30 lipca koncern Airbus Defence and Space poinformował o otrzymaniu zlecenia od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na budowę elementów przyszłej europejsko-chińskiej sondy kosmicznej SMILE (Solar wind Magnetosphere Ionosphere Link Explorer). Program oficjalnie rozpoczęto 22 marca 2019. Będzie to pierwszy projekt ESA realizowany z Chińską Akademią Nauk (CAS) od czasu misji Double Star/Tan Ce w latach 2003-2008.
Celem misji SMILE jest zbadanie zależności pomiędzy wiatrem słonecznym a ziemską magnetosferą. Dalekosiężnym efektem ma być otrzymanie takiej ilości danych, aby w przyszłości móc przewidywać niebezpieczne dla Ziemi burze słoneczne
Celem misji SMILE jest zbadanie i zrozumienie zależności pomiędzy wiatrem słonecznym a ziemską magnetosferą. Zlecenie rozpoczyna czteroletni okres produkcji, testów i integracji europejskiego modułu załadunkowego (Payload Module, PM) z chińską platformą satelitarną, która powstanie w Szanghaju. Wstępny projekt PM opracuje brytyjski oddział koncernu Thales Alenia Space Narodowym Ośrodku Testowania Satelitów (National Satellite Testing Facility), który otrzymał na to zlecenie pod koniec września 2017. Integracją modułu zajmie się hiszpański oddział Airbus Space Systems w Madrycie.
Sonda kosmiczna SMILE będzie mieć 3,15 m długości (bez paneli słonecznych) i masę 2200 kg / Grafiki: Airbus Defence and Space
Europejski moduł będzie przenosił cztery podstawowe przyrządy naukowe, które są opracowywane w Chinach, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, odpowiednio, urządzenia do obrazowania w ultrafiolecie i promieniowaniu rentgenowskim, magnetometr oraz analizator jonów. Oprócz tego PM będzie przenosić systemy zasilania, urządzenia sterujące, system komunikacyjny operujący w paśmie X oraz jednostkę pamięci masowej (Pierwsze satelity OneWeb gotowe, 2019-01-26).
Sonda kosmiczna SMILE zostanie wyniesiona w 2023 z Gujańskiego Centrum Kosmicznego CSG w Kourou w Gujanie Francuskiej na pokładzie jednej z dwóch nowych rakiet nośnych ESA, czyli Avio Vega C lub ArianeGroup Ariane A62 (wersja z dwoma silnikami pomocniczymi). Wcześniej planowano, że start misji nastąpi w 2021. Sonda będzie poruszać się po orbicie silnie eliptycznej (Highly Elliptical Orbit, HEO) nad biegunem północnym o perygeum 5000 km i apogeum 121 000 km (jest to jedna trzecia odległości Księżyca od Ziemi). W tej odległości sonda będzie mieć możliwość zobrazowania granicy pola magnetycznego Ziemi. Stacje kontroli misji będą znajdować się w norweskiej stacji Troll na Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie Wschodniej i chińskim ośrodku Sanya w prowincji Hajnan (Airbus w programie Blackjack, 2019-01-16).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.