24 marca br. w Brukseli odbył się nadzwyczajny Szczyt NATO, związany z trwającą od miesiąca wojną rosyjsko-ukraińską. Przedstawiciele państw członkowskich Sojuszu wraz z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem podjęli decyzję, że długoterminowa polityka odstraszającą i obronna NATO we wszystkich dziedzinach, na lądzie, morzu, powietrzu, cyberprzestrzeni i przestrzeni kosmicznej zostanie zresetowana. Odzwierciedla to nową rzeczywistość bezpieczeństwa wynikającą z brutalnej i niesprowokowanej wojny Rosji z Ukrainą (Atak Rosji na Ukrainę [Dzień dwudziesty dziewiąty]).
Podczas nadzwyczajnego Szczytu NATO w Brukseli, państwa członkowskie Sojuszu zdecydowały o powołaniu dodatkowych grup bojowych, które trafią na Węgry, Słowację, Rumunię i Bułgarię / Zdjęcie: NATO
W tym niebezpiecznym czasie niezbędna jest jedność transatlantycka i solidarność. Europa i Ameryka Północna stoją i nadal będą silne razem w NATO – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg po spotkaniu.
Sojusznicy zgodzili się zwiększyć wsparcie dla Ukrainy, w tym w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego oraz ochrony przed skutkami ataków chemicznych, biologicznych, radiologicznych i nuklearnych (CBRN). Będą nadal nakładać na Rosję bezprecedensowe sankcje, aby zakończyć wojnę w Ukrainie.
Zatwierdzili także cztery nowe międzynarodowe grupy bojowe NATO w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i na Słowacji. Dzisiejsze dyskusje dotyczyły również poparcia Białorusi dla inwazji i roli Chin w kryzysie.
Pekin powinien wykorzystać swój znaczący wpływ na Rosję i promować natychmiastowe, pokojowe rozwiązanie – dodał Stoltenberg.
Cztery nowe batalionowe grupy bojowe NATO będą uzupełniać cztery już funkcjonujące Są one dodatkiem do w krajach bałtyckich i Polsce. Oznacza to, że będzie osiem takich grup bojowych, rozmieszczonych od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne.
Jens Stoltenberg dodał, że za chwilę w Europie będzie ponad 100 tysięcy żołnierzy amerykańskich, a swoje wsparcie zwiększają Kanada i europejscy członkowie NATO. Wskazał, że pod bezpośrednim dowództwem NATO jest ok. 40 tys. żołnierzy, wspieranych przez siły powietrzne i morskie, w tym bezprecedensową liczbę pięciu lotniskowcowych grup bojowych, operujących od Morza Północnego po Morze Śródziemne (Trzy amerykańskie brygady pancerne w Europie).
Reset polityki odstraszania i obronnej NATO będzie oznaczać więcej sił lądowych na wschodniej flance, o większym stopniu gotowości operacyjnej oraz zwiększonymi zapasami magazynowymi i logistycznymi. Planuje się także zwiększenie aktywności w powietrzu, poprzez oddelegowanie większej liczby samolotów do misji NATO Air Policing.
Reset będzie też oznaczać zwiększenie zdolności zintegrowanego systemu obrony powietrznej NATO oraz stałej obecności na akwenach morskich wokół państw Sojuszu lotniskowców, okrętów podwodnych i nawodnych. W zakresie cyberobrony, Sojusz planuje zwiększenie liczby ćwiczeń, skupionych na obronie kolektywnej i interoperacyjności. Jak powiedział sekretarz generalny, szczegóły nowych kroków, które zostaną poczynione, będą przedstawiane na zaplanowanym wcześniej na czerwiec br. Szczycie NATO w Madrycie.
Stoltenberg przekazał, że przywódcy państw NATO zgodzili udzielić dalszego wsparcia Ukrainie w zakresie ich podstawowego prawa do samoobrony. Już teraz sojusznicy przekazują znaczne środki wojskowe Ukrainie, w tym systemy przeciwpancerne, a także obrony powietrznej i bezzałogowce. Jest też także znaczna pomoc finansowa i humanitarna. Pomoc w zakresie ochrony CBRN będzie oznaczać dostawy sprzętu i wyposażenia do wykrywania, ochrony i zaopatrzenia medycznego, a także szkolenie w zakresie odkażania i zarządzania kryzysowego.
Stoltenberg podkreślił, że umowy stowarzyszeniowe NATO z Gruzją oraz Bośnią i Hercegowiną nadal są ważne. Wskazał, że współpracując z Unią Europejską, trzeba pomóc im utrzymać suwerenność i wzmocnić ich odporność.
Co istotne, liderzy państw NATO wezwali Chiny do powstrzymania się od wspierania wysiłków wojennych Rosji, w zakresie gospodarczym i wojskowym. Zamiast tego Pekin powinien wykorzystać swój znaczny wpływ na Rosję, aby wywrzeć natychmiastowe zawieszenie broni. Sojusznicy zgodzili się również, że Białoruś musi przestać działać jako wspólnik inwazji.
W związku z trwającym kryzysem, Rada Północnoatlantycka jednogłośnie przedłużyła mandat sekretarzowi generalnemu o kolejny rok, do 30 września 2023. Sojusznicy podziękowali Jensowi Stoltenbergowi za jego przywództwo i poświęcenie, szczególnie w tym krytycznym momencie dla bezpieczeństwa międzynarodowego.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.