Poligon Drawski miejscem rywalizacji na długim dystansie
Celem tegorocznych zawodów Long Range Euro Cup jest rozwój strzelectwa długodystansowego, współpraca środowisk strzelców sportowych i mundurowych krajów europejskich mająca na celu poprawę poziomu strzeleckiego i obronności w rejonie oraz wyłonienie najlepszych strzelców z krajów europejskich. Strzelania odbędą się na dystansach 300, 600, 800 m i dodatkowo ponad 1000 m.
Zawody organizowane są przez TS Wisła Kraków, ZO LOK Kraków, F-Class.pl Rafał Walczowski, Łukasz Łaptaś, Michał Harenża Sanders-shooting.eu przy współpracy z CSB Drawsko.
Kiedy i gdzie?
Zawody rozpoczynają się w dniu 6 września o godz. 7.30 na terenie poligonu Drawskiego (pas ćwiczeń taktycznych Studnica). Szczegółowe mapy dojazdowe udostępnione zostaną przez organizatorów na dwa tygodnie przed zawodami. Dzień 5 września (piątek) przeznaczony jest dla treningu zawodników, a dnia 7 września (niedziela) odbędzie się strzelanie na dodatkowym dystansie 1000+ i rozdanie nagród.
Piątek 5 września
7.30 – Rejestracja zawodników i odprawa bezpieczeństwa
8.00-18.00 (dokładna godzina zależy od ilości zarejestrowanych zawodników) – Zorganizowany trening prowadzony przez ekipę sędziowską na dystansach 300, 600 i 800m .
Zawodnicy są zobowiązani do stawienia się na treningu wg kolejności zmian jak na zawodach w sobotę (najlepiej o dwie zmiany wcześniej by usprawnić organizację). Zawodnicy którzy spóźnią się na swoje zmiany muszą liczyć się z tym, że nie odbędą treningu.
Sobota 6 września
7.30 – Zbiórka zawodników i uroczyste otwarcie zawodów, odprawa bezpieczeństwa i kontrola broni dla wszystkich zawodników
8.00 – Rozpoczęcie strzelań w kolejności:
- SEMI AUTO i SEMI AUTO OPEN
- SNIPER i SNIPER OPEN
- FTR i OPEN
- Magnum i ULTRA Magnum
Niedziela 7 września
8.30 – Rozpoczęcie strzelań dystansu dodatkowego
14.00 – Wręczenie nagród
Klasy sprzętowe – Long Range European Championships
- Klasa F/TR
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania jednej lub dwóch niepołączonych ze sobą podpórek: przedniej w formie dwójnoga i tylnej w formie worka . Broń może być podparta na odcinku nie dłuższym niż 20 cm z przodu i 18 cm z tyłu. Żadna część broni nie może opierać się na podłożu – wyjątkiem jest korzystanie z zamocowanego w łożu monopodu jako tylnej podpórki (zamiast tylnego worka). Ramię strzelającego powinno podczas strzału opierać się na stopce karabinu. Zabronione jest strzelanie techniką 'free recoil’.
- Broń: karabin w kalibrze 223 Rem lub 308Win o łącznej wadze nie przekraczającej 8,25 kg (razem z dwójnogiem), ładowany pojedynczo. Broń nie może być wyposażona w jakichkolwiek hamulec wylotowy (hamulec odrzutu) czy tłumik dźwięku.
- Przyrządy celownicze dowolne.
- Klasa Open
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania jednej lub dwóch niepołączonych ze sobą podpórek: przedniej w formie worka, dwójnogu lub statywu i tylnej w formie worka . Broń może być podparta na odcinku nie dłuższym niż 20 cm z przodu i 18 cm z tyłu. Żadna część broni nie może opierać się na podłożu – wyjątkiem jest korzystanie z zamocowanego w łożu monopodu jako tylnej podpórki (zamiast tylnego worka). Ramię strzelającego podczas strzału powinno opierać się na stopce karabinu. Zabronione jest strzelanie techniką 'free recoil’.
- Broń: karabin w kalibrze do 8 milimetrów o łącznej wadze nie przekraczającej 10 kg, ładowany pojedynczo. Broń nie może być wyposażona w jakichkolwiek hamulec wylotowy (hamulec odrzutu) czy tłumik dźwięku.
- Przyrządy celownicze dowolne.
- Klasa Magnum
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania jednej lub dwóch niepołączonych ze sobą podpórek: przedniej w formie dwójnoga i tylnej w formie worka . Broń może być podparta na odcinku nie dłuższym niż 20 cm z przodu i 18 cm z tyłu. Żadna część broni nie może opierać się na podłożu – wyjątkiem jest korzystanie z zamocowanego w łożu monopodu jako tylnej podpórki (zamiast tylnego worka). Ramię strzelającego powinno podczas strzału opierać się na stopce karabinu. Zabronione jest strzelanie techniką 'free recoil’.
