W niedzielę, 4 maja 2025, północnokoreańska agencja prasowa KCNA opublikowała zdjęcia dyktatora Kim Dzong Una dokonującego inspekcji ważnej fabryki czołgów, prezentując nową modernizację najnowszego czołgu Chonma-2. Jedną z rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w publikacji, jest nowy czołg Chonma-2, znany wcześniej był jako M2020. Władze w Pjongjangu twierdzą, że został on zmodernizowany i znajduje się w produkcji seryjnej, ale wciąż pozostaje wiele pytań na jego temat.
Kim Dzong Un dokonuje inspekcji jednego z czołgów Chonma-2 / Zdjęcia: KCNA
Historia
M2020 (2020 r.)
Korea Północna po raz pierwszy zaprezentowała swój nowy czołg podstawowy podczas defilady wojskowej z okazji 75. rocznicy powstania Partii Pracy Korei. Równolegle prezentowano starsze czołgi różnej konstrukcji będące na wyposażeniu Koreańskiej Armii Ludowej, takie jak T-62 (Chonma-ho). Nie ujawniono jednak oznaczenia ani specyfikacji nowego wozu bojowego, więc zachodni specjaliści tymczasowo nazwali je M2020.
M2020 (2023 r.)
26 lipca 2023 podczas Wystawy sprzętu wojskowego-2023 z okazji 70. rocznicy zwycięstwa w wojnie o wyzwolenie ojczyzny (wojna koreańska 1950-1953), zaprezentowano zmodernizowany czołg, który otrzymał kostki pancerza reaktywnego, rozmieszczone na kadłubie i wieży, choć nie różnił się poza tym od znanego modelu M2020. Jednak zaprezentowany wówczas film propagandowy pokazał strzelanie z przeciwpancernych pocisków kierowanych, test aktywnego systemu ochrony pojazdów (ASOP) i zdolności manewrowe, udowadniając, że czołgi te nie były tylko atrapami.
Chonma-2 / M2024 (2024 i 2025 r.)
21 listopada 2024 podczas wystawy Rozwój obrony narodowej-2024 zaprezentowano kolejny model nazwany początkowo M2024 z przeprojektowaną wieżą ze wzmocnionymi burtami. Z kolei 4 maja 2025 ujawniono szczegóły czołgu, prezentując zakład i linię produkcyjną i potwierdzając, że otrzymał on oznaczenie Chonma-2.
Specyfikacja Chonma-2
Korea Północna użytkuje obecnie czołgi T-62 (Chonma-ho) i kilka lokalnych wariantów T-72 oraz inne przestarzałe konstrukcje (T-54/55, typ 59 i PT-76), ale Chonma-2 jest być może postrzegany jako nowoczesny czołg, który można nazwać pierwszym wozem 3. generacji.
Jednak faktycznie nie można go jeszcze nazwać w pełni nowoczesnym czołgiem, ponieważ cechy zewnętrze pokazują, że w jego konstrukcji wciąż widać ślady, że jest oparty na czołgach poprzedniego generacji. Dlatego czołg Chonma-2 przeszedł co najmniej dwa lub trzy procesy przeprojektowania i zmiany konstrukcji od czasu pierwszego modelu z 2020 roku.
Wieża
Układ konstrukcyjny wieży czołgu Chonma-2 jest odwrotny do wieży T-62, z dowódcą i działonowym po prawej stronie oraz ładowniczym po lewej stronie. Dotychczas używane czołgi w Korei Północnej zostały zbudowane i zmodyfikowane przy użyciu prostej metody odlewania i spawania opartej na konstrukcji z T-62. Nowa wieża w Chonma-2 została jednak zaprojektowana w inny sposób niż dotychczas, ze specjalnymi burtami modułowymi przyspawanymi do nowo zaprojektowanego korpusu.
