We wtorek, 4 lutego 2025, europejska spółka Airbus Defence and Space (część grupy Airbus) jako lider oraz francuska Thales jako podwykonawca zawarły 24-miesięczną umowę z Generalną Dyrekcją ds. Uzbrojenia (Direction générale de l’Armement, DGA) przy Ministerstwie ds. Sił Zbrojnych i Weteranów Francji na opracowanie studium redukcji ryzyka w programie nowego samolotu patrolowego PATMAR na następcę samolotów Breguet Atlantique 2 (ATL2) w Marynarce Wojennej Francji (Marine nationale).
Grafika: Airbus Defence and Space
Umowa jest kontynuacją fazy kontynuacją studium architektury rozpoczętej pod koniec 2022, a następnie 18-miesięcznego studium wykonalności w ramach umowy z 22 grudnia 2023, gdy DGA udzieliła kontraktów o wartości 10,9 mln EUR spółkom Airbus Defence and Space i Dassault Aviation z platformami, początkowo, A319neo i Falcon 10X.
Program PATMAR jest realizowany samodzielnie przez Francję po fiasku francusko-niemieckiego programu MAWS (Maritime Airborne Warfare System), gdy Berlin zdecydował się na zakup P-8A Poseidon. Wcześniej w programie MAWS Airbus proponował platformę A320neo M3A, a obecnie zdecydowano się na wybór A321 MPA (Maritime Patrol Aircraft), bazującym na cywilnym samolocie pasażerskim A321 XLR (Xtra Long Range) o wydłużonym zasięgu. Makieta samolotu została zaprezentowana 4-7 listopada 2024 na targach morskiego przemysłu obronnego Euronaval w Paryżu.
A321 MPA ma wszystkie atuty, aby stać się prawdziwą latającą fregatą zdolną do reagowania na szeroki zakres misji powierzonych francuskiemu patrolowi morskiemu — powiedział Jean-Brice Dumont, wiceprezes wykonawczy, szef działu Air Power w Airbus Defence and Space. Airbus oferuje suwerenne rozwiązanie, które zapewnia autonomię, dostępność i niezawodność wymagane do wniesienia wkładu w komponent oceaniczny odstraszania nuklearnego.
Celem nowej umowy jest przygotowanie do rozwoju i uruchomienia produkcji programu samolotów patrolowych pod koniec 2026. Umożliwi ona dalsze wykorzystanie początkowych wyników studium architektury, w celu dopracowania warunków ekonomicznych i przemysłowych realizacji programu, ukierunkowania wyborów technicznych systemów, które mają zostać zintegrowane w samolocie, oraz przeprowadzenia pierwszych testów w tunelu aerodynamicznym.
Systemy te obejmują pakiet czujników, środków łączności, system wsparcia na bazie uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) i integracja uzbrojenia, zwłaszcza przyszłego pocisku przeciwokrętowego FMAN/FMC (Le futur missile antinavire/futur missile de croisière), czyli MBDA FC/ASW (Future Cruise/Anti-Ship Weapon).
Oczekuje się, że nowa platforma wejdzie do służby po 2030. Ma realizować zadania wykrywania, śledzenia i zwalczania okrętów podwodnych oraz prowadzenia zwiadu morskiego. A321 MPA ma służyć przez 40 lat, być wyposażony w zespół anten łączności na górze i dole kadłuba, przedział misji z komorą uzbrojenia i częścią wyposażenia. Bazowy A321 XLR został oblatany w czerwcu 2022, a jego zasięg lotu ma wynosić do 7500 km. Ma zapewniać odpowiedni zapas energii elektrycznej do zasilania wyposażenia misji, przy czym zakres modyfikacji płatowca będzie na tyle ograniczony, że koszty eksploatacji będą na poziomie akceptowalnym ekonomicznie przez użytkownika.
Jak wspomniano, partnerem Airbusa jest spółka Thales, która opracuje i dostarczy cały pakiet wyposażenia elektronicznego, w tym nowy konforemny radar morski nowej generacji, system akustyczny wykorzystujący pasywne i aktywne boje sonarowe, systemy walki radioelektronicznej i elektrooptycznej, detektor anomalii magnetycznych MAD i systemy samoobrony. Szczegółowe informacje o parametrach i osiągach są niejawne.
Do zastąpienia jest flota 22 samolotów ATL2, stacjonujących w bazie lotniczej marynarki wojennej Lann-Bihoué. Weszły do służby na początku lat 1990. Obecnie, 16 z nich przechodzi modernizację do wersji Standard 6, która zakończy się w bieżącym roku. W ramach prac otrzymują m.in. nowy wielofunkcyjny radar SearchMaster od Thalesa. Mają jednak zostać wycofane do 2035. Ostatnio zamówiono m.in. do nich boje sonarowe SonoFlash z sonarem FLASH Sonics, które także dostarczy Thales.
A321 MPA będzie konkurencją dla popularnego amerykańskiego Boeinga P-8A Poseidon oraz planowanego brazylijskiego rozpoznawczo-patrolowego Embraer C-390 IVR.
Airbus signs new study contract to define France's future maritime patrol aircraft.
The A321 MPA is designed to meet all the operational requirements of the French Navy, mainly in anti-submarine and anti-ship warfare, from low to high intensity, as well as intelligence… pic.twitter.com/FSQBjj3GER
— Airbus Defence (@AirbusDefence) February 4, 2025