W poniedziałek, 21 lipca 2025, służba prasowa 23. Śląskiego Pułku Artylerii im. gen. broni Tadeusza Jordana-Rozwadowskiego z Bolesławca (23. PA), wchodzącego w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, poinformowała, że w ubiegły piątek, 18 lipca, do jednostki trafiły pierwsze wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe (WWR) Homar-K (K239 Chunmoo) na podwoziu Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS 8×8.
Zdjęcia: plut. Ł. Piekutowski, 23. PA
Po intensywnym i wymagającym szkoleniu żołnierzy z 23. Pułku przygotowującym do użytkowania wyrzutni Homar-K nadszedł czas na przyjęcie tego najnowszego uzbrojenia. Pozyskanie wyrzutni przyczyni się do zwiększenia zdolności bojowych i potencjału ogniowego. Wpłynie także na zdolności obronne Ojczyzny, zgodnie z hasłem „Nowoczesne wojsko – bezpieczna Ojczyzna” – czytamy w komunikacie prasowym jednostki, która jest przezbrajana z wyrzutni RM-70/85 oraz WR-40 Langusta.
Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), główny integrator i dostawca systemu we współpracy z południowokoreańską spółką Hanwha Aerospace i polską Grupą WB, skomentowała dostawy:
System artylerii rakietowej Homar-K zintegrowany na podwoziu marki Jelcz w służbie Wojsko Polskie to przykład synergii i integracji polskiej myśli technicznej z zaawansowanymi systemami pozyskanymi od zagranicznych partnerów. Ten tandem to nie tylko przykład udanej „polonizacji” – to znakomite połączenie precyzji rażenia z mobilnością i niezawodnością w terenie. Wojsko Polskie stawia na siłę, która robi różnicę. Homar-K na Jelczu to odpowiedź na współczesne wyzwania pola walki – gotowy, by działać tam, gdzie liczy się każda sekunda.
Wcześniej WWR Homar-K trafiły do dwóch jednostek Wojska Polskiego:
- 18. Pułku Artylerii z Nowej Dęby, wchodzącego w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej (do końca 2023);
- 1. Mazurskiej Brygady Artylerii im. gen. Józefa Bema, wchodzącej w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (od sierpnia 2024).
Najnowsza dostawa modułów WWR Homar-K do Polski miała miejsce 24 czerwca br. – dzięki temu ich łączna liczba wzrosła do 126 egzemplarzy (zgodnie z informacją uzyskaną od Agencji Uzbrojenia). Moduły trafiają najpierw do Huty Stalowa Wola (część PGZ) w celu integracji ich z podwoziami Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS 8×8, systemem zarządzania walką Topaz, cyfrową pojazdową platformą komunikacyjną Fonet i systemem łączności radiowej Radmor od Grupy WB.
Tymczasem, w dniach 15-30 maja br. polscy artylerzyści z 18. Brygady Artylerii brali udział w pierwszym międzynarodowym szkoleniu w Republice Korei użytkowników systemu K239 Chunmoo.
15 kwietnia z kolei podpisano dokument zawierający kluczowe warunki umowy do utworzenia i funkcjonowania spółki joint venture pomiędzy Grupą WB a Hanwha Aerospace, której celem będzie rozwój i produkcja na terenie Polski pocisków rakietowych precyzyjnego rażenia CGR-080 kal. 239 mm do Homar-K (pierwsze bojowe strzelania tą amunicją w Polsce zrealizowano 5 grudnia 2024).
Wcześniej, do prowadzenia powietrznego rozpoznania i osłony powietrznej rejonu działań dywizjonów WWR Homar-K zostały zamówione systemy bezzałogowe Force Protection od Grupy WB, a także cysterny dystrybutory-paliwowe CD-10s od spółki Celtech.
Docelowo, w ramach dwóch umów wykonawczych, Wojsko Polskie ma otrzymać 290 wyrzutni Homar-K (pierwsza z 4 listopada 2022 na 218 egzemplarzy i druga z 25 kwietnia 2024 na 72 egzemplarze).