23 sierpnia, działający przy niemieckim federalnym ministerstwie obrony (Bundesministerium der Verteidigung, BMVg) Urząd do spraw zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) poinformował o zawarciu umowy o wartości około 200 mln EUR (915 mln zł) ze spółkami Hensoldt i Israel Aerospace Industries (IAI) na wyposażenie fregat rakietowych typu F124 Sachsen w radary obrony przeciwrakietowej (Saab zmodernizuje niemieckie fregaty F123 Brandenburg).
Niemieckie federalne ministerstwo obrony (BMVg) planuje wyposażyć fregaty rakietowe typu F124 Sachsen w radary obrony przeciwrakietowej / Grafika: Hensoldt
Umowa, realizowana w latach 2024-2028, będzie obejmować dostawę czterech stacji radiolokacyjnych pracujących w paśmie S wraz z systemami identyfikacji swój-obcy IFF. Podwykonawcą zlecenia będzie wchodząca w skład IAI, spółka Elta Systems, specjalizująca się w systemach radarowych. Radary zostaną oparte o konstrukcję niemieckich wielofunkcyjnych TRS-4D AESA 3D, które w ubiegłym roku zamówiono na potrzeby czterech nowych fregat rakietowych typu 126 (Radary AESA dla niemieckich Typhoonów, MKS 180 już oficjalnie fregatą typu 126).
W tym celu Hensoldt nawiązał współpracę strategiczną z przemysłem izraelskim w zakresie szerokopasmowych technologii detekcji w dziedzinie obrony przeciwbalistycznej BMD (Ballistic Missile Defense). Umowa obejmuje również lądowy radar do szkolenia użytkowników i techników serwisowych, jak również do testowania dalszych modyfikacji przed integracją pozostałych stacji z okrętami (Postępy w niemieckim programie laserowym).
Wcześniej spółki niemiecka i izraelska nawiązały współpracę w programie HADR NF (Hughes Air Defence Radar Nachfolgesystem). 26 lipca br. otrzymały one zlecenie od BAAINBw na modernizację lądowych stacji radiolokacyjnych pracujących w paśmie S, używanych od lat 1980., które uzyskają dzięki temu możliwość wykrywania rakietowych pocisków balistycznych. Jest to realizacja zobowiązań niemieckich wobec NATO w dziedzinie europejskiej obrony przeciwrakietowej, składającej się z odpowiednich czujników i efektorów (Rząd Niemiec kupi akcje Hensoldt).
W przypadku modernizacji fregat rakietowych typu F124 Sachsen, BAAINBw opublikowała zapytanie o informację (RFI, Request For Information) w tej sprawie w 2018. Program obejmuje zastąpienie radiolokatorów SMART-L (Signaal Multibeam Acquisition Radar for Tracking, L band), które dostarczyła niderlandzka spółka Thales Nederland, wcześniej znana jako Hollandse Signaalapparaten (Signaal). Każda z trzech fregat F124 Sachsen jest wyposażona w trzy takie stacje: FGS Sachsen (F219), Hamburg (F220) i Hessen (F221) – okręty weszły do służby w niemieckiej marynarce wojennej (Deutsche Marine) w latach 2003-2006.
W grudniu 2019 Hensoldt i Israel Aerospace Industries zaproponowały radar pracujący w paśmie S, który zapewni skuteczniejsze wykrywanie obiektów w przestrzeni kosmicznej od innych dostępnych rozwiązań. Na mocy ówczesnego porozumienia, Hensoldt będzie mógł też oferować izraelskie radary z rodziny Ultra i Spectra (średniego i dalekiego zasięgu) dla sił zbrojnych Niemiec i innych członków NATO. Hendoldt dostarczył wspomniane radary TRS-4D AESA 3D na potrzeby korwet rakietowych typu K130 Braunschweig i najnowszych fregat rakietowych typu F125 Baden-Württemberg (Niemcy odebrali drugą fregatę F125).
Wydaje się, że modernizacja potencjału fregat typu F124 Sachsen ma związek poniekąd z decyzją z marca br. związaną z odroczeniem programu lądowego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego TLVS (Taktisches Luftverteidigungssystem) i przedłużeniem służby systemu MIM-104 Patriot PAC-3 poprzez modernizację do poziomu PAC-3+ (Niemcy: Program TLVS odroczony).
Jednocześnie, Niemcy dołączyły do europejskiego programu TWISTER (Timely Warning and Interception with Space-based TheatER surveillance), którego celem jest budowa systemu ostrzegania i zapobiegania atakom rakietowym, zwłaszcza ze strony pocisków hipersonicznych (Niemcy w hipersonicznym programie TWISTER).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.