To prestiżowe wydarzenie, gromadzi uznanych ekspertów krajowych i zagranicznych. Tematyka poruszana w tym roku koresponduje z charakterem współczesnych zagrożeń terrorystycznych, sytuacją prawną w Polsce i realiami geopolitycznymi.
W tegorocznej edycji obrady kongresu zostały podzielone na dwie części odbywające się równocześnie. W sali konferencyjnej występować będą prelegenci i odbywać się będą panele dyskusyjne. Równolegle odbywać się będą warsztaty praktyczne.
Aktualne tematy
Tematyka tegorocznego kongresu koresponduje z charakterem współczesnych zagrożeń terrorystycznych, sytuacją prawną w Polsce i realiami geopolitycznymi. Organizatorzy zapowiadają ciekawe prezentacje, panele dyskusyjne, kolację integracyjną i mnóstwo okazji do networkingu – w bardzo przystępnej cenie!
Obszarami tematycznymi tegorocznej edycji będą m. in. istota i cechy terroryzmu oraz zamachów terrorystycznych; organizacja systemu ochrony ludności i obrony cywilnej w Polsce; zadania organów i podmiotów ochrony ludności w działaniach antyterrorystycznych; planowanie działań AT i współdziałanie w ochronie ludności; zarządzanie kryzysowe w działaniach antyterrorystycznych; czy powiadamianie, ostrzeganie i alarmowanie w zagrożeniach terrorystycznych.
Poruszone będą także zagadnienia związane z obiektami zbiorowej ochrony w ochronie przez zamachami terrorystycznymi; ochroną antyterrorystyczną infrastruktury krytycznej i obiektów użyteczności publicznej; Dyrektywą NIS-2 i CER w kontekście ochrony organizacji przez zamachami terrorystycznymi; cyberbezpieczeństwa w dobie zagrożeń terrorystycznych; a także realizacji zadań ochronnych w reżimach stopni alarmowych. Będą także omawiane wyzwania i zagrożenia dla współczesnych działań kontrterrorystycznych, czy rolę edukacji antyterrorystycznej w systemie ochrony ludności.
Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie:
Dla kogo to wydarzenie?
Do udziału w wydarzeniu zapraszamy przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, funkcjonariuszy Policji, służb specjalnych i innych instytucji bezpieczeństwa publicznego, żołnierzy Sił Zbrojnych RP, operatorów policyjnych i wojskowych sił specjalnych, funkcjonariuszy sektora ratownictwa, pracowników ochrony i zabezpieczenia technicznego, zarządzających bezpieczeństwem w budynkach użyteczności publicznej i obiektów kluczowych dla bezpieczeństwa państwa, naukowców, ekspertów i studentów, a także wszystkie osoby zainteresowane tematyką działań antyterrorystycznych.
Organizatorzy zwracają uwagę, że tegoroczna edycja będzie mieć międzynarodową formułę obejmującą wystąpienia uznanych ekspertów krajowych i zagranicznych, wspomniane wcześniej dwie ścieżki obrad – wystąpienia i panele dyskusyjne w sali konferencyjnej oraz warsztaty praktyczne w specjalne przygotowanej sali, a także aktualną, praktyczną i wartościową problematykę do implementacji w organizacjach i obiektach.
W ramach Kongresu odbędzie się aż pięć praktycznych sesji warsztatowych z obszaru ochrony ludności w działaniach antyterrorystycznych, prowadzonych na mapach, foliach i interaktywnie.
Organizatorzy zapewniają doskonałą przestrzeń networkingową w budynku Uniwersytetu WSB Merito i liczne okazje do wartościowych rozmów z inspirującymi ludźmi, ciekawe prezentacje sprzętu specjalistycznego i najnowszych rozwiązań techniki w walce z zamachami terrorystycznymi oraz dostęp do wiedzy ekspertów i szerokiej gamy dodatkowych aktywności w bardzo przystępnej cenie.
Udane poprzednie edycje
W pierwszej edycji Kongresu w 2023 wzięło udział łącznie ponad 240 osób reprezentujących ośrodki naukowe, eksperckie, instytucje bezpieczeństwa narodowego, sektor ochrony i zabezpieczeń technicznych oraz obiekty użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej. Szeroki przekrój grup uczestniczących w Kongresie pozwolił na wzbogacenie wiedzy i nawiązanie owocnych relacji.
Kongres Antyterrorystyczny od początku poszczycić się mógł patronatami honorowymi JM. Rektor-Komendant Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, JM. Rektora-Komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarnicze, JM. Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz JM. Rektora Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie.
W ubiegłym roku, w drugiej edycji, Kongres odbył się w formule międzynarodowej, przy aktywnym udziale ekspertów reprezentujących struktury NATO, instytucji bezpieczeństwa międzynarodowego oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej. Uczestnikami Kongresu było kilkuset reprezentantów ośrodków naukowych i eksperckich, instytucji bezpieczeństwa, sektora ochrony i zabezpieczeń technicznych, a także obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej.
Wsparcie merytoryczne
Ogromną wartością Kongresu jest wsparcie merytoryczne i organizacyjne takich instytucji jak: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, NATO DEEP eAcademy, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, Służba Ochrony Państwa, Agencja Wywiadu, Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA”, Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Radomiu, Straż Ochrony Kolei i wiele innych. Zaplanowane sesje i panele zostały rozbudowane w celu kompleksowego omówienia poszczególnych obszarów tematycznych.