W środę, 25 czerwca 2025, kanadyjska spółka Galvion poinformowała, że 23 czerwca Ambasador Kanady w Polsce Catherin Godin dokonała uroczystego otwarcia Europejskiego Hubu Produkcyjnego w Gdańsku, którego rozruch rozpoczęto 4 kwietnia br. (Europejski Hub Produkcyjny kanadyjskiej spółki Galvion w Polsce w pełni operacyjny).
Wydarzenie otwarcia odbyło się w nowym obiekcie w Gdańsku, a gośćmi byli m.in. JE Ambasador Godin, Marszałek Województwa Pomorskiego, Mieczysław Struk i inni VIP-owie, klienci, partnerzy i wybrane media. Wydarzenie obejmowało formalną ceremonię otwarcia, po której nastąpiły wycieczki po fabryce. Goście mogli zapoznać się z modelami hełmów z szerokiego portfolio produktowego Galvion, zobaczyć produkty i systemy Galvion na wystawie, a także rzucić okiem na najnowocześniejsze laboratorium Warfighter Lab Galvion, z demonstracją, która zaprezentowała pracę wykonywaną z interfejsem człowiek-maszyna za pomocą symulowanej rzeczywistości rozszerzonej (Galvion dostarczy do FBI hełmy balistyczne Hellbender FE).
We wrześniu 2023 spółka ogłosiła, że wybuduje nowy zakład produkcyjny hełmów balistycznych w Gdańsku. Produkcja seryjna rozpoczęła się już w marcu br., a flagowe hełmy Caiman jako pierwsze zeszły z linii produkcyjnej w przygotowaniu do wysyłki do kluczowego klienta w Europie Północnej (Norwegia kupuje hełmy Caiman od Galvion, GALVION w Gdańsku. Nowy zakład produkcyjny hełmów balistycznych).
Po niedawnych kolejnych przyznaniach programów od kluczowych krajów europejskich, w tym ramowej umowie z Agencją Wsparcia i Zamówień NATO (NATO Support and Procurement Organisation, NSPA), Galvion spodziewa się, że do końca 2026 w NATO i innych krajach europejskich będzie używanych blisko 2 mln hełmów. Nowy zakład Galvion w Gdańsku obejmuje możliwości wykańczania i montażu hełmów, oprócz kluczowych operacji wsparcia, konserwacji, renowacji, modernizacji i szkoleń. Lokalizacja w Gdańsku została wybrana po kompleksowym okresie poszukiwań i oceny, a funkcjonalność zakładu ma się rozszerzyć do 2026 i później, wspierając pełne portfolio produktów i rozwiązań Galvion. Istniejące główne zakłady Galvion w Kanadzie i USA będą nadal projektować, rozwijać, produkować i obsługiwać krajowe, regionalne i kluczowe globalne programy, klientów, wymagania produkcyjne i wsparcia.
Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, powiedział:
Obecność Galvionu potwierdza, że nasz region jest nie tylko centrum nowoczesnych usług biznesowych, ale także miejscem, które oferuje możliwości rozwoju firmom z szerokiego wachlarza sektorów – w tym tych kluczowych dla bezpieczeństwa europejskiego. Inwestycje w przemysł obronny wzmacniają potencjał gospodarczy regionu poprzez tworzenie wysokiej jakości miejsc pracy i przyciąganie zaawansowanej wiedzy technologicznej. Jako samorząd regionalny konsekwentnie budujemy warunki, które wspierają pomyślną realizację takich projektów.
Jej Ekscelencja, Catherine Godin, Ambasador Kanady w Polsce, powiedziała:
Ekspansja Galvion w Polsce stanowi znaczący kamień milowy — taki, który Rząd Kanady z dumą wspiera. Ten obiekt jest nie tylko świadectwem innowacyjności i przywództwa Galvion w zakresie rozwiązań ochronnych, ale również potężnym symbolem pogłębiającego się partnerstwa między Kanadą a Polską. Poprzez bezpośredni wkład w bezpieczeństwo tych, którzy służą i odporność naszych zbiorowych systemów obronnych, ta inwestycja wzmacnia nasze wspólne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa i współpracy. Ambasada Kanady i Służba Komisarza Handlowego z niecierpliwością oczekują na wsparcie dalszego rozwoju Galvion w Polsce i w całym regionie.
Jonathan Blanshay, założyciel i prezes wykonawczy Galvion, powiedział:
To bardzo dumny moment dla całej organizacji Galvion. Potrzeba dużo czasu, energii i zasobów, aby od podstaw zbudować obiekt w nowym kraju i jestem wdzięczny za poświęcenie globalnego zespołu Galvion, a także za wsparcie naszej lokalnej i regionalnej sieci partnerów, z których wielu świętowało ten kamień milowy razem z nami.
Dodał: To szczególny zaszczyt mieć na miejscu JE Ambasador Godina i Marszałka Struka, aby oficjalnie otworzyć obiekt, reprezentując zarówno dumne kanadyjskie podwaliny firmy, jak i ekscytujący przyszły rozwój, do którego torują drogę nasze polskie operacje. Mamy teraz obiekty i sieci w czterech krajach, z zespołem ponad 500 pracowników. Rozmyślając nad naszą 23-letnią historią, jest to dla mnie znaczący i głęboko satysfakcjonujący moment.
Informacja prasowa