Protokół ustaleń (Memorandum of Understandings, MoU), podpisany podczas uroczystości stulecia Lotniczej Akademii Wojskowej, obejmuje wspólne projekty badawczo-rozwojowe dla Sił Zbrojnych RP, które zapewnią nowe scenariusze szkoleń lotniczych w ramach Babcock Immersive Training Experience (BITE), nowego narzędzia szkoleniowego Babcock, przyspieszającego gotowość do misji, który miał swoją europejską odsłonę na ostatnich targach MSPO w Kielcach (Szkoła Orląt świętuje 100. rocznicę istnienia).
Zdjęcia: Babcock International Group
Porozumienie zakłada wykorzystanie specjalistycznej wiedzy Babcock w zakresie analizy potrzeb szkoleniowych oraz doświadczenia w dostarczaniu szkoleń wojskowych, zapewniając rozwój niezbędnych umiejętności w kraju w celu wsparcia programu modernizacji polskich Sił Powietrznych.
Jo Rayson, dyrektor zarządzająca biznesem szkoleniowym w Babcock, powiedziała:
Porozumienie o współpracy z LAW poszerza nasze partnerstwa z wiodącymi instytucjami naukowymi w Polsce i ułatwi transfer unikalnej wiedzy i doświadczenia między przemysłem a środowiskiem naukowym. Cieszymy się z możliwości połączenia sił, aby tworzyć najlepsze w swojej klasie rozwiązania szkoleniowe.
Generał brygady pil. dr inż. Krzysztof Cur, rektor-komendant LAW, dodał:
Celem współpracy jest zbudowanie jeszcze silniejszych relacji między środowiskiem naukowym a przemysłem, co pozwoli na pełne wykorzystanie doświadczenia, wiedzy i nowoczesnych technologii w sektorze lotniczym.
Partnerstwo z Lotniczą Akademią Wojskową poszerza zaangażowanie Babcock we wspieranie modernizacji Sił Zbrojnych RP. Następuje ono po niedawnym podpisaniu porozumienia o współpracy z Airbus i CAE w celu zaoferowania kompleksowego pakietu śmigłowców wojskowych i powiązanych usług szkoleniowych dla polskich Sił Powietrznych (Airbus, Babcock i CAE z ofertą H145M dla Polski).
Babcock jest partnerem strategicznym w programie budowy fregat Miecznik dla Marynarki Wojennej RP oraz współpracuje obecnie z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie wspiera program poszerzania umiejętności zawodowych (Początek budowy Burzy, drugiej fregaty typu Miecznik, Babcock kontynuuje rozwój programu International Apprentice Exchange w Polsce).
We’ve signed a Memorandum of Understanding with Polish Air Force University, unveiling plans to use leading edge technology and sensory rich training to prepare military personnel for the fast-changing nature of modern warfare. https://t.co/0dRpweZkr0 pic.twitter.com/mdb0vRvNHA
— Babcock International (@Babcockplc) June 13, 2025