We wtorek, 25 marca 2025, w Wojskowej Akademii Technicznej w obecności m.in. wiceministra Stanisława Wziątka otwarto mikropoligon wraz z unikatowym w skali kraju schronem dydaktycznym, halą do badań wytrzymałościowych i placami do szkoleń specjalistycznych. Oddanie do użytku tego nowoczesnego obiektu szkoleniowo-laboratoryjnego Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji to kolejny ważny etap dynamicznego procesu rozwoju infrastruktury WAT.
Zdjęcia: Mariusz Maciejewski, WAT
Mikropoligon to nowe doświadczenie, które wpisuje się znakomicie w potrzeby naszej Ojczyzny – ocenił podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek. Ta inwestycja będzie dawała każdemu obywatelowi poczucie, że państwo o nim myśli, że państwo za niego odpowiada i gwarantuje mu właściwą ochronę. Ochrona ludności, obrona cywilna jest teraz jednym z najważniejszych wyzwań. Ta inwestycja może być przykładem dla wielu wykonawców i demonstratorem możliwości technicznych, które już w tej chwili są w naszym posiadaniu – powiedział.
Wyraził też radość wynikającą z obecności przedstawicieli samorządu, który będzie zawsze najbliżej mieszkańców. Minister Wziątek zaapelował, żeby taka wspólnota towarzyszyła wszystkim kolejnym inwestycjom, które dorobek nauki przekuwają w nasze przygotowanie do obrony ojczyzny i ochrony mieszkańców.
Mikropoligon WAT to pierwsze w Polsce laboratorium fortyfikacyjne, w którym znajduje się w pełni funkcjonalny schron. Jest to schron o podstawowej odporności na działanie fali uderzeniowej, promieniowania radioaktywnego czy odłamków. Dodatkowo umożliwia oczyszczanie powietrza z bojowych środków trujących. Ale nie tylko dlatego jest to schron zupełnie wyjątkowy. To właśnie w tym schronie, w specjalnie przygotowanych salach dydaktycznych, będą się uczyć nasi studenci. W ten sposób wychodzimy naprzeciw rosnącym potrzebom kształcenia żołnierzy oraz ludności cywilnej w zakresie projektowania, budowy i wykorzystania schronów i ukryć dla obrony cywilnej naszego kraju – podkreślił Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.
Gen. bryg. prof. Wachulak podziękował przedstawicielom wszystkich instytucji zaangażowanych w prace. Podkreślił, że wsparcie finansowe Ministerstwa Obrony Narodowej, w wysokości ponad 34 mln zł, stanowiło kluczowy wkład w realizację inwestycji wartej łącznie blisko 39 mln zł.
Gratulacje kadrze Wojskowej Akademii Technicznej i podziękowania osobom zaangażowanym w realizację prac budowlanych i proces formalno-prawny złożył również, w imieniu generalnego wykonawcy obiektu, Prezes Zarządu Fadbet S.A. Bogdan Kuligowski.
Po symbolicznym przecięciu wstęgi zaproszeni na uroczystość goście zwiedzili nowo otwarty Mikropoligon. Przewodnikami po obiektach budynku szkoleniowo-laboratoryjnego byli Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski wraz z pracownikami naukowymi tego wydziału, którzy zaprezentowali zwiedzającym funkcjonalności Mikropoligonu.
Nowoczesna pracownia Mikropoligon będzie jednostką Laboratorium Budownictwa realizującą zadania dydaktyczne i naukowo-badawcze Instytutu Inżynierii Lądowej. Zadania te wiążą się z kształceniem podchorążych, słuchaczy i uczestników studiów podyplomowych oraz kursów doskonalących prowadzonych na potrzeby MON, jak również studentów cywilnych na kierunku budownictwo, budowa dróg i mostów oraz budownictwo i inżynieria cyfrowa. Studenci będą mieli możliwość praktycznego poznania i zrozumienia zagadnień teoretycznych związanych z projektowaniem, budową, eksploatacją, a także niszczeniem obiektów infrastruktury wojskowej. Zdobędą praktyczne umiejętności techniczne niezbędne w dalszej służbie wojskowej i wciąż zmieniającym się otoczeniu militarnym, społecznym i gospodarczym.
Ponadto Mikropoligon WAT umożliwia prowadzenie badań z zakresu projektowania, budowy i eksploatacji schronów oraz ukryć. W laboratorium będzie można wykonywać badania w zakresie funkcjonowania urządzeń schronowych i elementów konstrukcyjnych schronów oraz sposobu funkcjonowania obsługi, jak i osób przebywających w schronie. Prowadzone będą tu również badania wytrzymałościowe wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych; dynamiczne badania materiałów, z których wykonywane są elementy konstrukcyjne; badania udarności materiałów budowlanych; geotechniczne badania polowe oraz prace nad wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) w budownictwie wojskowym. Mikropoligon WAT będzie współpracować z jednostkami badawczymi oraz przemysłem w obszarze infrastruktury i inżynierii wojskowej oraz technologii obronnych.
Nazwa „Mikropoligon” nawiązuje do funkcji, jaką pełnił w WAT obiekt do badań dynamicznych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Obecnie, z uwagi na rozwój infrastruktury cywilnej w bezpośrednim sąsiedztwie, nie używa się już tutaj takich materiałów. Jednak w latach 70. XX w. w miejscu nowo wybudowanego Mikropoligonu prowadzono badania propagacji i rozkładu fali uderzeniowej generowanej wybuchem materiału wybuchowego w komorach wysokociśnieniowych, analizowano propagację fal naprężeń w gruntach i prowadzono badania diagnostyczne nad wytrzymałością drzwi schronowych, ochronnych oraz obronnych za pomocą materiałów wybuchowych. Badania te były podstawą do rozwijania myśli technicznej w ramach Polskiej Szkoły Fortyfikacji, która rozwijana jest do dzisiaj.
Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT prowadzi nowy kierunek studiów podyplomowych pt. „Przygotowanie i utrzymanie schronów i ukryć dla ludności”. Studia podyplomowe przeznaczone są dla osób zajmujących się technicznymi aspektami budownictwa fortyfikacyjnego. Zajęcia prowadzą doświadczeni praktycy zajmujący się budownictwem w ramach Polskiej Szkoły Fortyfikacji.
Informacje prasowe
Galeria zdjęć: