezydent Joe Biden powiedział w wystąpieniu telewizyjnym, że wydał zgodę na atak tydzień wcześniej, a Wspólnota Wywiadów USA śledziła az-Zawahiriego od początku br., gdy ten przeprowadził się do Kabulu. Talibowie natychmiast potępili przeprowadzenie ataku na terytorium Afganistanu, ale jak podkreślają amerykańscy urzędnicy, zezwolenie na zamieszkanie przywódcy Al-Kaidy w Kabulu było złamaniem porozumienia pokojowego z Doha z 29 lutego 2020. Dziennik The New York Times, powołując się na analizy wywiadowcze, poinformował, że dom w którym mieszkał przywódca Al-Kaidy należał do Siradżuddina Hakkaniego, ministra spraw wewnętrznych w rządzie Talibów.
Happening Now: President Biden addresses the nation on a successful counterterrorism operation. https://t.co/JiYnzn5TUj
— The White House (@WhiteHouse) August 1, 2022
Ajman Muhammad Rabi az-Zawahiri urodził się 19 czerwca 1951 w Gizie w Egipcie. Z wykształcenia był chirurgiem i farmaceutą na Uniwersytecie Kairskim, a swoją profesję uzyskał początkowo w wojskach lądowych Egiptu, w których służył w latach 1974-1977. Już jako nastolatek w 1965 związał z Bractwem Muzułmańskim, następnie w 1980 przyłączył się do Egipskiego Dżihadu Islamskiego, w strukturach którego pozostawał do 1998, a w międzyczasie, w 1985 wyjechał do Arabii Saudyjskiej jako chirurg, gdzie poznał Osamę bin Ladena i w 1988 dołączył do Al-Kaidy, w ramach której walczył z Sowietami w Afganistanie. Był osobistym lekarzem lidera Al-Kaidy.
Ajman az-Zawahiri był zamieszany m.in. w zabójstwo prezydenta Egiptu Anwara as-Sadata w 1981 (a także próby zamachów na szefa MSZ i premiera w 1993, ambasadę Egiptu w Pakistanie w 1995 i zabójstwo b. premier Benazir Bhutto w 2007), przeprowadzenie zamachów na amerykańskie ambasady w stolicy Kenii, Nairobi i Tanzanii, Dar es Salaam w 1998. Po zamachach z 11 września, az-Zawahiri został wpisany na listę 22 najbardziej poszukiwanych terrorystów FBI, upublicznioną w październiku. Na początku listopada otrzymał obywatelstwo afgańskie. Według Departamentu Stanu USA, w 2009 został głównym dowódcą strategicznym i operacyjnym Al-Kaidy, podczas gdy bin Laden pozostawał przywódcą ideologicznym, a po jego zabiciu dwa lata później, generalnym emirem.
Co ciekawe, CIA wspierana przez wywiad pakistański ISI, miała przeprowadzić nieskuteczną próbę zabicia az-Zawahiriego 13 stycznia 2006 w ataku lotniczym na wieś Damadola. 28 lipca 2008 miał zostać z kolei ranny w amerykańskim ataku w pobliżu pakistańskiej wsi Azam Warsak, a na początku września prawie schwytany przez wojsko pakistańskie w dystrykcie Mohmad. Lider Al-Kaidy słynął ze swoich politycznych nagrań wideo, których od 2003 opublikował co najmniej sześćdziesiąt cztery. W ostatnim, datowanym na 6 kwietnia br., poparł indyjską studentkę i muzułmankę Muskan Khan, która zainicjowała ruch przeciwko zakazowi noszenia burek w stanie Karnataka.