We wtorek, 6 sierpnia 2024, Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) poinformował, że na początku bieżącego miesiąca zaakceptował odbiór pierwszej jednostki ogniowej systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM (Infra-Red Imaging System-Tail Surface Launched Medium Range) od spółki Diehl Defence.
Przypomnijmy, że 14 czerwca 2023, stałe komisje: budżetowa (Haushaltsausschuss) i obrony (Verteidigungsausschuss) niemieckiego Bundestagu (parlamentu) zatwierdziły wniosek Federalnego Ministerstwa Obrony o zakup 6 jednostek ogniowych tego systemu za równowartość mniej niż 1 mld EUR ze środków ze specjalnego funduszu Bundeswehry o wartości 100 mld EUR.
Aby wprowadzić system do Bundeswehry, producent musiał wcześniej dostosować go do różnych interfejsów w standardach NATO, aby zapewnić integrację jednostek przeciwpożarowych z siecią obrony powietrznej Sojuszu. Po bieżącej akceptacji przez BAAINBw, modyfikacje przejdą kwalifikację i jednostki zostaną poddane testom operacyjnym, dzięki czemu IRIS-T SLM wejdzie do służby operacyjnej w wojskach lotniczych (Luftwaffe) od końca 2025.
Trafi do 1. Grupy Obrony Powietrznej, podległej pod 1. Skrzydło Obrony Powietrznej Schleswig-Holstein (jest to jedna z czterech Grup obecnie wyposażona obecnie w system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot PAC-3, który przechodzi modernizację).
Niemcy już wcześniej planowały wprowadzenie systemu, ale odstąpiły zestawy z bieżącej produkcji walczącej Ukrainie, gdzie sprawdził się w realnych działaniach bojowych. W zamian, oprócz zamówienia z czerwca ub. r., kolejne zestawy IRIS-T SLM (a także wariant krótkiego zasięgu IRIS-T SLS) wejdą w skład nowego systemu obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu LVS NNbS (Nah-und Nächstbereichsschutzsystem), zamówionego 25 stycznia br. za 1,23 mld EUR.
Zestaw/bateria systemu IRIS-T SLM składa się z kontenerowego taktycznego centrum dowodzenia (TOC) z systemem kierowania ogniem Airbus Defence Fortion IBMS-FS, radaru TRML-4D o zasięgu wykrywania do 250 km oraz trzech wyrzutni dla 8 pocisków przechwytujących IRIS-T/TCV z zapalnikiem zbliżeniowym i uderzeniowym każda. Pozwala to na rażenie celów takich jak bezzałogowce, samoloty, śmigłowce i pociski manewrujące na dystansie do 40 km i na pułapie do 20 km. Jest to wydłużona wersja wspomnianego systemu IRIS-T SLS (Surface-Launched, Short-range).
Na berlińskich targach ILA 2024 Diehl Defence zaprezentowała model nowego pocisku rozwijanego dla wariantu dalekiego zasięgu IRIS-T SLX. W dalszej kolejności ma zostać zintegrowany także z IRIS-T SLM. Dyrektor programu IRIS-T w Diehl Defence Harald Buschek powiedział, że ten wariant będzie zdolny do zwalczania pocisków dalekiego zasięgu klasy stand-off i prawdopodobnie będzie gotowy do wdrożenia operacyjnego w ciągu około 4 lat. Zachowa również zdolność do zwalczania pocisków manewrujących i statków powietrznych (ILA 2024: Prezentacja IRIS-T-SLS Mk III All-in-One).
Tymczasem 20 grudnia 2023, BAAINBw podpisał umowę ramową z Diehl Defence na dostawy do 1280 pocisków IRIS-T/TCV na potrzeby zestawów IRIS-T SLS i SLM.
Po sukcesach w wojnie ukraińsko-rosyjskiej, w ramach europejskiej inicjatywy kolektywnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej European Sky Shield (ESSI), w której liderem są Niemcy, na zakup IRIS-T SLM zdecydowały się wspólnie Łotwa i Estonia, zainteresowanie pozyskaniem wyrażają Słowenia i Litwa, a zakup obecnie jest procedowany w Bułgarii.
Meilenstein für 🇩🇪bodengebundene #Luftverteidigung: Erste Feuereinheit #IRIS-T SLM vom Hersteller abgenommen. Jetzt folgen Einsatzerprobung und Qualifizierung durch #BAAINBw, sodass @Team_Luftwaffe das System schnellstmöglich erhält. #Beschaffungläuft👇 https://t.co/GfKIvN55d2
— Bundeswehr AIN (@BaainBw) August 6, 2024
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.