Co więcej, patrząc na wyposażenie elektroniczne i elektrooptyczne czołgu Chonma-2, można wysnuć wnioski, że przeszło ono długą drogę rozwoju. Przyrządy celownicze czołgu są wyposażone w nowy zmodernizowany system obserwacyjny, który został zaprezentowany w maju 2024 roku. Moduł radarowy dla systemu aktywnej ochrony pojazdów ASOP jest również umieszczony wewnątrz modułów opancerzenia, a nie na zewnątrz wieży, więc nawet kosztem pancerza można oczekiwać poprawy jego żywotności w porównaniu z innymi czołgami wraz ze zwiększeniem zasięgu wykrywania.
Armata
Odkąd Chonma-2 został zaprezentowany w 2020 roku, największe kontrowersje dotyczyły tego, czy będzie używał on armaty działa kalibru 115 mm czy 125 mm. Korea Północna, która po rozpadzie ZSRS pozyskała za pośrednictwem Iranu pewną liczbę czołgów T-72, opracowała lokalną armatę kalibru 125 mm, ale tylko niewielka ilość czołgów Songun-915 (P’okp’ung-ho lub M2002) była w nie uzbrojona. Mogły więc wydawać się logiczne, że nowy Chonma-2 jako pierwszy nowoczesny czołg miał zostać wyposażony w armatę kal. 125 mm.
Jednakże Chonma-2 prawdopodobnie nadal będzie wyposażony w armatę kalibru 115 mm, która nadal jest podstawowym uzbrojeniem głównym północnokoreańskich czołgów, a zgodnie z opublikowanymi danymi można było również odnotować, że opracowano amunicję scaloną tego kalibru. Ponadto wiadomo również, że Chonma-2 charakteryzuje się czteroosobową załogą, co czyni szczególnie mało prawdopodobnym użycie automatycznego systemu ładowania.
Podwozie i silnik
Chonma-2 otrzymał całkowicie przeprojektowane podwozie, a szeroka przednia jego część i dno kadłuba przypomina rozwiązania znane z chińskich czołgów typu 96/99. Zostało ono również wydłużone, aby zintegrować z nową wieżą, z sześcioma kołami nośnymi zamiast oryginalnych pięciu, a te przypominają rozwiązanie z T-80.
Podczas wizyty w fabryce można zauważyć na fotografiach niezamontowane kostki dodatkowego pancerza reaktywnego na burtach kadłuba, jak również dodatkową kamerę dla kierowcy.
Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań kompensujących zwiększoną masę bojową czołgu Chonma-2 jest oczywiście silnik. Wymagany był nowy silnik wysokoprężny, który mógłby zapewnić lepsze osiągi niż istniejący radziecki czterosuwowy silnik wysokoprężny W-55 chłodzony cieczą. Obecnie, z tego co wiadomo, opracowywanych jest kilka bliżej nieujawnionych jednostek napędowych dla Chomna-2, w tym jeden zbliżony do niemieckiego MTU MT 883 Ka-500, który został po raz pierwszy zaprezentowany w maju 2024 roku i jeden, który został zaprezentowany w maju 2025 roku.
Podsumowanie
Chociaż Korea Północna twierdzi, że produkuje bardziej zaawansowane czołgi Chonma-2, nadal nie jest jasne, czy rzeczywiście jest to produkcja seryjna na skalę przemysłową. Na opublikowanych zdjęciach komponenty Chonma-2 wyraźnie wykazuję rdzę i ślady użytkowania, jakby zostały one poddane recyklingowi, a nie były nowo wyprodukowane. Ponadto na niektórych zdjęciach czołgi wyglądają na nienaturalnie zaparkowane na hali produkcyjnej, tak jakby były one fotomontażem – zostały po prostu doklejone do otoczenia. Dlatego można wysnuć tezę, że nawet jeśli Korea Północna chce masowo produkować czołg Chonma-2, to wciąż brakuje jej przygotowania do tego etapu i raczej znajduje się na etapie prototypu.