W poniedziałek, 21 kwietnia 2025, amerykańska korporacja RTX poinformowała, że otrzymała zgodę Departamentu Obrony USA tzw. Milestone C na przejście z fazy badawczo-rozwojowej (Engineering & Manufacturing Development, EMD) do produkcji małoseryjnej (LRIP, Low-Rate Initial Production) stacji radiolokacyjnych średniego zasięgu LTAMDS (Lower Tier Air and Missile Defense Sensor).
Decyzja zamawiającego nastąpiła po zakończeniu rygorystycznego programu testowego obejmującego osiem zróżnicowanych prób, z których ostatnia miała miejsce 12 lutego br. W tym celu producent w ramach fazy EMD dostarczył sześć radiolokatorów LTAMDS w ramach umowy z 2019. Oczekiwano, że decyzja Milestone C nastąpi w drugim kwartale br., w związku z czym program nie notuje opóźnień.
To bezprecedensowe osiągnięcie, ponieważ program rozwoju tej wielkości przechodzi od prototypu do produkcji i wdrożenia w przyspieszonym tempie — powiedział Tom Laliberty, prezes Land and Air Defense Systems w Raytheon (część RTX). Nasza współpraca partnerska z US Army i szeroką bazą partnerów przemysłowych doprowadziła do historycznego wykonania programu LTAMDS w rekordowym czasie, dostarczając zaawansowane 360-stopniowe zintegrowane możliwości obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
Tempo programu rozwoju prototypów i ich testów wynikało z upoważnienia otrzymanego przez US Army od Kongresu (Middle-Tier Acquisition). Początkowe tempo produkcji ma wynieść 8 radarów rocznie, a docelowo – 12 egzemplarzy (tylko w tym roku mają zostać przekazane dwa dodatkowe radary).
W sierpniu 2024 r. spółka Raytheon otrzymała od Wojsk Lądowych USA kontrakt o wartości ponad 2 mld dolarów na dostawy radarów LTAMDS do Stanów Zjednoczonych i do Polski (12 egzemplarzy). Dzięki tej umowie, realizowanej w formule Foreign Military Sales (FMS), Polska stanie się pierwszym zagranicznym klientem, który włączy radar LTAMDS do swojego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (Kluczowe technologie Raytheon w programie Wisła).
Jak informuje RTX, poza Polską, zainteresowanie radarem LTAMDS wyraża kilkanaście nieujawnionych z nazw państw, które złożyły zapytania o specyfikacje i możliwe terminy dostaw (nie można wykluczyć, że obecnie użytkownicy systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot).
LTAMDS to trójścianowy nieruchomy radar zapewniający pokrycie w zakresie 360 stopni i wykorzystujący antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) w technologii azotku galu (GaN). Dzięki tym cechom umożliwia znacznie skuteczniejszą ochronę przed całą gamą zagrożeń – od samolotów załogowych i bezzałogowych do pocisków manewrujących, balistycznych i hipersonicznych. Jest następcą sektorowych radarów kierowania ogniem AN/MPQ-65 w bateriach wspomnianego systemu Patriot.
W porównaniu z radarem AN/MPQ-65, antena nowego urządzenia jest o 2130 mm dłuższa i 280 mm węższa. Nie wymaga stabilizatorów bocznych, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca w ładowni samolotu C-17A Globemaster III. Prototyp urządzenia został po raz pierwszy publicznie zaprezentowany podczas waszyngtońskiej wystawy AUSA 2019. US Army, oprócz sześciu prototypów, planuje zamówić 16 zestawów, a do 2031 co najmniej 60 stacji radiolokacyjnych ma trafić do wszystkich 15 batalionów Patriot.