28 lipca br. amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Republiki Federalnej Niemiec 35 samolotów wielozadaniowych Lockheed Martin F-35A Lightning II z pakietem wyposażenia i uzbrojenia za maksymalnie 8,4 mld USD (39,35 mld zł) (Czechy optują za samolotami F-35 i bojowymi wozami piechoty CV90).
Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Niemiec 35 samolotów wielozadaniowych F-35A Lightning II / Grafika: Lockheed Martin
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd federalny w Berlinie, wnioskował o 35 samolotów F-35 w wersji konwencjonalnego startu i lądowania (CTOL) oraz 37 silników turbowentylatorowych Pratt & Whitney F135-PW-100. W pakiecie uzbrojenia znalazło się m.in.: 105 pocisków rakietowych klasy powietrze-powietrze średniego zasięgu AIM-120C-8 AMRAAM, 75 pocisków manewrujących o wydłużonym zasięgu AGM-158B JASSM-ER (plus 4 pociski ćwiczebne do prób), 344 bomby kierowane GBU-53/B SDB II StormBreaker (plus 8 ćwiczebnych bomb do prób), 162 bomby BLU-109 wraz z zestawami do konwersji do bomb kierowanych GBU-31, 264 bomby Mk 82 wraz z zestawami do konwersji do wersji GBU-54, 75 pocisków rakietowych klasy powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9X Block II+ Sidewinder (plus 30 pocisków ćwiczebnych CATM-9X). Pakiet dodatkowy obejmuje również części zamienne, środki do samoobrony samolotów, wyposażenie łączności, usługi wsparcia szkoleniowego i logistycznego oraz wyposażenie techniczne obsługi naziemnej (Kanada stawia na F-35A Lightning II, USA przebazowały F-35A do Niemiec).
Zgodnie z doniesieniami medialnymi, rząd kanclerza Olafa Scholza miał zgodzić się na zakup amerykańskich samolotów, które zastąpią w wojskach lotniczych (Luftwaffe) 68 samolotów szturmowych Panavia Tornado IDS jako nosicieli grawitacyjnych bomb nuklearnych B61-3 i B61-4 (w przyszłości zmodernizowanych do standardu B61-12) w ramach programu NATO Nuclear Sharing, w połowie marca br. (Niemcy miały podjąć decyzję ws. zakupu F-35A).
Oczekuje się, że umowa międzyrządowa w tej sprawie ma zostać zawarta najpóźniej w 2024, ale nie można wykluczyć zmiany planów, z uwagi na dynamiczną sytuację międzynarodową, związaną z trwającą wojną rosyjsko-ukraińską. 13 czerwca br. wydział prasowy federalnego ministerstwa obrony Niemiec poinformował, że bazą macierzystą dla przyszłych F-35A będzie Büchel w Nadrenii-Palatynacie, co nie jest zaskoczeniem: tam stacjonują bowiem obecnie Tornado IDS i są składowane amerykańskie głowice jądrowe (w liczbie 20 egzemplarzy). Odpowiednie prace modernizacyjne infrastruktury naziemnej mają pochłonąć ok. 170 mln EUR i zakończyć się w lutym 2026. Wiadomo już również, że szkolenie niemieckiego personelu wojskowego będzie odbywać się w amerykańskiej bazie lotniczej Ebbing w stanie Arkansas (Niemcy pozostaną w NATO Nuclear Sharing).