- Broń: karabin w kalibrze 338 Lapua Magnum, 338 Winchester Magnum, 300 Winchester Magnum, 300 Winchester Short Magnum, 300 Norma Magnum,300PRC,33XC,375 SwissP, 7mm Winchester Short Magnum, 7mm Remington Short Action Ultra Magnum, 7mm Remington Magnum, 7mm Remington Ultra Magnum lub pochodnym (Wildcatem) opartym na łuskach wyżej wymienionych nabojów. Łączna waga broni razem z dwójnogiem nie może przekraczać 15 kg. W tej klasie broń może być wyposażona w hamulec wylotowy (hamulec odrzutu) ale nie może być wyposażona w tłumik dźwięku.
- Przyrządy celownicze dowolne.
- Klasa ULTRA Magnum
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania jednej lub dwóch niepołączonych ze sobą podpórek: przedniej w formie dwójnogu i tylnej w formie worka . Broń może być podparta na odcinku nie dłuższym niż 20 cm z przodu i 18 cm z tyłu. Żadna część broni nie może opierać się na podłożu – wyjątkiem jest korzystanie z zamocowanego w łożu monopodu jako tylnej podpórki (zamiast tylnego worka). Ramię strzelającego powinno podczas strzału opierać się na stopce karabinu. Zabronione jest strzelanie techniką 'free recoil’.
- Broń: karabin w kalibrze 375 Cheytac, 408 Cheytac, 416 Barrett, 460 Steyr oraz .50 BMG lub pochodnym (wildcatem) opartym na łuskach wyżej wymienionych nabojów. Łączna waga broni razem z dwójnogiem nie może przekraczać 20 kg. W tej klasie broń może być wyposażona w hamulec wylotowy (hamulec odrzutu) ale nie może być wyposażona w tłumik dźwięku.
- Przyrządy celownicze dowolne.
- Klasa SEMI-AUTO
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania jednej lub dwóch niepołączonych ze sobą podpórek: przedniej w formie składanego dwójnou lub poduszki i tylnej w formie worka (worek bez regulacji mechanicznych). Broń może być podparta na odcinku nie dłuższym niż 18 cm z tyłu. Żadna część broni nie może opierać się na podłożu – wyjątkiem jest korzystanie z zamocowanego w łożu monopodu jako tylnej podpórki (zamiast tylnego worka). Ramię strzelającego powinno podczas strzału opierać się na stopce karabinu. Zabronione jest strzelanie techniką 'free recoil’.
- Broń: karabin samopowtarzalny (w którym z wyjątkiem ewentualnych zacięć przeładowanie następuje z magazynka automatycznie pod wpływem pracy gazów prochowych) w kalibrze 223Rem lub 308Win o łącznej wadze nie przekraczającej 8,5 kg razem z dwójnogiem oraz jakimikolwiek dodatkowymi elementami dołączanymi do karabinu. Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy (hamulec odrzutu) ale nie może być wyposażona w tłumik dzwięku.
- Przyrządy celownicze dowolne
- Klasa SEMI-AUTO OPEN
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania jednej lub dwóch niepołączonych ze sobą podpórek: przedniej w formie składanego dwójnogu lub poduszki i tylnej w formie worka (worek bez regulacji mechanicznych). Broń może być podparta na odcinku nie dłuższym niż 18 cm z tyłu. Żadna część broni nie może opierać się na podłożu – wyjątkiem jest korzystanie z zamocowanego w łożu monopodu jako tylnej podpórki (zamiast tylnego worka). Ramię strzelającego powinno podczas strzału opierać się na stopce karabinu. Zabronione jest strzelanie techniką 'free recoil’.
- Broń: karabin samopowtarzalny (w którym z wyjątkiem ewentualnych zacięć przeładowanie następuje z magazynka automatycznie pod wpływem pracy gazów prochowych) w dowolnym kalibrze do 8,6 mm o łącznej wadze nie przekraczającej 10 kg razem z dwójnogiem oraz jakimikolwiek dodatkowymi elementami dołączanymi do karabinu. Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy (hamulec odrzutu) ale nie może być wyposażona w tłumik dźwięku.
- Przyrządy celownicze dowolne
- Klasa SNIPER
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania jednej lub dwóch niepołączonych ze sobą podpórek: przedniej w formie składanego dwójnogu i tylnej w formie worka (worek bez regulacji mechanicznych). Broń może być podparta na odcinku nie dłuższym niż 18 cm z tyłu. Żadna część broni nie może opierać się na podłożu – wyjątkiem jest korzystanie z zamocowanego w łożu monopodu jako tylnej podpórki (zamiast tylnego worka). Ramię strzelającego powinno podczas strzału opierać się na stopce karabinu. Zabronione jest strzelanie techniką 'free recoil’.
- Broń: karabin w kalibrze 223 Rem lub 308Win o łącznej wadze nie przekraczającej 10 kg (razem z dwójnogiem). Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy (hamulec odrzutu) ale nie może być wyposażona w tłumik dźwięku.
