W środę, 4 grudnia 2024, wizytę w Londynie składał emir Kataru, szejk Tamim bin Hamad Al Thani. Jednak dopiero 8 grudnia pojawiła się informacja, że podczas ubiegłotygodniowej wizyty zadeklarowano, że Katar zamówi dodatkowe 12 samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon, które dołączą do 24 wcześniej zakontraktowanych. Dzięki temu katarskie emirskie wojska lotnicze (Al-Quwwat Al-Jawiyah Al-Amiriyah Al-Qatariyah) będą docelowo dysponować 36 samolotami tego typu.
Katarski Eurofighter Typhoon Tranche 3A / Zdjęcie: BAE Systems
Zamówienie zostanie złożone w spółce BAE Systems, która jest jednym z trzech głównych producentów tych samolotów w zakładzie w Warton w hrabstwie Lancashire, w północnej Anglii.
Jak informuje Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, Emir złożył także wizytę w Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst, gdzie podpisano porozumienie o zacieśnieniu współpracy obronnej. Choć tego komunikat nie precyzuje, to dodatkowe zamówienie na samoloty wielozadaniowe będzie częścią tego zobowiązania, które przewiduje również zacieśnienie wspólnych szkoleń na Typhoonach, a także samolotach szkolnych Hawk Mk 167.
Przypomnijmy, że 17 września 2017 Wielka Brytania i Katar podpisały list intencyjny w sprawie pozyskania przez władze w Doha 24 samolotów Eurofighter Typhoon Tranche 3. Jeszcze w grudniu tego samego roku sygnowano odpowiednią umowę międzyrządową, w której znalazł się również zapis w sprawie udzielenia wsparcia, w tym wspólnych szkoleń eskadr wykorzystujących samoloty Typhoon i Hawk w Wielkiej Brytanii, w tym wsparcie szkoleniowe pilotów i techników brytyjskich królewskich wojsk lotniczych RAF (Royal Air Force).
Katar zamówił 24 Eurofighter Typhoon Tranche 3A i 9 Hawk Mk 167 (w czerwcu 2018) za łącznie 5 mld GBP, a pierwsze płatności za nie przesłano 18 września 2018.
15 sierpnia 2022 rozpoczęły się dostawy katarskich Typhoonów, po przekazaniu na lotnisku przyzakładowym BAE Systems w Warton pierwszego egzemplarza. Na dzień dzisiejszy Brytyjczycy dostarczyli 22 samoloty, a dostawa ostatniej pary jest przewidziana na wiosnę 2025.
Od wielu lat Katar systematycznie modernizuje park maszynowy swoich wojsk lotniczych. Przestarzałe Dassault Mirage 2000-5 (9 jednomiejscowe 2000-5EDA i 3 dwumiejscowe 2000-5DDA) zostały już całkowicie wycofane, a w dalszej kolejności dołączą do nich Alpha Jet (6 egz.). Są one zastępowane przez Rafale DQ/EQ (wszystkie z 36 już dostarczono) i Boeing F-15QA Ababil (37 już dostarczono; 13 zamówionych).
Jeśli chodzi o program Eurofighter Typhoon, to w ostatnim czasie zakup nowych samolotów ogłosiły Włochy (24 egzemplarze), Niemcy (20 egzemplarzy) oraz Hiszpania (20 egzemplarzy). Pozyskanie używanych egzemplarzy negocjuje z kolei Ukraina.
13 listopada br. minister obrony Turcji Yaşar Güler informował, że Niemcy wydały zgodę na sprzedaż 40 samolotów tego typu, a wcześniej 8 stycznia br., według brytyjskiego dziennika Financial Times, po 6 latach impasu Berlin odblokował sprzedaż 48 kolejnych do Arabii Saudyjskiej. Brak jednak jak dotąd potwierdzenia w przypadku tego drugiego. Poza tym, wcześniej Typhoony trafiły do eksport do Austrii, Kuwejtu, Omanu i omawianego Kataru.