5 kwietnia 2018 amerykańska Agencja ds. Współpracy Obronnej (DSCA) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż procedurą Foreign Military Sales (FMS) dla Republiki Federalnej Niemiec autonomicznego bsl dużej długotrwałości lotu (HALE) Northrop Grumman MQ-4C Triton, przeznaczonego do zadań patrolowych.
MQ-4C Triton na terenie zakładów Northrop Grumman w Palmdale w Kalifornii /Zdjęcie: Chad Slattery, US Navy/Northrop Grumman
Ewentualny kontrakt opiewa na maksymalnie 2,5 mld USD (7,29 mld zł). Berlin wyraził zainteresowanie zakupem czterech egzemplarzy bsl MQ-4C Triton, a także jednej stacji kontroli misji (MCS), która składa się z głównego i polowego stanowiska operatorów. Dodatkowo Niemcy zażyczyli sobie 10 zestawów nawigacji INS/GPS typu Kearfott, w tym 10 modułów INS/GPS typu LN-251 (po dwa na każdy bsl i dwa zapasowe).
Jak podkreśla komunikat DSCA, bsl dla Niemiec będą oferowane w wersji zmodyfikowanej w porównaniu z użytkowaną obecnie przez Marynarkę Wojenną USA.Pakiet dodatkowy ma stanowić pojedynczy silnik odrzutowy Rolls-Royce AE 3007, przeznaczony na części, wyposażenie komunikacyjne i wsparcia, elementy GPS do systemu planowania misji JMPS, wyposażenie zabezpieczeń komunikacji (COMSEC) i mapowania. Dodatkowo Amerykanie mają zapewnić wsparcie treningowe i testowe, części zamienne i naprawcze, wsparcie naziemne, wsparcie w zakresie hardware i software, szkolenie personelu, dokumentację techniczną i usługi logistyczne.
MQ-4C mają być kompatybilne z wyposażeniem optoelektronicznym produkcji niemieckiej. Główne prace będą odbywać się w zakładach Northrop Grumman w Rancho Bernardo w Kalifornii. Dodatkowe prace integracyjne zostaną przeprowadzone przez Airbus Defence and Space w Niemczech. Europejski koncern zajmie się testami, odbiorem oraz instalacją wyposażenia. Nie przewiduje się umowy offsetowej.
Analiza
MQ-4C Triton jest morskim wariantem bsl RQ-4 Global Hawk, zaprojektowanym przez korporację Ryan Aeronautical (będącą obecnie częścią Northrop Grumman) w ramach programu Tier II+. Jest jednym z największych bsl na świecie. Od 2011 Luftwaffe jest użytkownikiem pojedynczego bsl RQ-4E Euro Hawk, który jest wersją Global Hawk, specjalnie dostosowaną dla niemieckiego użytkownika.
10 listopada 2017 Northrop Grumman dostarczył US Navy pierwszy operacyjny egzemplarz bsl Triton. US Navy ogłosiła ponadto, że w przyszłości MQ-4C Triton, których łącznie zamówiono 68 egzemplarzy, zostaną w przyszłości rozmieszczone w bazach lotniczych marynarki wojennej Mayport na Florydzie i Sigonella we Włoszech, a także na Bliskim Wschodzie.