W środę, 6 grudnia, Ministerstwo Obrony Indonezji poinformowało w mediach społecznościowych, że 1 grudnia podpisało umowy z amerykańską spółką Lockheed Martin i rodzimą PT Dirgantara Indonesia (Persero) na dostawę 24 śmigłowców wielozadaniowych S-70M Black Hawk w wersji GFA. Umowa jest wynikiem protokołu ustaleń (Memorandum of Undestandings, MoU) w tej sprawie, podpisanego 23 sierpnia br. (Indonezja kupi 24 śmigłowce S-70M Black Hawk).
Pierwszego dnia tego miesiąca minister obrony Indonezji Prabowo Subianto był świadkiem podpisania umowy o współpracy dotyczącej nabycia do 24 śmigłowców S-70M Black Hawk, którą podpisali dyrektor zarządzający PT Dirgantara Indonesia (Persero) Gita Amperiawan i wiceprezes działu Global Business Development w Sikorsky Aircraft Corporation (część Lockheed Martin), Jeff White.
Następnie umowę na zakup śmigłowców podpisali dyrektor ds. biznesu, technologii i rozwoju PT Dirgantara Indonesia (Persero), Mohammed Arif Faisal i szef Centrum Obronnego Ministerstwa Obrony Indonezji, marszałek Yusran Lubis, której świadkami byli wicemarszałek Yusuf Jauhari, dyrektor Defence Facilities Agency przy Ministerstwie Obrony i dyrektor zarządzający PT Dirgantara Indonesia (Persero) Gita Amperiawan.
Zaangażowanie we współpracę wzmacniają wyniki negocjacji pomiędzy PTDI a Lockheed Martin, które przedstawiono w dokumencie NHSA (New Sales Helicopter Agreement) oraz kontrakt PTDI z Centrum Obronnego Ministerstwa dotyczący umowy zakupu śmigłowców.
PTDI i Sikorsky wraz z Lockheed Martin podpisały również dokument porozumienie o współpracy przemysłowej (Industrial Collaboration Agreement, ICA), w którym stwierdza się, że Sikorsky zapewni transfer technologii do PTDI w celu utworzenia Centrum Serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów (maintenance, repair and overhaul – MRO), a także ich wyposażenia i silników, stanie się jednym z poddostawców dla Amerykanów i będzie rozwijać dział struktur lotniczych.
Obecnie, w Indonezji cywilnym użytkownikiem pojedynczego śmigłowca UH-60 Black Hawk jest Narodowa Agencja ds. Przeciwdziałania Katastrofom (Badan Nasional Penanggulangan Bencana, BNPB), który wraz z pojedynczym CH-47D Chinook, jest dzierżawiony od spółki Timberline Helicopters, Inc.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Indonezji via Facebook
Śmigłowce S-70M Black Hawk są produkowane w należących do Lockheed Martin zakładach PZL Mielec. Jest to najnowszy wariant S-70i Black Hawk International, który został 7 grudnia 2021 certyfikowany przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa FAA (Federal Aviation Administration). Proces rozpoczął się w lutym 2019, a wiropłat otrzymał certyfikat ograniczonej kategorii do zdatności do lotu (Restricted Category Special Airworthiness Certificate).
Jak dotąd na zakup S-70M zdecydowała się Rumunia. Tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamówiło sześć wiropłatów z opcją na sześć kolejnych. Dostawy rozpoczęły się 12 listopada br. (Pierwszy S-70M Black Hawk w Rumunii).
S-70M dzięki wojskowym certyfikatom bezpieczeństwa jest w stanie działać w ekstremalnych warunkach pogodowych zarówno w dzień, jak i w nocy, w tym transportować żołnierzy, realizować ewakuację medyczną, gaszenie pożarów, poszukiwania i ratownictwo itd.
Indonezyjskie śmigłowce, prawdopodobnie w konfiguracji bazowej, zostaną zmontowane w należących do Lockheed Martin zakładach PZL Mielec, które 29 listopada dostarczyły Wojskom Specjalnym dwa z czterech S-70i Black Hawk International, zamówionych w grudniu 2021. Co ciekawe, drugi egzemplarz z przekazanej pary jest setnym Black Hawkiem zbudowanym w Polsce (Wojska Specjalne otrzymały kolejne dwa S-70i Black Hawk International). Jednocześnie, nadal trwają negocjacje w sprawie pozyskania przez Ministerstwo Obrony Narodowej kolejnych 32 S-70i, tym razem dla Wojsk Aeromobilnych (Błaszczak: Negocjujemy zakup 32 Black Hawków).
Ponadto, PZL Mielec ma dostarczyć do końca br. jeszcze jeden z dwóch S-70i dla polskiej Policji (do trzech wcześniej dostarczonych) oraz rozpocząć dostawy 24 S-70i dla Filipin (do 16 dostarczonych; jest też wniosek o zakup trzeciej partii, która może liczyć 16) (Pierwszy Black Hawk w Państwowej Straży Pożarnej, Umowa na 32 Black Hawki dla Filipin sygnowana).
Potencjalnym odbiorcą może też być Chile, które w kwietniu rozpoczęło poszukiwania dostawcy 14 śmigłowców wielozadaniowych (już użytkuje 6 S-70i) (Chile kupi 14 nowych śmigłowców wielozadaniowych).
Tymczasem 20 stycznia br. Sikorsky Aircraft Corp. świętowała dostarczenie 5000. seryjnego egzemplarza śmigłowca rodziny H-60/S-70 Black Hawk. Pierwsza linia produkcyjna znajduje się Stratford w stanie Connecticut – to z niej będzie pochodzić 49 UH-60M Black Hawk dla Grecji, których zakup jest obecnie negocjowany (5000. dostarczonych śmigłowców H-60/S-70 Black Hawk, Grecja kupi 49 śmigłowców UH-60M Black Hawk).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.