W poniedziałek, 31 marca 2025, w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej OP w Sochaczewie wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę międzyrządową na dostawę elementów logistycznych i szkoleniowych dla II fazy programu Wisła. W uroczystości brali udział premier Donald Tusk raz wiceministrowie MON – Paweł Bejda i Cezary Tomczyk. Przedmiotem umowy zawartej z Rządem Stanów Zjednoczonych jest dostawa elementów zabezpieczenia logistycznego na potrzeby wsparcia eksploatacji w SZ RP wyrzutni systemu MIM-104F Patriot.
Zdjęcia: Krzysztof Niedziela/MON
Przedmiotowa umowa zakłada pozyskanie elementów wsparcia w podsystemie zabezpieczenia technicznego i w procesie szkolenia. W zakresie wsparcia technicznego SZ RP przewiduje się zakup, podobnie jak miało to miejsce w fazie I, m.in. kabin Battery Maintenance Center (BMC), Small Repair Parts Transporter (SRPT), agregatów prądotwórczych, przetwornice częstotliwości, zapasów części zamiennych zarówno w zakresie systemów Patriot jak i Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS), wyposażenia warsztatowego pozyskiwanych kabin oraz niezbędną dokumentację technicznej.
W zakresie wsparcia szkoleniowego planowane jest dostarczenie na potrzeby szkolenia trenażerów System of Systems Trainer (SoST). Umowa przewiduje także pozyskanie na potrzeby zabezpieczenia rakietowych strzelań bojowych implementowanego do SZ RP systemu, niezbędnej ilości celów powietrznych, oprogramowania i wsparcia technicznego.
Wartość umowy wynosi ok. 1,94 mld USD netto (7,53 mld zł netto) i będzie ona realizowana do 2032. Przedmiotowy kontrakt jest wymogiem niezbędnym do uzyskania gotowości operacyjnej pozyskiwanych w ramach II fazy baterii obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu.
W ramach II fazy programu Wisła zamówiono sześć kolejnych baterii systemu z dostawami do końca 2029.
To ważny moment. Kolejny etap realizacji II fazy programu Wisła. Mówimy o obronie powietrznej, obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Polska buduje wielowarstwową obronę powietrzną. (…) Ta inwestycja na poziomie około 2 miliardów dolarów, bo na tyle opiewa to porozumienie, które przed chwilą zostało podpisane, obejmuje dostarczanie sprzętu, zabezpieczenie logistyczne do dobrze funkcjonujących baterii Patriot, do całego systemu i do całego programu Wisła. Ważnym elementem tej umowy są trenażery, które pozwolą naszym żołnierzom, najlepszym żołnierzom Wojska Polskiego, najlepszym specjalistom w dziedzinie obrony powietrznej, trenować się w pozorowanych atakach, w odpowiedzi na te pozorowane ataki, w pełnym przygotowaniu do osiągnięcia pełnych zdolności operacyjnych, które przez 37. Dywizjon powinny zostać osiągnięte pod koniec tego roku – podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami w Sochaczewie.
Podpisujemy kolejne kontrakty po to, żeby Polska była bezpieczna. Jeżeli ktoś nie potrafi pomóc, to niech lepiej nie przeszkadza, ponieważ sprawa jest naprawdę poważna i tu już nie chodzi o emocje polityczne, nie chodzi o jakiekolwiek nasze sympatie, antypatie, światopoglądy czy poglądy. Chodzi o bezpieczeństwo państwa polskiego i nasz trwały, niezmienny sojusz transatlantycki, którego umacnianie i budowa sił Europy idą w parze, a nie przeciwko sobie, tak jak budowa silnego NATO i silnej Unii Europejskiej jest uzupełnieniem – zaznaczył wicepremier W. Kosiniak-Kamysz.
