We wtorek, 1 kwietnia 2025, w Waszawie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w uroczystości podpisania porozumienia o współpracy Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni ze spółką Oracle.
To ważny moment. Kolejna niezwykle istotna dla naszej armii, dla naszego bezpieczeństwa, dla naszego kraju umowa o współpracy z wiodącą firmą w dziedzinie rozwoju najnowszych technologii oraz infrastruktury chmurowej, dotycząca rozwoju sztucznej inteligencji podpisana. Firma Oracle jest jednym z kluczowych partnerów państwa polskiego – nie tylko dla Wojska Polskiego, ale dla całego kraju. To przełomowy moment w rozwoju cyberbezpieczeństwa. Jesteśmy bardzo dumni z naszej cyberarmii, z dowództwa i całego komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Stworzyli coś niesamowitego. Rozwijają swoje zdolności, budują Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji na potrzeby sił zbrojnych. Rozwijamy obronę naszej cyberprzestrzeni – przestrzeni, która jest pierwszym celem ataku – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Warszawie.
Chcemy być najlepsi na świecie, dlatego podpisujemy umowy z najlepszymi firmami na świecie. Ta umowa obejmuje trzy kluczowe obszary: Po pierwsze – wymiana informacji. Musimy działać szybciej niż nasi przeciwnicy. Musimy wiedzieć więcej, reagować szybciej i uczyć się intensywniej niż ktokolwiek inny. Mamy tego pełną świadomość. Po drugie – bezpieczeństwo, szczególnie w infrastrukturze chmurowej. Chodzi o ochronę baz danych, wiadomości i informacji wrażliwych dla państwa polskiego, w tym dotyczących sił zbrojnych i naszego bezpieczeństwa. Infrastruktura chmurowa musi być odpowiednio zabezpieczona, a kryptologia odgrywa tutaj kluczową rolę. Po trzecie – rozwój sztucznej inteligencji. To dla mnie priorytet. Za pięć lat – nie za dekady – bez skutecznej implementacji sztucznej inteligencji nie da się zarządzać polem walki, szkolić żołnierzy ani koordynować logistyki armii – zaznaczył po podpisaniu porozumienia szef MON.
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i firma Oracle przystąpiły do rozmów o strategicznej współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa związanego z przetwarzaniem w chmurze oraz innych uzgodnionych obszarach działalności.
Ta umowa pozwala nam – tak naprawdę już od dzisiaj – budować wspólne zespoły zadaniowe, które z jednej strony będą wymieniać się informacjami o zagrożeniach, a z drugiej rozwijać wiedzę naszych ekspertów. Od dziś nasi specjaliści będą mogli swobodnie wymieniać się informacjami o zagrożeniach, które mogą materializować się w naszych systemach, ale także próbować zaistnieć w waszej technologii. Chciałbym podkreślić – co już zaznaczył Pan Premier – że Polska jest obecnie jednym z najbardziej atakowanych krajów świata w cyberprzestrzeni. Dzięki temu mamy ogromne doświadczenie, a nasi eksperci bez wątpienia mogą wnieść istotny wkład w zwiększenie bezpieczeństwa – powiedział gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Porozumienie ma dotyczyć współpracy m.in. w zakresie dzielenia się spostrzeżeniami na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni, zapewnienia wczesnego dostępu do informacji i ostrzeżeń związanych z lukami w zabezpieczeniach, wymiany wiedzy i rozwijania kompetencji z zakresu kryptografii z uwzględnieniem zastosowania w rozwiązaniach chmurowych oraz rozwijania kompetencji z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.