Na 13-15 lipca w ateńskim Metropolitan Expo zaplanowano międzynarodowe targi obronne i bezpieczeństwa Defea 2021. Wystawę przygotował izraelski holding obronny SK Group, który prezentuje swoje portfolio rozwiązań dla sił zbrojnych i sił bezpieczeństwa. W skład holdingu wchodzą: Israel Weapon Industries (IWI), Meprolight, Camero-Tech, Israel Shipyards, Israel Shipyards Port, Uni-Scope Optical Systems oraz Oshira, ale zaprezentowano rozwiązania pierwszych trzech (Rozwiązania IWI do tłumienia zamieszek, Israel Shipyards na NAVDEX 2021).
Spółka IWI zaprezentowała samopowtarzalny karabinek Tavor 7 w układzie bullpup, zasilany amunicją 7,62 mm x 51 NATO / Zdjęcie: IWI USA
Jak powiedział Ronen Hamudot, wiceprezes ds. marketingu i sprzedaży SK Group i IWI:
Po raz pierwszy SK Group będzie wystawiać się na targach Defea, wprowadzając różne rozwiązania na rynek europejski. Nasza rozszerzona oferta, jak pokazano na wystawie, odpowiada na wyzwania stojące przed siłami wojskowymi i organami ścigania w regionie. SK Group ma ogromne doświadczenie w transferze technologii i know-how oraz współpracy z różnymi branżami i rządami na całym świecie. Jesteśmy otwarci na tworzenie nowych partnerstw i lokalne wsparcie.
Spółka IWI zaprezentowała samopowtarzalny karabinek Tavor 7 w układzie bullpup, zasilany amunicją 7,62 mm x 51 NATO (.308 Winchester), który został opracowany w ścisłej kooperacji z Siłami Obronnymi Izraela (Cahal). Broń wyposażono w oburęczną dźwignię bezpieczeństwa, zwalniacz magazynka i zatrzask zamka, łoże przednie z punktami mocowań M-LOK na bocznych płaszczyznach (na godzinach 6 i 9), a także szynę akcesoryjną MIL-STD 1913 Picatinny (na godzinie 6). Korpus karabinka wykonano z wytrzymałego polimeru odpornego udarowo i odkuwaną, chromowaną lufę samonośną, w celu zwiększenia celności i żywotności (SK Group i Plasan przejęły grecką spółkę ELVO).
Dodatkowe cechy to tłok gazowy o krótkim skoku z 4-pozycyjnym regulatorem gazu (w tym pozycja OFF – unikalna cecha przeznaczona do specjalnych potrzeb operacyjnych), system rygli obrotowych zapewniający maksymalne bezpieczeństwo dla użytkownika oraz chwyt pistoletowy, który można zmienić lub zmodyfikować. Jest dostępny w czterech kolorach: Grey, OD Green, Black i Flat Dark Earth, z wymiennymi lufami dostępnymi w trzech długościach – 16,5” (419 mm), 17” (432 mm) i 20” (508 mm) oraz o masie broni (bez magazynka) 4,4-4,5 kg, w zależności od konfiguracji (Rafael na Defea 2021 w Grecji).
Z kolei spółka Meprolight, specjalizująca się w produkcji systemów optycznych i elektrooptycznych, sprzętu termowizyjnego i noktowizyjnego, zaprezentowała nowy celownik Mepro 02 (który światową premierę miał w lutym br.). Zasilane baterią CR123 urządzenie ma masę ok. 280 g, wbudowany czujnik światła i automatyczny system kontroli jasności, który poprawia widoczność w każdych warunkach oświetleniowych. Wyposażono go w zintegrowany czujnik ruchu, możliwość ustawienia trybu uśpienia na 4-8 godzin, nową wzmocnioną konstrukcję z trzema przyciskami sterowania. Celownik charakteryzuje się 5-segmentową siatką celowniczą z wieloma wstępnie skonfigurowanymi wzorami.
Spółka Meprolight zaprezentowała nowy celownik Mepro 02 / Wideo: Meprolight
Trzeci wystawca, spółka Camero-Tech, zaprezentowała system wykrywania żywych obiektów zza przeszkód Xaver LR80 (XLR80) o zasięgu detekcji ponad 100 m. Urządzenie wykorzystuję technologię impulsowego radaru pracującego w paśmie UWB (Ultra WideBand), którego wiązki przenikają przez ściany i w czasie rzeczywistym pozwalają określić, czy znajdują się tam np. ludzie (pozwala określić ich liczbę, odległość i kierunek poruszania się dzięki wbudowanemu celownikowi). System jest sterowany za pomocą tabletu, którego oprogramowanie pozwala na nagrywania i odtwarzanie danych do analizy, szkolenia i podsumowania misji.
Xaver LR80 jest najnowszym przedstawicielem rodziny urządzeń Camero Xaver, która obejmuje Xaver 100, 400 i 800 – systemy te są na wyposażenie sił specjalnych, organów ścigania, wywiadu oraz sił poszukiwawczo-ratowniczych na całym świecie. Jak podkreśla producent, XLR80 jest całkowicie bezpieczny dla ludzi w zakresie emisji promieniowania, spełniając międzynarodowe standardy.
Spółka Camero-Tech, zaprezentowała system wykrywania żywych obiektów zza przeszkód Xaver LR80 (XLR80) o zasięgu detekcji ponad 100 m / Zdjęcie: SK Group
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.