Na zaplanowanej na 12-14 maja br. czwartej edycji Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego FEINDEF (Feria Internacional de la Defensa y la Seguridad), odbywających się w Centrum Wystawienniczym Juan Carlos I w Madrycie, hiszpańska spółka Indra zaprezentowała projekt wielozadaniowego, bezzałogowego statku latającego o nazwie VALERO.
Zgodnie z dostępnymi informacjami, bezzałogowiec/pojazd powietrzny będzie można skonfigurować pod kątem przenoszenia różnego typu ładunków. Będzie przenoszony przez różne platformy powietrzne, naziemne i morskie, ma działać w roju na zasadzie współpracy między pojazdami podczas ataków saturacyjnych. Może być używany jako jednorazowy efektor (z głowicą bojową) lub system wielokrotnego użytku (np. systemy walki radioelektronicznej), który po wykonaniu misji można odzyskać.
Elementami systemu są: platforma powietrzna, konfigurowalna wyrzutnia naziemna, segment naziemny do planowania i kontroli misji oraz powiązany sprzęt pomocniczy.
Projekt VALERO został uruchomiony w 2023 z środków własnych spółki i jest w pełni hiszpańską inicjatywą, w zakresie łańcucha dostaw komponentów, promując europejską niezależność przemysłową i technologiczną.
Celem tego innowacyjnego, ambitnego i strukturalnego projektu jest napędzanie krajowej tkanki przemysłowej w całym kraju. W tym celu współpracujemy z różnymi firmami w sektorze, przyciągamy talenty, wyposażamy się w zdolności przemysłowe i polegamy na uniwersytetach i wyspecjalizowanych ośrodkach. Dzięki VALERO przyczynimy się do wzmocnienia naszego przemysłu, tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy i konsolidacji korytarzy przemysłowych, które mogą sprostać nowym wyzwaniom stojącym przed sektorem i pomóc nam zdefiniować przyszłość obronności, oświadczył Manuel Rodríguez Cerezo, dyrektor ds. uzbrojenia i amunicji w Indra.
Po zdefiniowaniu koncepcji operacyjnej, zdefiniowaniu architektury i inżynierii systemów, Indra pracuje nad docelowym projektem rozwiązania i demonstratorami.
Do innych podobnych inicjatyw w Europie można zaliczyć wielozadaniowy, bojowy bezzałogowy statek latający RCM² (Remote Carrier Multidomain Multirole Effector) projektowany przez niemiecką MBDA Deutschland (część europejskiego konsorcjum MBDA), bezzałogowy statek latający LOAD (Low-Cost Air Defence) od Airbus Defence and Space czy wielozadaniowy pocisk IRIS-T FCAAM projektowany przez niemiecką Diehl Defence.
Presentaremos en @FEINDEF_ nuestro nuevo sistema de armas VALERO, un vehículo aéreo mutipropósito 100% español, diseñado para contribuir al combate colaborativo, disminuyendo el riesgo y aumentando el éxito de la misión.
📄🔗https://t.co/vA2mgbxGl0 #FEINDEF25 #IndraenFEINDEF pic.twitter.com/8gr9TKC4Nz— Indra (@IndraCompany) May 8, 2025