We wtorek, 1 kwietnia 2025, podczas wizyty we Francji, minister obrony Królestwa Danii Troels Lund Poulsen ogłosił zakup rakietowych pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu MBDA Mistral 3. Ministrowi towarzyszą król Fryderyk X z królową Marią w ramach wizyty państwowej i promocji biznesu duńskiego we Francji.
Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Królestwa Danii
Porozumienie to kolejny ważny krok w budowie duńskiej obrony powietrznej. Umowa nie tylko podkreśla naszą dobrą współpracę z Francją, ale także wzmacnia duńską zdolności bojowe i bezpieczeństwo. Ścisła współpraca z Francją jest absolutnie konieczna w czasie wojny w Europie i sytuacji polityki bezpieczeństwa, która stale się rozwija – powiedział minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.
Wizyta delegacji duńskiej koncentruje się zarówno na współpracy duńskiego i francuskiego przemysłu obronnego, ale także na wzmocnieniu silnych stosunków dwustronnych między Danią a Francją.
Europa musi zjednoczenie się i wziąć na siebie znacznie większą odpowiedzialność za nasze własne i bezpieczeństwo euroatlantyckie. Dlatego zjednoczona Europa musi masowo inwestować w budowę europejskiego przemysłu obronnego. Wzmocniony europejski przemysł obronny jest niezbędny, aby osiągnąć sukces w trwających zbrojeniach. Francja odgrywa tu znaczącą rolę – dodał minister Poulsen.
Mistral 3 / Grafika: MBDA
Wspólny plan zakupu zestawów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu MBDA Mistral 3 przez Francję, Belgię, Cypr, Estonię, Hiszpanię, Węgry, Słowenię, Rumunię i Danię został ogłoszony 14 listopada 2024, gdy Komisja Europejska ogłosiła zwycięzców pierwszego konkursu europejskiego programu wspólnych zakupów wojskowych EDIRPA (European Defence Industry Reinforcement through common Procurement Act). Projekt wspólnych zakupów otrzymał dofinansowanie w wysokości 60 mln EUR. Wcześniej, w czerwcu 2023 plan zakupu tych zestawów ogłosiły Francja, Belgia, Cypr, Estonia i Węgry.
Mistral 3 to najnowszy pocisk z rodziny o zwiększonym zasięgu przyjęty już do arsenału francuskich sił zbrojnych, jest pociskiem przeciwlotniczym wyposażonym w głowicę naprowadzającą z sensorem podczerwieni i zaawansowane możliwości przetwarzania obrazu. Może atakować cele o niskiej sygnaturze termicznej, takie jak bezzałogowe statki powietrzne, pociski z napędem turboodrzutowym i poruszające się z dużą prędkością samoloty bojowe z dalekiego dystansu. Cechuje go doskonała odporność na działanie systemów samoobrony.
Pod koniec grudnia 2018 pocisk był testowany pod kątem zwalczania celów nawodnych z wyrzutni SIMBAD-RC. Wcześniej zostały zintegrowane z wyrzutniami lądowymi, morskimi i lotniczymi przenoszonymi przez śmigłowce. W lipcu 2019 pociski Mistral zamówiła Serbia, jako pierwszy użytkownik eksportowy, a w listopadzie 2019 pocisk był testowany przeciwko bezzałogowcom.
W przypadku Danii, choć nie stwierdzono tego wprost, system może wejść na uzbrojenie zamówionych 27 września ub. r. 16 zestawów artyleryjsko-rakietowego systemu przeciwlotniczego Rheinmetall Oerlikon Skyranger 30, które zostaną posadowione na podwoziu kołowego transportera opancerzonego GDELS-Mowag Piranha V. Niemiecki producent przewiduje możliwość integracji zdwojonej wyrzutni Mistral 3 na swojej wieży.
https://twitter.com/Forsvarsmin/status/1907067676536496598