Redakcja Militarnego Magazynu MILMAG została zaproszona na prezentację połączoną ze strzelaniem z prototypu karabinka opartego na konstrukcji AR-15 opracowanego w Polsce. Broń do amunicji 5,56 mm x 45/.223 Remington rozwijana jest przez radomskie przedsiębiorstwo Pioneer Arms Corp. (PAC) od ubiegłego roku. PAC produkuje też samopowtarzalne odmiany karabinka AKM – Hellpup i Sporter. Wkrótce do produkcji trafi trzecia generacja tych konstrukcji do amunicji 7,62 mm x 39.
Zaprezentowany przez Pioneer Arms Corp. z Radomia prototyp polskiego karabinka systemu AR-15. Broń pokazano w konfiguracji identycznej z amerykańskim M16A4. Docelowo jednak ma być oferowana z różnymi długościami luf oraz wersjami ukompletowania – z wysuwanymi kolbami i łożami z punktami montażowymi M-LOK
Przedstawiciele MILMAG zostali poinformowani, że cała rodzina radomskich karabinków na bazie AR-15 w różnym ukompletowaniu i z różnymi długościami luf ma w najbliższym czasie trafić na rynek cywilny w Polsce. Prawdopodobnie będzie to połączone z otwarciem nowej placówki zajmującej się dystrybucją broni produkowanej przez PAC w Warszawie. Jak dowiedział się MILMAG, cena detaliczna bazowego modelu ma oscylować w granicach czterech tysięcy złotych.
Strzelanie z prototypu AR z Radomia. Zamiast chwytu transportowego z celownikiem przeziernikowym zamocowano izraelski celownik kolimatorowy Mepro 21. Dzięki temu można było sprawdzić, czy uniwersalna szyna montażowa odpowiada standardowi
Zaprezentowany prototyp – a w przyszłości i inne bazujące na nim modele – ma klasyczny dla AR-15/M16 mechanizm gazowy z długą cienką rurką, którymi odprowadzane przez otwór w lufie gazy doprowadzane są do wnętrza suwadła. Tylna ścianka tego ostatniego pełni w tym układzie rolę tłoka. Broń ma już docelową komorę spustową i zamkową, na razie pozbawioną oznaczeń przy bezpieczniku.
Od strony ukompletowania pokazana broń była odpowiednikiem amerykańskiego karabinka automatycznego M16A4. Została wyposażona w 508-mm (20-calową) lufę, stałą kolbę z tworzywa sztucznego i chwyt typu A2. Karabinek podczas prezentacji miał dwuczęściowe łoże z tworzywa sztucznego, odcinek uniwersalnej szyny montażowej na grzbiecie komory zamkowej z zamontowanym na nim chwytem transportowym z celownikiem przeziernikowym typu A2.
Opracowany przez PAC klon AR-15 częściowo rozłożony. W prototypie części z tworzywa sztucznego były kupione za granicą, w odmianie docelowej część z nich będzie krajowej produkcji lub zastąpiona odpowiednikami ze stopu aluminium (w przypadku łoża)
Zaprezentowana broń była identyczna pod względem manipulatorów z M16A4. Oznacza to przycisk zwalniania magazynka po prawej stronie oraz dźwignię zwalniania zespołu ruchomego i skrzydełko bezpiecznika umieszczone z lewej strony.
Na gnieździe magazynka z lewej strony wypalana jest laserem nazwa producenta PIONEER ARMS CORP, pod nią kaliber broni 5.56×45 i miejsce produkcji RADOM POLAND. Na prezentowanym karabinku dodatkowo nad językiem spustowym umieszczono jego numer i oznaczenie P, co oznacza prototyp.
Nazwa producenta, opis zasilającej karabinek amunicji oraz miejsce i państwo produkcji zostały laserowo wygrawerowane na bocznej ściance gniazda magazynka / Zdjęcia: Remigiusz Wilk
Pokazana broń jest to tylko jedna z możliwych konfiguracji. Docelowo karabinki będą oferowane z lufami długości m.in. 508 mm (20 cali), 406 mm (16 cali), 368 mm (14,5 cala) i krótszymi. Broń ma trafić na polski rynek z kolbami o regulowanej długości wysunięcia, jak też z aluminiowymi łożami z systemem punktów montażowych Magpul Industries M-LOK.
Analiza
Opracowany przez Pioneer Arms Corp. karabinek jest drugim podejściem w Polsce do stworzenia własnej odmiany AR-15. Od kilku lat na niewielką skalę składa z własnych (m.in. komory zamkowe i komory spustowe, suwadła, zamki oraz łoża) i kupowanych zza granicy części krakowski Gunshelp. Broń z Krakowa sprzedawana jest pod nazwą GH-15, w cenach 7-9 tys. zł.
Radomski PAC ma jednak znacznie większe zdolności produkcyjne, łącznie z wykorzystaniem odlewni precyzyjnej do wykonania komponentów, a przede wszystkim wytwarza własne lufy kalibru 5,56 mm. To wszystko znacząco zmniejsza cenę broni, która ma wynosić 4 tys. zł. Zakład z Radomia może też zaoferować karabinki w odmianie pozbawionej wszelkich dodatków z tworzywa sztucznego (łoża, kolby, chwyty), do samodzielnego skompletowania.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.