Polska jest wyjątkowym przykładem dobrej współpracy na rzecz obrony i bezpieczeństwa Polski, USA, NATO i Europy. (…) Dla nas kwestia sojuszy, bezpieczeństwa, współpracy polsko-amerykańskiej, stabilności NATO – to wszystko nie jest abstrakcją, dla nas to są sprawy ważne. Ilustrujemy nasze zaangażowanie w te sprawy miliardami dolarów czy euro, które inwestujemy w nasze bezpieczeństwo. Pokazujemy od lat – a w ostatnich miesiącach szczególnie intensywnie, że jesteśmy sojusznikiem lojalnym i stabilnym. Niezależnie od politycznych turbulencji Polska będzie tutaj, w tym miejscu na świecie, państwem, które szanuje sojusze i respektuje wszystkie umowy – podkreślił Prezes Rady Ministrów Donald Tusk.
18 grudnia 2024 r. 37. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej osiągnął wstępną gotowość operacyjną (Initial Operational Capability, IOC) przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów krótkiego zasięgu pozyskiwanych w ramach programu Wisła. Osiągnięcie IOC jest wynikiem zakończenia pierwszego etapu szkolenia i zgrywania bojowego pododdziałów szczebla plutonu oraz sekcji dowodzenia z wykorzystaniem systemu dowodzenia (C2 – Command and Control) IBCS poszczególnych grup ogniowych (GO) zestawów Wisła.
W ramach realizacji ww. czynności, sprawdzeniu podlegały poszczególne elementy operacyjne tj. wyszkolenie obsad sekcji dowodzenia grup ogniowych Wisła w zakresie identyfikacji i klasyfikacji obiektów powietrznych, zwalczanie środków napadu powietrznego zagrażających obiektom osłony oraz zarządzanie lokalnymi zasobami sprzętu wojskowego, procedury kierowania ogniem na szczeblu dywizjonu w trybie scentralizowanym, zdecentralizowanym i autonomicznym w ramach realizacji zadań w Systemie Obrony Powietrznej RP.
Do ćwiczenia wydzielono: cztery GO Wisła, każda w składzie: stanowiska dowodzenia, radaru AN/MPQ-65 z kabiną RIU (Radar Interface Unit) oraz polową stacją zasilania EPP, 4 wyrzutnie M903, elementy zabezpieczenia logistycznego GO (BMC – Battery Maintenance Center, SRPT – Small Repair Parts Transporter, LRPT – Large Repair Parts Transporter), stanowisko dowodzenia dywizjonu (oparte na IBCS), elementy łączności IBCS (radiolinie IFCN Relay), elementy zabezpieczenia logistycznego dywizjonu (ISE – Intermediate Support Element, samochody transportowo-załadowcze GMT – Guided Missile Transporter) oraz elementy ubezpieczenia bojowego i baterię przeciwlotniczą Pilica.
Zakładanym celem przedsięwzięcia było sprawdzenie umiejętności obsług bojowych w zakresie realizacji zadań związanych z przemieszczeniem, zajmowaniem i osiąganiem gotowości w nowym rejonie operacyjnego przeznaczenia oraz realizacji zadań zgodnie z bojowym przeznaczeniem. Głównym założeniem było prowadzenie zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej wyznaczonych obiektów infrastruktury krytycznej przed środkami napadu powietrznego takich jak rakiet balistycznych, rakiet manewrujących, statków bezpilotowych oraz lotnictwa.
Trening jest potwierdzeniem osiągnięcia gotowości jednostki wojskowej do realizacji zadań w autonomicznym trybie dowodzenia.
37. Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej zakończył proces przyjmowania i integracji elementów bojowych przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów średniego zasięgu Wisła oraz potwierdził zakładane zdolności w zakresie siecocentryczności zintegrowanego systemu dowodzenia obroną powietrzną i przeciwrakietową IBCS.
Kolejnym etapem szkolenia będzie zgrywanie pododdziałów szczebla kompanii, zespołu ogniowego oraz dywizjonu, zakończone osiągnięciem pełnej gotowości operacyjnej (FOC), zwieńczone wykonaniem rakietowych strzelań bojowych.
Informacje prasowe