USS Mount Whitney to okręt dowodzenia typu Blue Ridge, który wszedł do służby w 1971 roku. Planowano budowę łącznie trzech jednostek, ale poprzestano na dwóch (USS Blue Ridge i USS Mount Whitney). W projekcie wykorzystano kadłub śmigłowcowców desantowych typu Iwo Jima co znacznie ułatwiło proces budowy jako wyspecjalizowanej jednostki dowodzenia. Pozwoliło to na dostosowanie miejsc w których zaokrętowani byli żołnierze na pomieszczenia dowódczo-sztabowe oraz mieszkalne dla załogi. Ze względu na wykonywane zadania USS Mount Whitney posiada liczną załogę składającą się z około 175 marynarzy US Navy oraz 150 cywilnych marynarzy z Military Sealift Command. Maksymalnie można zaokrętować na USS Mount Whitney do 930 osób, ale taka możliwość jest stosowana wyłącznie w przypadku ewakuacji osób z zagrożonego rejonu. Zwykła obsada waha się od 320 osób do 500 personelu i załogi.
Zdjęcia: Michał Szafran, MILMAG
Okręt ma długość 193 metrów i może osiągnąć prędkość maksymalną 23 węzłów, ale podczas rejsu ze średnią prędkością 16 węzłów pozwala to uzyskać zasięg około 13 tys. mil morskich.
Na uzbrojenie okrętu składają się:
- dwa 20 mm zestawy obrony bezpośredniej Mk15 Phalanx Block 1B,
- dwa 25 mm zestawy artyleryjskie Mk38 Mod 2,
- stanowiska 12,7 mm wkm Browning.
Dodatkowo załoga ma do dyspozycji pojedynczy śmigłowiec Sikorsky MH-60S.
USS Mount Whitney odwiedził Polskę w 2002, 2010 i 2016. Pierwsza wizyta związana była z ćwiczeniami Strong Resolve 2002 a pozostałe z czerwcowymi manewrami sił morskich – Baltops. Jako jednostka flagowa VI Floty okręt prowadził działania od Morza Bałtyckiego, Morza Śródziemnego aż po Morze Czarne (w 2008 roku dostarczał pomoc Gruzji). Po rozpoczęciu pełnoskalowych działań na Ukrainie w 2022 okręt ten pełni kluczową rolę na Bałtyku i Morzu Śródziemnym koordynując działania sił NATO wraz sojusznikami monitorując rosyjską aktywność wokół morskich granic państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
8 czerwca br. Powietrzna Jednostka Operacji Specjalnych (PJOS) ze średnim śmigłowcem wielozadaniowym Mi-17 pomyślnie ukończyła szkolenie kwalifikacyjne w zakresie lądowania (deck landing qualification, DLQ) na pokładzie omawianego okrętu podczas ćwiczenia Baltops.
Galeria zdjęć: