Zgodnie z doniesieniami w mediach społecznościowych, w czwartek, 26 grudnia 2024, rozmieszczona w Izraelu bateria zaawansowanego systemu przeciwrakietowego THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) należąca do amerykańskich Wojsk Lądowych (US Army) zadebiutowała w działaniach bojowych przechwytując pocisk balistyczny średniego zasięgu wystrzelony przez proirańskich Huti z Jemenu na cel w Izraelu.
Zdjęcia: Departament Obrony USA, Lockheed Martin
27 grudnia br. Itay Blumental, izraelski korespondent publicznego nadawcy Kan 11 opublikował na swoim kanale na portalu społecznościowym X nagranie wideo przedstawiające start pocisku przechwytującego:
Amerykański system THAAD wziął udział w przechwyceniu rakiety balistycznej wystrzelonej wczoraj wieczorem z Jemenu. Słychać podekscytowanie jednego z amerykańskich żołnierzy: „Czekałem na to 18 lat” – napisał dziennikarz (choć komentarz żołnierza US Army nieco błędnie odnosi się do daty wprowadzenie systemu THAAD do służby – miało to miejsce w 2008, a nie w 2006 – przyp. red.).
https://twitter.com/ItayBlumental/status/1872649121498296761
W piątek, 27 grudnia Huti informowali, że wystrzeliła rakietę balistyczną na Międzynarodowy Port lotniczy Ben Guriona w Tel Awiwie, a także zaatakowała stolicę Izraela za pomocą bezzałogowców, w odwecie za niedawne izraelskie ataki na międzynarodowe lotnisko w Sanie, stolicy Jemenu, która jest pod kontrolą Huti. Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały, że rakieta balistyczna została przechwycona, zanim dotarła do izraelskiej przestrzeni powietrznej. Mimo to mieszkańcom centralnego Izraela nakazano schronienie się, ale władze Izraela nie informowały o zagrożeniu ze strony domniemanych bezpilotowców.
Czwartkowe wydarzenie był to debiut bojowy systemu THAAD, ale w amerykańskich siłach zbrojnych, gdyż zestawy należące do sił zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostały po raz pierwszy użyte, także przeciwko pociskowi balistycznemu wystrzelonemu przez Huti, w działaniach bojowych w nocy z 16 na 17 stycznia 2022.
USA zdecydowały się na rozmieszczenie baterii systemu THAAD wraz personelem US Army (około 100 żołnierzy) w Izraelu po raz trzeci, co ogłoszono 13 października br. Była to odpowiedź na irańskie ataki rakietowe na Izrael z 13/14 kwietnia i 1 października br.
Poprzednio decyzja została ogłoszona 21 października 2023 (wraz z rozmieszczeniem kolejnych baterii systemu MIM-104 Patriot) w celu obrony amerykańskich wojsk i interesów w regionie, co było bezpośrednim skutkiem ataku Hamasu na Izrael. Pierwszy raz US Army rozmieściły system THAAD w Izraelu 4 marca 2019, ale wówczas działania miały charakter szkolno-treningowy.
Warto zauważyć, że amerykańskie baterie THAAD były rozmieszczane poza granicami USA tylko kilkukrotnie. Poza Izraelem należy tu wymienić m.in. Koreę Południową (marzec 2017) czy Rumunię (maj 2019).
System THAAD, produkcji spółki Lockheed Martin, składa się z wyrzutni na podwoziu ciężarowym Oshkosh M1075 dla pocisków przechwytujących (kinetycznych) typu hit-to-kill (pozbawionych głowicy bojowej), które przechwytują pociski balistyczne w najniższej części egzosfery podczas ostatniej fazy ich lotu. Są naprowadzane na cel za pomocą czujnika podczerwieni IR opartego o technologię antymonidu indowego (InSb) i pracującego w paśmie od 3μm do 5μm, opracowanego przez BAE Systems. Wyrzutnie uzupełniają stanowiska dowodzenia i łączności oraz mobilne radary antybalistyczne ze skanowaniem fazowym w paśmie X typu AN/TPY-2 (BAE zwiększy skuteczność systemu THAAD).
Warto dodać, że radar AN/TPY-2 jest rozmieszczony w izraelskiej bazie lotniczej Nevatim od 2008, a kolejny został rozlokowany na szczycie Keren na Pustyni Negew w 2012.
Poza USA i wspomnianymi Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, system THAAD trafi wkrótce do Arabii Saudyjskiej. We wrześniu br. korporacja RTX dostarczyła pierwszy radar AN/TPY-2 w wersji zmodyfikowanej. Ponadto, system był bezskutecznie oferowany Indiom.