W poniedziałek, 7 kwietnia 2025, południowokoreański dziennik The Seoul Economic Daily poinformował, że urząd ds. zakupów wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) Ministerstwa Obrony Republiki Korei wraz z Agencją Rozwoju Obronności ADD (Agency for Defense Development) wskazały niedawno w wyniku postępowania przetargowego dostawcę w programie amunicji krążącej średniej klasy.
Zdjęcie poglądowe: Korean Air KUS-SX na Seoul International Aerospace and Defense Exhibition ADEX 2023 / Zdjęcie: Hyunmin Park, MILMAG
Program jest już opóźniony, ale około 50 mld KRW (130 mln zł) zostanie zainwestowanych w rozwój platformy przez 30 miesięcy, począwszy od kwietnia 2024 do czerwca 2026 (LOWUS: Bezzałogowy Lojalny Skrzydłowy z Korei Południowej).
Zgodnie z wymogami w postępowaniu przetargowym, bezzałogowy statek powietrzny musi mieć maksymalną wagę 150 kg lub mniejszą, zasięg lotu do 1000 km lub więcej, długotrwałość lotu do 10 godzin lub więcej i maksymalny pułap lotu około 5000 lub więcej. Długość i szerokość nie może przekraczać 2 m, a maksymalna prędkość lotu musi być mniejsza niż 200 km/h.
Bezzałogowiec ma mieć możliwość nieograniczonej komunikacji za pośrednictwem łączy danych z satelitami komunikacyjnymi na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) i być wyposażony w czujniki nawigacyjne, skalibrowany system nawigacji GPS i systemy przeciwdziałania zakłóceniom elektromagnetycznym, aby działać precyzyjnie.
Ponadto, jako podstawowe wyposażenie misji, wskazano głowicę optoelektroniczną umożliwiającą rozpoznanie celów za pomocą kamery wideo, a precyzyjne rażenie ma być możliwe dzięki funkcji automatycznego rozpoznawania celów (Automatic Target Recognition, ATR). Głowica bojowa ma mieć masę ponad 20 kg i powinna mieć dostępna w wersjach wielozadaniowej, penetracyjnej i ćwiczebnej. Bezzałogowiec ma być wystrzeliwany za pomocą wyrzutni ze wspomaganiem odrzutowym (Jet Assisted Take Off, JATO), a do lotu marszowego dysponować napędem śmigłowym.
Urzędnik z DAPA wyjaśnił dziennikowi The Seoul Economic Daily, że wdrażanie bezzałogowców uderzeniowych przez południowokoreańskie wojsko pozostaje w tyle za Koreą Północną i obecnie zwiększane są moce poprzez zakupy za granicą, ale potrzeba przytłoczenia mocy produkcyjnych Korei Północnej poprzez masową produkcję w kraju, więc naciskaliśmy na samodzielny rozwój.
W szczególności, że Korea Południowa zakupiła w zeszłym roku 10 zestawów z blisko 200 egzemplarzami polskiej amunicji krążącej Warmate 3 produkcji Grupy WB, za równowartość 60 mln KRW (160 tys. zł) za sztukę. Południowokoreańskie wojsko było podobno zadowolone z Warmate 3, ale wskazało, że potrzebuje systemu przeznaczonego do masowej produkcji (Warmate na uzbrojenie koreańskich śmigłowców szturmowych LAH-1 Miron?, Grupa WB podpisała umowę na dostawy amunicji krążącej Warmate 3 dla Republiki Korei).