7 sierpnia oficer prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9. ŁBOT) mjr Arkadiusz Rubajczyk poinformował, że przez dwa dni prawie 200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) wraz z żołnierzami operacyjnymi wojsk inżynieryjnych, ćwiczyło pod okiem strażaków ratowanie ofiar wypadków drogowych (Porozumienie 4. W-MBOT i Policji, 2020-08-04).
Działanie w ramach akcji związanych z zarządzaniem kryzysowym to jedno z zadań, dla których powołano Wojska Obrony Terytorialnej
Ćwiczenie, realizowane po raz trzeci przez 9. ŁBOT na terenie jednostki wojskowej przy ul. Pryncypalnej w Łodzi obejmowało elementy ratownictwa drogowego i było przeznaczone dla żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) ze wszystkich brygad OT z kraju, a także m.in. z 16. Żuławskiego Pułku Logistycznego z Elbląga, 3. batalionu inżynieryjnego z Niska i 1. Pułku Saperów z Brzegu (Wspólne patrole WOT i WOPR , 2020-07-08).
Dwudniowe szkolenie zawierało elementy teoretyczne wykorzystania sprzętu ratowniczego, a także część praktyczną. Żołnierze uczyli się obsługi nożyc hydraulicznych do rozcinania karoserii samochodów czy specjalnych poduszek, dzięki którym można podnieść nawet kilkutonowe przedmioty. Na potrzeby ćwiczenia zniszczono kilkadziesiąt nadwozi samochodowych (Porozumienie WOT z LPR, 2020-06-26).
Podczas ćwiczenia pod nożyce hydrauliczne poszło kilkadziesiąt nadwozi samochodowych / Zdjęcia: WOT
Ppłk Marcin Markiewicz Dowódca 91. batalionu lekkiej piechoty (91. blp) w Zgierzu powiedział, że dzięki takim ćwiczeniom jesteśmy zawsze gotowi na sytuacje kryzysowe, nawet jak ta sprzed kilku dni w Bejrucie (Polscy strażacy niosą pomoc w Bejrucie, 2020-08-06).
Jeden z uczestników ćwiczenia, szer. Łukasz Stefański z 91. blp w Zgierzudodał, że takie wspólne szkolenia to bardzo dobry pomysł, aby w praktyce poznać zastosowanie sprzętu i wiele nauczyć się od strażaków, którzy na co dzień mają większe doświadczenie w podobnych akcjach.
Wcześniej, 8 lipca br. informowano, że żołnierze 14. batalionu lekkiej piechoty 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej (1. PBOT) szkoliło się wspólnie z zawodowymi strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach, policjantami z Komendy Powiatowej w Siemiatyczach i posterunku w Drohiczynie oraz strażakami-ochotnikami z OSP Drohiczyn. Szkolenie przeciwkryzysowe na plaży miejskiej w Drohiczynie obejmowało m.in. budowy zapory przeciwpowodziowej z worków z piaskiem, podstawy ratownictwa wodnego oraz doskonalenie umiejętności z zakresu pomocy przedmedycznej, w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.