- Przyrządy celownicze dowolne
- Klasa SNIPER OPEN
- Pozycja strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania jednej lub dwóch niepołączonych ze sobą podpórek: przedniej w formie dwójnogu i tylnej w formie worka (worek bez regulacji mechanicznych). Broń może być podparta na odcinku nie dłuższym niż 18 cm z tyłu. Żadna część broni nie może opierać się na podłożu – wyjątkiem jest korzystanie z zamocowanego w łożu monopodu jako tylnej podpórki (zamiast tylnego worka). Ramię strzelającego powinno podczas strzału opierać się na stopce karabinu. Zabronione jest strzelanie techniką 'free recoil’.
- Broń: karabin w kalibrze do 8,6 milimetrów włącznie (338 Lapua) o łącznej wadze nie przekraczającej 12 kg. Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy (hamulec odrzutu) ale nie może być wyposażona w tłumik dźwięku.
- Przyrządy celownicze dowolne
Klasy sprzętowe Long Range European Championships Historic i 22LR
- Klasa Karabin Historyczny Open
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania przedniej podpórki w formie worka lub plecaka. Nie dozwolone są żadne bipody, stojaki, nóżki itp. urządzenia z regulacją wysokości lub trzymaniem bocznym, Waga przedniej podpory nie morze przekraczać 6kg. Z tyłu broń oparta na ramieniu. Dozwolone pasy nośne, w konfiguracji wojskowej. Zabrania się strzelać przy użyciu kurtek strzeleckich, specjalnych rękawic strzeleckich, specjalnych okularów strzeleckich za wyjątkiem normalnych okularów korekcyjnych codziennego użytku.
- Broń: karabin w kalibrze od 222 do 458 wyprodukowany przed 1963r. (nie replika), z dowolnymi oryginalnymi niemodyfikowanymi mechanicznymi przyrządami celowniczymi (otwartymi lub przeziernikowymi).
- Klasa Karabin Historyczny Wojskowy
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania przedniej podpórki w formie worka lub plecaka. Nie dozwolone są żadne bipody ,stojaki ,nóżki .itp urządzenia z regulacją wysokości lub trzymaniem bocznym. Waga przedniej podpory nie morze przekraczać wagi 6kg. Z tyłu broń oparta tylko na ramieniu. Dozwolone pasy nośne, w konfiguracji wojskowej. Zabrania się strzelać przy użyciu kurtek strzeleckich, specjalnych rękawic strzeleckich, specjalnych okularów strzeleckich za wyjątkiem normalnych okularów korekcyjnych codziennego użytku.
- Broń: karabin w kalibrze od 222 do 458 wyprodukowany przed 1954r. (nie replika), Tylko oryginalna konfiguracja fabryczna, będąca na wyposażeniu formacji wojskowych. Przyrządy celownicze mechaniczne, odpowiednie dla danego typu broni. Muszka w postaci słupka. Dopuszcza się osłony muszki jeżeli fabrycznie były stosowane na danym typie broni. Szczerbinka w postaci celownika ramkowego bez regulacji mikrometrycznych lub w wyjątkowej sytuacji celownika przeziernikowego tylnego w postaci prostego otworu i muszki słupkowej (jeżeli fabrycznie był montowany na danym typie broni).
- Rimfire
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania jednej lub dwóch niepołączonych ze sobą podpórek: przedniej w formie dwójnogu i tylnej w formie worka . Broń może być podparta na odcinku nie dłuższym niż 20 cm z przodu i 18 cm z tyłu
- Broń: karabin bocznego zapłonu w kalibrze 22 Long Rifle o łącznej wadze nie przekraczającej 8,5 kg Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy (hamulec odrzutu) ale nie może być wyposażona w tłumik dźwięku.
- Przyrządy celownicze dowolne.
- Amunicja – pociski tylko z ołowiu lub podobnego miękkiego materiału (zgodnie z ISSF).
- Klasa Rimfire Semi Auto
- Postawa strzelecka: leżąca z możliwością zastosowania jednej lub dwóch niepołączonych ze sobą podpórek: przedniej w formie dwójnogu i tylnej w formie worka . Broń może być podparta na odcinku nie dłuższym niż 20 cm z przodu i 18 cm z tyłu
- Broń: karabin bocznego zapłonu samopowtarzalny (w którym z wyjątkiem ewentualnych zacięć przeładowanie następuje z magazynka automatycznie pod wpływem pracy gazów prochowych) w kalibrze 22 Long Rifle o łącznej wadze nie przekraczającej 8,5 kg. Broń może być wyposażona w hamulec wylotowy (hamulec odrzutu) ale nie może być wyposażona w tłumik dźwięku.
- Przyrządy celownicze dowolne.
- Amunicja – pociski tylko z ołowiu lub podobnego miękkiego materiału (zgodnie z ISSF).
Więcej informacji
Cały regulamin oraz zasady rekrutacji znaleźć można na stale aktualizowanej stronie – lrec.eu.
Zdjęcia zaczerpnięto z oficjalnej galerii zawodów.
Patronat medialny