27 września Dowództwo Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC) przyznało 9,6 mln USD (37,73 mln zł) spółce Lockheed Martin w drugim etapie programu o kryptonimie TLS-BCT (Terrestrial Layer System-Brigade Combat Team), który ma na celu opracowanie zintegrowanego systemu walki radioelektronicznej (Electronic Warfare, EW), zwiadu radioelektronicznego (SIGnals INTelligence, SIGINT) i platformy cybernetycznej.
Spółka Lockheed Martin przeszła do kolejnego etapu programu amerykańskich wojsk lądowych o kryptonimie TLS-BCT, który ma na celu opracowanie zintegrowanego systemu walki radioelektronicznej / Grafika: Lockheed Martin
Umowa w trybie OTA (Other Transaction Authority) została zawarta po zakończeniu 16-miesięcznej pierwszej fazy programy, w której brały udział wspomniana Lockheed Martin (otrzymała 6 mln USD) oraz Digital Receiver Technology, należąca do Boeinga (otrzymała 7,6 mln USD). W tym czasie opracowano prototypy pakietów wyposażenia specjalistycznego w kooperacji z US Army. Teraz Lockheed Martin opracuje prototyp całego systemu w celu przeprowadzenia wstępnych testów badawczych.
Pakiet opracowany w ramach TLS-BCT ma zostać zintegrowany z podwoziem kołowego transportera opancerzonego ICV M1126 Stryker A1, więc naturalnym jest, że pojazdy specjalistyczne trafią do Brygadowych Zespołów Bojowych Strykerów (SBCT). Pierwszą jednostką operacyjną będzie 1. SBCT w ramach 4. Dywizji Piechoty US Army. We wniosku budżetowym na rok fiskalny 2022, US Army zażądała na program TLS-BCT środków finansowych w wysokości 39,7 mln USD (156,05 mln zł) (Testy laserowego DE M-SHORAD, IM-SHORAD rozmieszczone w Europie).
Ken Strayer, dyrektor projektowy ds. walki radioelektronicznej i cybernetycznej w biurze programowym Intelligence, Electronic Warfare and Sensors US Army, powiedział:
Gdy wdrożymy TLS, trafią one do plutonów wielozadaniowych i plutonów walki elektronicznej w ramach kompanii wywiadu wojskowego (MICO, Military Intelligence Company) w ramach SBCT. Zapewnią one wykrywanie, identyfikację, lokalizację, wykorzystanie i zakłócanie sygnałów elektromagnetycznych przeciwnika.
Jak informowała w sierpniu ub. r. spółka Lockheed Martin, w czasie trwania pierwszej fazy programu, przeprowadzono ocenę prototypu pakietu wyposażenia na pojeździe HMMWV w Wielkiej Brytanii, co pozwoliło na lepsze dostosowanie architektury do wymogów US Army. Pakiet bazuje na doświadczeniach z finansowanym przez spółkę projektem badawczo-rozwojowym o nazwie GRFIN (Ground Radio-Frequency Intelligence Node), który jest swego rodzaju pochodną zasobnika walki radioelektronicznej i cybernetycznej Silent Crow, opracowanego dla US Army na potrzeby samolotów bezzałogowych MQ-1C Gray Eagle. Co istotne, TLS i Silent Crow mają być w pełni kompatybilne ze sobą (Seryjne zasobniki Silent Crow dla US Army).