Spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska z reprezentantami organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska odbyło się 16 lipca 2025 w Warszawie. Spotkanie poświęcone było kwestiom związanym z wpływem programu Tarcza Wschód na środowisko naturalne i konsultacje w tym zakresie z organizacjami pozarządowymi.
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Celem rozmów w MKiŚ była transparentna prezentacja planów resortu obrony i zaproszenie strony społecznej do stałej współpracy i dialogu. Obecni podczas spotkania przedstawiciele Sił Zbrojnych RP i MON zapewniali, że zapewnienie bezpieczeństwa obywateli nie musi stać w sprzeczności z ochroną przyrody.
Zapewnienie bezpieczeństwa obywateli i integralności terytorialnej Polski to podstawowy obowiązek państwa, ale nie musi on stać w sprzeczności z ochroną przyrody – podkreślił gen. dyw. Marek Wawrzyniak, szef Zarządu Wojsk Inżynieryjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który koordynuje prace inżynieryjne w terenie.
Naszym celem jest maksymalne ograniczenie ingerencji w środowisko – do sytuacji absolutnie niezbędnych z punktu widzenia obronności. Walory przyrodnicze wschodniej Polski są szczególne, co zobowiązuje nas do wyjątkowej ostrożności w planowaniu inwestycji – kontynuował generał.
Wyzwania dotyczące bezpieczeństwa stawiają przed nami problemy, na które wspólnie musimy szukać odpowiedzi. Priorytet bezpieczeństwa może iść w parze z maksymalną troską o przyrodę. Tarcza Wschód jest tego przykładem. To inwestycja w pokój, która przysłuży się też dzikiej przyrodzie. Rozmawiamy ze stroną społeczną, aby pokazać, że państwo działa sprawnie i słucha swoich obywateli – powiedział Hubert Różyk, dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
Uczestnicy spotkania odpowiadali na pytania przedstawicieli organizacji środowiskowych. W trakcie rozmów skupiono się na możliwej synergii działań rządu i organizacji pozarządowych, nawiązaniu współpracy przy konkretnych działaniach, często długofalowych.
Resort obrony przypomniał, że program Tarcza Wschód różni się zasadniczo od tzw. zapory na granicy – nie będzie jednolitą linią budowli inżynieryjnych ograniczających migrację zwierząt. Jego celem jest spowolnienie lub uniemożliwienie poruszania się większych zgrupowań przeciwnika, a nie pojedynczych osób czy zwierząt.
Podczas spotkania podkreślono również znaczenie głosu środowiska naukowego. Obecny na spotkaniu Profesor Michał Żmihorski (IBS PAN) nawiązując do stanowiska Polskiej Akademii Nauk z czerwca 2024 r., wskazał, że odpowiednie zarządzanie środowiskiem na terenach przygranicznych może jednocześnie zwiększać bezpieczeństwo kraju i chronić przyrodę. Oba resorty wyraziły gotowość korzystania z rekomendacji naukowców w procesie planowania inwestycji.
Uczestnicy spotkania – stacjonarnie i online – pozytywnie oceniali gotowość korzystania podczas planowania i realizacji inwestycji z rekomendacji naukowców. Przedstawiciele MON zadeklarowali chęć dalszej współpracy z organizacjami pozarządowymi i korzystania z ich kompetencji w zakresie ochrony środowiska naturalnego.
Dodatkowo MON przypomniało o porozumieniu zawartym z Lasami Państwowymi w kwietniu 2025 r., które zobowiązuje strony do minimalizowania negatywnego wpływu inwestycji na środowisko oraz podejmowania działań poprawiających jego stan (MON, KOWR i Lasy Państwowe zacieśniają współpracę w ramach programu Tarcza Wschód).
Wśród zapowiedzianych działań kompensacyjnych znalazły się zalesienia i zabagnienia, które mają nie tylko rekompensować wpływ inwestycji, ale też wspierać naturalne mechanizmy obronne. MON wyraziło gotowość współpracy z organizacjami ekologicznymi przy planowaniu i monitorowaniu tych działań.
Na zakończenie MON podkreśliło swoją odpowiedzialność za skutki programu Tarcza Wschód i wyraziło nadzieję na kontynuację konstruktywnej współpracy z organizacjami społecznymi, by wspólnie wypracować rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo państwa przy jak największym poszanowaniu środowiska naturalnego.
Na podstawie informacji prasowych
Spotkanie przedstawicieli @MON_GOV_PL i @MKiS_GOV_PL z reprezentantami organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną środowiska odbyło się 16 lipca 2025 r. w #Warszawa. Spotkanie poświęcone było kwestiom związanym z wpływem programu #TarczaWschód na środowisko naturalne i…
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) July 16, 2025
Czytaj także:
- Tarcza Wschód: Wojsko zamówi setkę kontenerów 10-stopowych
- Informator dla właścicieli gruntów: Tarcza Wschód bez „wywłaszczeń”
- Tarcza Wschód i Bałtycka Linia Obrony: Współpraca i inwestowanie w obronność gwarancją bezpieczeństwa Europy
- Tarcza Wschód: MON poszukuje dostawców rozwiązań w dziedzinie infrastruktury oraz inżynierii