W poniedziałek, 28 października 2024, wizytę w Berlinie składał wicepremier i minister obrony Republiki Chorwackiej Ivan Anušić wraz z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych gen. Tihomirem Kundidem. Podczas spotkania z niemieckim odpowiednikiem, Borisem Pistoriusem, podpisano list intencyjny dotyczący modernizacji technicznej chorwackich wojsk lądowych (Hrvatska kopnena vojska, HKoV) oraz wsparcia wojskowego dla walczącej Ukrainy.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Republiki Chorwackiej
Podczas dwustronnego spotkania w siedzibie Federalnego Ministerstwa Obrony w Berlinie minister Anušić podkreślił, że Niemcy są znaczącym partnerem Chorwacji w dziedzinie obronności i że priorytetem jest dalsze wzmocnienie i rozszerzenie tej współpracy.
Głównym tematem spotkania było wyposażenie i modernizacja chorwackich wojsk lądowych z naciskiem na zakup nowych czołgów Leopard 2A8. Mianowicie Republika Federalna Niemiec zaprosiła Republikę Chorwacji do przyłączenia się do niemieckiego programu wspólnych zamówień na Leopardy 2A8.
Ministrowie obrony Anušić i Pistorius podpisali więc list intencyjny (Letter of Intent, LoI), w którym wyrazili gotowość obu państw do przekazania 30 czołgów M-84A4 Sniper i 30 bojowych wozów piechoty BVP M-80A z chorwackich zapasów do Ukrainy w pierwszej dostawie, w tym części zamiennych i amunicji oraz aby środki finansowe, które Zagrzeb otrzyma od Berlina za te pojazdy i amunicję, zostały wykorzystane na zakup fabrycznie nowych niemieckich Leopardów 2A8.
Dzięki temu całkowita cena nowych Leopardów zostanie zredukowana, a zapotrzebowanie opiewa na maksymalnie 50 egzemplarzy. Wszystkie pozostałe szczegóły zostaną upublicznione po podpisaniu stosownej umowy. Dodatkową wartością takiego modelu zamówienia jest pomoc walczącej Ukrainie z rosyjską agresją.
Minister obrony Anušić powiedział, że ten model zamówienia na Leopardy 2A8 jest odpowiedni dla wszystkich trzech zaangażowanych stron – Chorwacji, Niemiec i Ukrainy.
Jest to jeden z większych i bardziej znaczących projektów modernizacji armii chorwackiej, obok wszystkich projektów modernizacji sił powietrznych i marynarki wojennych, dotarliśmy do wzmocnienia naszych sił pancernych, naszych batalionów czołgów. Jak powszechnie wiadomo, Leopard jest jednym z najwyższej jakości, jeśli nie najwyższej jakości czołgiem produkcji niemieckiej i Chorwacja będzie w pełni przezbrojona w te czołgi, powiedział minister Anušić, dodając, że rząd Republiki Chorwacji wyraził zgodę na list intencyjny wysłany przez rząd niemiecki i jak wkrótce rozpocznie realizację tego projektu.
Minister podkreślił, że jest to szczególnie ważne, gdyż w ostatnim czasie otrzymano zgodę na zakup 8 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS, zamówiono 8 kolejnych śmigłowców wielozadaniowych UH-60M Black Hawk (do 4 wcześniej otrzymanych), a obecnie wdrażane są samoloty wielozadaniowe Rafale B/C (F3-R) (odebrano 6 z 12 egz.) i bojowe wozy piechoty M2A2 Bradley ODS (odebrano 44 z 89 egz.). W planach jest zakup bezzałogowych statków latających.
