W czwartek, 24 kwietnia 2025, Naval Information Warfare Center Pacific z San Diego w Kalifornii, w imieniu Departamentu Obrony USA, udzieliło zamówień o łącznej wartości 244 174 056 USD (918,194 mln zł) spółkom Lockheed Martin, Northrop Grumman Systems i Peraton Inc. w ramach budowy stacji naziemnej Relay Ground Station-Asia (RGS-A) satelitarnych systemów wczesnego ostrzegania SBIRS (Space-Based Infrared System) i NG-OPIR (Next Generation Overhead Persistent InfraRed) na wyspie Guam.
Umowy ramowe zawarte w formule IDIQ (Indefinite Delivery/Indefinite Quantity; co oznacza wykonanie nieokreślonej liczby usług przy niesprecyzowanych warunkach) przewidują zaprojektowanie, zakup, rozwój, integrację i testowanie zaawansowanych możliwości sprzętowych i programowych na potrzeby naziemnych stacji kontroli, co pozwoli na obsługę konstelacji satelitów wczesnego ostrzegania rozmieszczanych na orbicie geosynchronicznej.
Prace będą wykonywane w różnych obiektach wykonawców (75%), w Wielkiej Brytanii (10%); w Colorado Springs w Kolorado (10%) i na Guam (5%). Oczekuje się, że prace zostaną zakończone w kwietniu 2030. Umowy wykonawcze będą zawierane z poszczególnymi wykonawcami.
Relay Ground Station-Asia to kluczowy element programu Next Generation Space-Based Infrared Systems (SBIRS) oraz architektury Future Operationally Resilient Ground Evolution (FORGE), realizowanych przez Siły Kosmiczne USA (US Space Force).
W czerwcu 2023 spółka Northrop Grumman informowała o zakończeniu etapu wstępnego przeglądu projektu (Preliminary Design Review, PDR) obiektu RGS-A, a 25 października 2023 – etapu szczegółowej weryfikacji projektu technicznego (Critical Design Review, CDR), w ramach pięcioletniego kontraktu o wartości 99,6 mln USD na zlecenie Naval Information Warfare Center Pacific. Zakładano wówczas rozpoczęcie budowy w 2025.
Stacja będzie miała za zadanie wspierać łączność pomiędzy satelitarni wczesnego ostrzegania a użytkownikami (siłami zbrojnymi) w zakresie wykrywania startów rakietowych pocisków balistycznych. RGS-A będzie wyposażona w sześć anten, które umożliwią komunikację z satelitami SBIRS oraz przyszłymi systemami NG OPIR. Anteny te będą zdalnie monitorowane i obsługiwane z terytorium USA. Obiekt ma wykorzystywać modelową architekturę otwartych systemów (model-based open-systems architecture), co pozwoli w razie konieczności na szybkie dostosowanie i wdrożenie kolejnych stacji RGS w innych lokalizacjach.
Zbudowana przez Lockheed Martin konstelacja SBIRS składa się z 12 satelitów SBIRS-GEO (6 na orbicie geosynchronicznej), SBIRS-HEO (4 na orbicie heliosynchronicznej) i SBIRS-LEO (2 demonstracyjne na niskiej orbicie okołoziemskiej). W maju 2018 w celu pilnego opracowania i budowy uzupełnienia tej konstelacji rozpoczęto program NG-OPIR, który zakłada wyniesienie 3 satelitów Lockheed Martin NG-OPIR-GEO na platformie LM-2100M (pierwszy satelita NGG-1 zostanie wyniesiony w tym roku) i 2 Northrop Grumman NG-OPIR-Polar (na orbicie polarnej; pierwszy NGP-1 zostanie wyniesiony w 2028) w ramach pierwszej fazy (Block 0).
Łącznie cały program OPIR jest szacowany na 14 mld USD i całkowicie pozwoli na stopniowe zdeorbitowanie obecnych satelitów systemu SBIRS.
Dane zbierane w kosmosie są przesyłane do Centrum Ostrzegania Przed Atakiem Rakietowym (Missile Warning Center) z bazy lotniczej Cheyenne Mountain w Kolorado i Połączonego Centrum Ostrzegania w Podczerwieni (Joint Overhead Persistent Infrared Center) z bazy lotniczej Buckley w Kolorado w ramach Połączonego Komponentu Dowodzenia Siłami Kosmicznymi (Combined Force Space Component Command, CFSCC).
W porównaniu z obecną konstelacją, nowe satelity mają być wyposażone w potężniejsze czujniki podczerwieni, a także bliżej nieokreślone środki ochrony przed możliwością zestrzelenia przez broń antysatelitarną.