We wtorek, 17 grudnia 2024, południowokoreańska spółka Hanwha Aerospace poinformowała, że wysłała na pokładzie statku transportowego do Norwegii partę czterech 155-mm haubic samobieżnych K9 VIDAR (Versatile InDirect ARtillery) wraz z ośmioma wozami amunicyjnymi K10 ARV (Ammunition Resupply Vehicle).
Ta dostawa systemów K9 i K10 jest kluczowym kamieniem milowym w zacieśnianiu współpracy między Hanwha a Norwegią, ponieważ jesteśmy w pełni zaangażowani w produkcję i dostawę produktów spełniających norweskie wymagania na czas, powiedział Kim Dong-hyun, szef Land Systems Business Group w Hanwha Aerospace. Dodał: Hanwha poświęci swoje wysiłki na dokończenie tego kontraktu i dalsze przyczynianie się do wzmocnienia pozycji obronnej Norwegii.
Oczekuje się, że pojazdy dotrą do Norwegii za około dwa miesiące. Trwająca dostawa jest realizacją umowy z 7 listopada 2022 z norweską agencją zakupów obronnych (Forsvarsmateriell, FMA) o wartości ponad 1 mld NOK (wówczas 456 mln zł). Dołączą one do 24 haubic i 6 wozów amunicyjnych tego typu dotąd zakupionych i wdrożonych w wojskach lądowych (Hæren).
Umowa zabezpieczyła także wsparcie logistyczne w okresie użytkowania haubic poprzez utworzenie centrum obsługi technicznej w Bjerkvik w okręgu Nordland, do którego Hanwha Defense przekazała sprzęt testowy, materiały szkoleniowe i niezbędną wiedzę techniczną. Centrum może również obsługiwać systemy artyleryjskie tego typu użytkowane przez inne państwa regionu (np. Finlandię czy Estonię). Norweskim partnerem przemysłowym jest spółka Kongsberg Defense & Aerospace (KDA).
K9 VIDAR jest to odmiana zmodernizowanej K9A1 Thunder która otrzymała norweski system kierowania ogniem ODIN w miejsce BTCS i norweską łączność standardu NATO. Weszła na uzbrojenie Norweskiego Królewskiego Batalionu Artylerii (Artilleribataljonen), po tym jak w 2013 anulowano zakup szwedzkich kołowych haubic Archer – FH77BW L52.
Koreańskie działa zastąpiły 18 samobieżnych haubic 155-mm M109A3GN. Są to zmodernizowane M109G, których łącznie 126 egzemplarzy odkupiono od RFN w latach 1969-1971. 22 działa tego typu (w tym zmagazynowane wcześniej) trafiły w 2022 do Ukrainy jako norweska pomoc wojskowa w obliczu wojny z Rosją.
Uzupełnieniem haubic samobieżnych w norweskim wojsku mają być nowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe. Obecnie brane pod uwagę są amerykańskie M142 HIMARS oraz izraelskie PULS. Wcześniej, w latach 1999-2005 Norwegia dysponowała 12 ciężkimi wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakietowymi M270 MLRS zamówionymi w USA za 1,5 mld NOK. Po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej, Oslo postanowiło wesprzeć sprzętowo Wielką Brytanię przekazującą Kijowowi swoje M270A2 – 29 czerwca 2022 ogłoszono przekazanie Londynowi 3 wycofanych norweskich wyrzutni, a 13 maja 2023 kolejnych 8 (jedna wyrzutnia pozostała w kraju jako obiekt muzealny).