14 października br. niemiecka spółka stoczniowa ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) poinformowała o przekazaniu marynarce wojennej Arabskiej Republiki Egiptu (Al-Quwwāt al-baḥriyya al-miṣriyya) pierwszej z czterech fregat rakietowych MEKO A-200EN, ENS Al-Aziz (904), zamówionych w grudniu 2019 (Okręty dla Egiptu, MEKO A-200 dla Egiptu?).
Niemiecka spółka stoczniowa ThyssenKrupp Marine Systems przekazała marynarce wojennej Egiptu pierwszą z czterech fregat rakietowych MEKO A-200EN / Zdjęcie: TKMS
Trzy okręty A-200EN z typoszeregu MEKO (Mehrzweck-Kombination) powstają w Niemczech w stoczni Stahlbau Nord w Bremenhaven, głównego podwykonawcy TKMS, a ostatni od stycznia br. powstaje w stoczni Alexandria Shipyard w Aleksandrii (ASY) w Egipcie, na mocy transferu technologii. Co ciekawe, budowa prototypowego ENS Al-Aziz (904) została sfinalizowana w rekordowym czasie 38 miesięcy od zawarcia umowy. Przy okazji szef sztabu egipskiej marynarki wojennej, wiceadmirał Ashraf Ibrahim Atwa ogłosił, że drugi okręt otrzyma nazwę ENS Al-Qadeer (905).
Wiceadmirał Ashraf Ibrahim Atwa powiedział:
Jestem wdzięczny przyjaznej Republice Niemiec za konstruktywną relację, która daje przykład do naśladowania dla innych. Niemcy zawsze wspierali Egipt najnowocześniejszą technologią niezbędną do zwiększenia naszych zdolności morskich. Mamy długą i pełną sukcesów historię współpracy, czego odzwierciedleniem są cztery okręty podwodne typu 209EN (209/1400mod). Nasza współpraca nie ograniczała się tylko do budowy nowych okrętów, ale została również rozszerzona o szkolenia dla naszych załóg, aby przyswoić nową zaawansowaną technologię.
Po krótkich, ale intensywnych negocjacjach, które rozpoczęły się w maju 2018, kontrakt o wartości 2 mld EUR na cztery fregaty został podpisany we wrześniu 2018, a prace projektowe formalnie rozpoczęły się w sierpniu 2019. Pierwsze cięcie stali nastąpiło już we wrześniu 2019, a wodowanie pierwszego okrętu odbyła się w kwietniu 2021. W lipcu tego samego roku jednostka otrzymała nazwę ENS Al-Aziz (904) i rozpoczęto jej doposażanie. W kwietniu 2022 rozpoczęto próby morskie. W najbliższych dniach okręt wyruszy w drogę do swojego portu macierzystego w Aleksandrii.
Oliver Burkhard, dyrektor generalny ThyssenKrupp Marine Systems dodał:
Tak rekordowy harmonogram prac był możliwy tylko dlatego, że egipska marynarka wojenna i ThyssenKrupp Marine Systems mają tak długą i pełną zaufania współpracę. Program strategiczny opiera się na otwartym i opartym na współpracy dialogu z naszym klientem i jesteśmy wdzięczni za ich niestrudzone wysiłki w przyczynianiu się do sukcesu tego projektu.
Konfiguracja wyposażenia i uzbrojenia 121-metrowych fregat rakietowych typu Al-Aziz projektu MEKO A-200EN, które wypierają 3700 ton, wygląda następująco:
- radar wielofunkcyjny Thales NS-110 4D AESA;
- system walki radioelektronicznej Thales Scorpion 2;
- jedna 127-mm armata morska Leonardo OTO Melara 127/64 LW (z amunicją precyzyjną Vulcano i Dart);
- dwie 27-mm armaty automatyczne Rheinmetall Mauser BK-27 (prawdopodobnie wariant Seahawk A2);
- 16 pocisków przeciwokrętowych MBDA MM40 Exocet Block 3;
- 32-komorowe wyrzutnie rakietowe pionowego startu dla pocisków przeciwlotniczych MBDA VL MICA NG (Pociski VL MICA NG dla Egiptu);
- dwie wyrzutnie lekkich 324-mm torped Eurotorp MU90 Impact;
- cztery zestawy wyrzutni pasywnego systemu obrony okrętów Rheinmetall MUSS (Multi Ammunition Softkill System) (Rheinmetall dostarczył 300. system obrony okrętów MASS);
- dwie wyrzutnie C310 wabików akustycznych systemu obrony przeciwtorpedowej WASS/Finmeccanica Morpheus.
Cztery niemieckie fregaty rakietowe uzupełnią wprowadzoną już do służby nowoczesną fregatę rakietową ENS Tahya Misr (FFG-1001), czyli eks-francuską FS Normandie (D651) typu Aquitaine (projektu FREMM) oraz dwie fregaty rakietowe ENS Al-Galala (FFG-1002) i Bernees (FFG-1003), czyli eks-włoskie Spartaco Schergat i Emilio Bianchi typu Carlo Bergamini (projektu FREMM) (Wielomiliardowe zamówienia Egiptu we Francji i Włoszech).