W poniedziałek, 7 kwietnia 2025, Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało, że w imieniu resortu, Agencja materiałów obronnych Gynybos resursų agentura/Defence Material Agency wraz z Ministerstwem Obrony Łotwy zawarły umowy z fińską spółką stoczniową Marine Alutech Oy Ab na dostawy szybkich kutrów szturmowych w ramach programu CFMAC (Common Future Multipurpose Attack Craft).
Wartość umowy po stronie litewskiej wynosi 22 mln EUR (94,31 mln zł) i opiewa na dwa kutry. Brak informacji o szczegółach zamówienia ze strony Łotwy. Są one rezultatem umowy technicznej z 2024, pomiędzy Litwą, Łotwą a Finlandią, która zakładała pierwszą fazę projektu badawczo-rozwojowego i rozwoju szybkich wielozadaniowych łodzi szturmowych, mających na celu wzmocnienie regionalnej obrony. Litwa podpisała list intencyjny (Letter of Intent, LoI) w tej sprawie 19 czerwca 2022.
Te nowe wielozadaniowe kutry szturmowe znacznie wzmocnią nasze siły morskie i zapewnią szybszą reakcję na wyzwania bezpieczeństwa na wodach naszego regionu. Ponadto umowa ta jest doskonałym przykładem tego, jak małe kraje, poprzez współpracę, mogą budować silniejszą i skuteczniejszą obronę, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo w całym regionie bałtyckim – powiedziała minister obrony Litwy Dovilė Šakalienė.
Zakup kutrów przyczyni się do wzmocnienia lokalnych sektorów przemysłowych poprzez zastosowanie współpracy przemysłowej zarówno na Litwie, jak i na Łotwie. Zapewnione zostaną również długoterminowe łańcuchy dostaw.
Zgodnie z oddzielnym komunikatem prasowym producenta, łodzie mają bazować na projekcie Watercat M18, używanej w fińskiej marynarce wojennej (Merivoimat) jako typ Jehu lub U-700 (w latach 2012-2014 dostarczono 12 egzemplarzy). Legitymizują się długością kadłuba 19,9 m, szerokością 4,3 m, zanurzeniem, 1,1 m oraz wypornością pełną 32 t. Są napędzane dwoma silnikami wysokoprężnymi Scania DI16 007 o mocy 1150 KM każdy, która jest przenoszona na dwa pędniki wolnoodrzutowe Rolls-Royce 40A3, zapewniające prędkość maksymalną rzędu 35-40 w. i zasięg do 200 mil morskich. Załoga składa się z 5-6 żołnierzy, a desant z kolejnych 24. Kadłub charakteryzuje się ochroną balistyczną przed ostrzałem z broni małokalibrowej.
Wariant dla sił morskich Litwy i Łotwy zostanie uzbrojony w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych dalekiego zasięgu Spike NLOS (Non-Line-Of-Sight), produkcji izraelskiej spółki Rafael Advanced Defense Systems o zasięgu do 32 km. Uzupełnieniem będzie zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z 12,7-mm karabinem maszynowym (w Finlandii używany jest Saab Trackfire z 12,7 wkm NSW lub 40 mm granatnikiem maszynowym Heckler & Koch GMG oraz sprzężonym 7,62 mm km PKM). Ponadto, załoga ma do dyspozycji dwa wkm.
Jak podkreśla producent, kutry te wniosą znaczący wkład w regionalną reakcję na zagrożenia od Zatoki Fińskiej po Zalew Kuroński. Dzięki specjalnej konstrukcji i systemom napędowym łodzie te będą mogły operować na niezwykle płytkich wodach i umożliwią szybką reakcję na szeroki zakres zagrożeń zarówno na wodzie, jak i na lądzie. Łodzie będą dedykowane litewskiej marynarce wojennej i będą obsługiwane przez członków Batalionu Obrony Wybrzeża.
Dodano, że do programu CFMAC mogą przystąpić także inni członkowie NATO, pod warunkiem że mają podobne wymagania dotyczące sprzętu i uzyskają zgodę od dotychczasowych uczestników.
https://twitter.com/Lithuanian_MoD/status/1909235164934218121