PPV i ministar obrane @ivananusic12 potpisao je s njemačkim kolegom Pistoriusom Pismo namjere kojim je iskazana spremnost isporuke tenkova M-84 i borbenih vozila pješaštva M-80 iz 🇭🇷 zaliha Ukrajini i nabavu novih 🇩🇪 Leoparda 2A8. 🇭🇷 🤝🇩🇪 pic.twitter.com/nWK7rrJCtI
— MORH/MoD Croatia (@MORH_OSRH) October 28, 2024
Celem jaki obrał premier Andrej Plenković jest osiągnięcie wydatkowania na obronę na poziomie 2% PKB, zgodnie z wymogami NATO wcześniej, niż planowano.
Chociaż skróciliśmy już termin z 2030 do 2027, to po rozpoczęciu procesów zamówień HIMARS-ów, samolotów bezzałogowych, a obecnie Leopardów, dwa procent przydziałów środków na obronność w ramach PKB zostanie osiągnięte na długo przed 2027 – powiedział minister Anušić.
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że Chorwacja jest wiarygodnym partnerem Niemiec i że Chorwacja zdecydowała się zainwestować w swoje siły zbrojne, podpisując list intencyjny. Minister Pistorius podziękował Republice Chorwacji za prace nad stabilizacją Bałkanów Zachodnich i wskazał, że Republika Chorwacji jest wiarygodnym partnerem w NATO, Unii Europejskiej i na poziomie dwustronnym.
Demonstrator technologii Leoparda 2A8 / Zdjęcie: Paweł Ścibiorek, MILMAG
Ministrowie Anušić i Pistorius wskazali na doskonałe stosunki między Republiką Chorwacji a Niemcami, omówili także sytuację w Europie Południowo-Wschodniej i zgodzili się, że oba kraje będą nadal wspierać Ukrainę. Chorwacja dostarczyła dotychczas Ukrainie pomoc wojskową w wysokości ponad 200 mln EUR (870,67 mln zł).
Minister Anušić podziękował ministrowi Pistoriusowi za pomoc w niedawnej ewakuacji chorwackiego oficera z misji UNIFIL w Libanie.
Plan zakupu nowego typu czołgu – zachodniego, następcy dla 75 egzemplarzy M-84A4 Sniper (głęboko zmodernizowany T-72M), został ogłoszony 5 sierpnia br. przez premiera Plenkovicia. Według ówczesnych informacji dziennika Lutarnji List brane pod uwagę były konstrukcje niemieckie, a więc Leopard 2A8 i KF51 Panther (a ten pierwszy miał być faworytem). Jednakże informowano, że na początek plan obejmuje zakup 30 egzemplarzy z 75 wymaganych.
Kroatien liefert 30 Kampf- & 30 Schützenpanzer an die #Ukraine und erhält finanzielle Unterstützung aus 🇩🇪. Darauf haben sich Minister #Pistorius und sein 🇭🇷 Amtskollege Ivan #Anušić heute geeinigt. Kroatien kündigte zudem an, Leopard 2A8 Panzer zu beschaffen. pic.twitter.com/DGYAF9fpjS
— Verteidigungsministerium (@BMVg_Bundeswehr) October 28, 2024
Na zakup czołgów Leopard 2A8 zdecydowały się dotychczas Niemcy (123 egzemplarze) i Norwegia (54 egz.), a umowy w tej sprawie negocjują Czechy (56 egz.), Królestwo Niderlandów (46 egz. z opcją na 6 kolejnych) i Litwa (54 egz.). Gdy do tego grona dołączy Chorwacja, portfel zamówień dla KNDS Deutschland (i Rheinmetall AG jako głównego poddostawcy) będzie wynosił niemal 390 egzemplarzy, nie licząc wozów towarzyszących (z zakupu 132 czołgów i 140 pojazdów specjalistycznych zrezygnowały Włochy, a obecnie oferowany jest KF51 Panther).
Jeśli chodzi o bojowe wozy piechoty BVP M-80A, to ze 104 posiadanych egzemplarzy, 92 są zgrupowane w dwóch batalionach i zostaną częściowo zastąpione przez wspomniane M2A2 Bradley ODS.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.