Na zaplanowanych na 18 i 19 września br. targach Defence Vehicles Dynamics (DVD) 2024 organizowanych przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w Centrum Operacyjnym Sprzętu Lądowego Millbrook UTC w hrabstwie Bedfordshire, fińska spółka Patria Oyj wraz z niemiecką grupą Rheinmetall AG zaprezentowały na stoisku OR-34 prototyp 120-mm samobieżnego moździerza Boxer Armoured Mortar Variant.
Opracowany w latach 2005-2008 moździerz automatyczny kal. 120-mm NEMO (New Mortar) od Patrii został zintegrowany z podwoziem modułowego, kołowego transportera opancerzonego GTK Boxer, opracowanego przez niemiecko-niderlandzką spółkę joint venture ARTEC (ARmoured vehicle TEChnology), w skład której wchodzą Rheinmetall AG i KNDS Deutschland.
Z przyjemnością prezentujemy ten innowacyjny wariant moździerza opancerzonego na targach DVD 2024 — powiedziała Rebecca Richards, zastępca dyrektora generalnego Rheinmetall Vehicle Systems International. Ta współpraca z Patrią podkreśla nasze wspólne zaangażowanie w rozwój technologii wojskowej i dostarczanie brytyjskim siłom zbrojnym najlepszego możliwego sprzętu.
Hugo Vanbockryck, starszy wiceprezes ds. obszaru rynkowego Europy w Patria Oyj, dodał:
Wariant moździerza opancerzonego stanowi znaczący krok naprzód w zakresie doskonałych możliwości na polu bitwy. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Rheinmetall AG w dostarczaniu naszym klientom tego najnowocześniejszego rozwiązania.
System w takiej konfiguracji jest oferowany wojskom lądowym Wielkiej Brytanii (British Army), a dobór podwozia bazowego nie jest przypadkowy, gdyż w ramach programu MIV (Mechanised Infantry Vehicle) rząd w Londynie zamówił łącznie 523 pojazdy GTK Boxer z opcją na 800 kolejnych, także do zabudowany różnych wariantów specjalistycznych.
System umożliwia prowadzenie ostrzału w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), dzięki któremu 6 granatów moździerzowych wystrzelonych różnymi trajektoriami uderza w rejon celu jednocześnie, w czasie krótszym niż cztery sekundy, gdy pojazd znajduje się w ruchu lub nie. Przy czym maksymalna szybkostrzelność wynosi 10 strzałów na minutę. Moździerz może strzelać w ruchu, zarówno ogniem pośrednim, jak i bezpośrednim. Maksymalny dystans ostrzału to 10 km.
Moździerz NEMO jest na tyle kompaktowy, że może zostać zintegrowany z różnymi podwoziami, umieszczony w kontenerze, a także na jednostkach pływających – przykładem są nowe szwedzkie Amfibijne Platformy Artyleryjskie. Obecnie jest też testowany przez amerykańskie wojska lądowe (US Army) jako MTMS (Modular Turreted Mortar System) na podwoziu BAE Systems AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle).
British Army nie dysponuje moździerzami samobieżnymi, a nawet systemami tej klasy w wariancie holowanym w kalibrze 120 mm. Na wyposażeniu piechoty zmechanizowanej są jedynie przenośne 81-mm moździerze L16A2.
W ostatnich latach modernizowany jest jednak brytyjski potencjał w zakresie prowadzenia ognia pośredniego. Należy tu wskazać interwencyjny zakup w Szwecji 14 kołowych 155-mm haubic Archer (w miejsce przekazywanych walczącej Ukrainie haubic VSEL AS90) oraz plan wspólnego zakupu z Niemcami nowych 155-mm haubic samobieżnych RCH 155 AGM na podwoziu GTK Boxer w ramach programu MFP (Mobile Fires Platform).
💥Cutting-edge Patria NEMO news 💥
Patria and Rheinmetall are thrilled to unveil the prototype Armoured Mortar Variant at the Defence Vehicle Dynamics DVD2024 exhibition in Millbrook, Bedfordshire, UK on 18 September 2024. 🛡️
The new Armoured Mortar Variant, designed to enhance… pic.twitter.com/IGpVMA4WiM
— Patria Group (@group_patria) September 19, 2024