18 listopada br. podczas spotkania w Bemowie Piskim pomiędzy ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem a sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallace’em podpisano oświadczenie o intencji współpracy dotyczącej rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze obrony powietrznej. Minister Błaszczak ogłosił również, że w ramach programu pozyskania zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego zasięgu (ZROP-KZ) o kryptonimie Narew, Inspektorat Uzbrojenia MON rekomenduje pociski MBDA CAMM w pierwszej kolejności do rozmów.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w ramach programu Narew, Inspektorat Uzbrojenia MON rekomenduje pociski MBDA CAMM w pierwszej kolejności do rozmów / Zdjęcie: MON
Przedmiotem rozmów ministrów obrony Polski i Wielkiej Brytanii jest m.in. sytuacja na granicy polsko-białoruskiej oraz współpraca obronna. Jak powiedział Mariusz Błaszczak:
Podpisany dziś dokument to bardzo dobry znak współpracy polsko-brytyjskiej. Chciałbym podziękować za zaangażowanie Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w obliczu sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Wielka Brytania zadeklarowała pomoc poprzez zaangażowanie wojsk inżynieryjnych na granicy z Białorusią. Dziękuję za szybką reakcję – grupa przeprowadzająca rekonesans była u nas już 11 listopada.
Minister @mblaszczak: Inspektorat Uzbrojenia rekomendował w pierwszej kolejności do rozmów pocisk CAMM 🇬🇧 dla systemu #Narew. pic.twitter.com/Ogjy8rvfj8
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) November 18, 2021
Narew
W ramach programu Narew, konsorcjum PGZ-Narew będzie odpowiadać za dostawę 23 przeciwlotniczych zestawów rakietowych krótkiego zasięgu dla Wojska Polskiego. W ramach umowy mają zostać pozyskane m. in. rakiety wraz z wyrzutniami, systemy radiolokacyjne, w tym Radar Wielofunkcyjny Kierowania Ogniem SAJNA, Radar Wstępnego Wykrywania Celów P-18PL i Radary Pasywnej Lokacji PET/PCL, a także mobilne systemy łączności i pakiety szkoleniowe. Kontraktowanie wszystkich elementów powinno zakończyć się w 2023, co powinno umożliwić przeprowadzenie pierwszego strzelania bojowego ze zintegrowanego systemu w 2026.
W skład Konsorcjum PGZ-Narew wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa, która jest jednocześnie liderem konsorcjum, Huta Stalowa Wola, Jelcz, Mesko, Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, PCO, PIT-Radwar, Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów. W projekcie znajdzie się również miejsce dla innych przedsiębiorstw, nie tylko z Polskiej Grupy Zbrojeniowej ale także dla spółek prywatnych, placówek badawczo-rozwojowych i ośrodków akademickich (MSPO 2021: Umowa ramowa w sprawie „Narwi”).
CAMM
MBDA oferuje rakietowe przeciwlotnicze krótkiego zasięgu CAMM dla programu Narew od 2018 roku / Zdjęcie: Archiwum MILMAG
Europejskie konsorcjum MBDA oferuje Polsce rakietowe przeciwlotnicze krótkiego zasięgu CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) dla programu Narew od 2018 roku. Pozwalają one na rażenie celów aerodynamicznych na dystansie od 1 do ponad 25 km i pułapie ponad 10 km. System bazowania lądowego o nazwie Land Ceptor, wszedł na uzbrojenie brytyjskich wojsk lądowych (British Army) jako Sky Sabre w ramach programu FLAADS (Future Local Area Air Defence System) w styczniu br. (Sky Sabre z pociskami CAMM w służbie, MSPO 2018: MBDA celuje w Narew).
Pociski, oznaczone z kolei jako Sea Ceptor, weszły z kolei na uzbrojenie brytyjskich fregat rakietowych typu 23 Duke (od 24 maja 2018) – łącznie 13 okrętów. W dalszej kolejności trafią na 8 nowych fregat rakietowych typu 26 City, budowanych w ramach programu Global Combat Ship (GCS) i 5 wielozadaniowych fregat rakietowych typu 31 Inspiration (w dalszej perspektywie być może również na 5 fregat typu 32) oraz zostaną w nie przezbrojone wszystkie 6 z niszczycieli rakietowych typu 45 Daring (Sea Ceptor na niszczyciele typu 45 Daring, Sea Ceptor na brytyjskie fregaty typu 31, Wielka Brytania chce fregat typu 32, Sea Ceptor w służbie).
Sea Ceptor zostały również wybrane przez marynarki wojenne Brazylii, Chile, Nowej Zelandii i Kanady. Z kolei ich rozwinięcie, pociski CAMM-ER (Extended Range) o wydłużonym do ponad 40 km zasięgu, w ramach systemu Albatros NG, zostały wybrane przez Pakistan (Pierwszy odbiorca MBDA Albatros NG ujawniony, Sea Ceptor dla brazylijskich fregat Tamandaré, Sea Ceptor na kanadyjskie fregaty GCS).