1 października Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) poinformowało, że w ramach operacji pk. Silne Wsparcie, w monitorowanie sytuacji na granicy państwowej z Republiką Białorusi są zaangażowani operatorzy bezzałogowców rozpoznawczych klasy mini WB Electronics FlyEye 3.0 z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego, ps. Mścisław (1. PBOT). Żołnierze WOT wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej (SG) (Grupa WB dla ochrony granic).
W monitorowanie sytuacji na granicy z Białorusią są zaangażowani operatorzy bezzałogowców rozpoznawczych FlyEye 3.0 z 1. Podlaskiej BOT. Samolot ma 3,6 m rozpiętości skrzydeł, 1,8 m długości i masę startową 12 kg, dzięki konstrukcji kompozytowej. Napędzany pojedynczym silnikiem elektrycznym rozpędza się do 60-120 km/h, na pułapie do 3,5 tys. m i ma zasięg do 50 km przy łączu radiowym i do 300 km, przy przemieszczeniu stacji kontroli i kierowania. Bezpilotowiec może znajdować się w powietrzu przez maksymalnie ponad 2,5 godziny. Zestaw składa się z czterech bsl, stacji nadawczo-odbiorczej, stacji kontroli i kierowania oraz plecaków i skrzyń transportowych
FlyEye w wersji 3.0 to bezzałogowy system powietrzny (BSP) bliskiego zasięgu klasy mini zaprojektowany do prowadzenia powietrznych działań obserwacyjnych, trudnych, bądź też niemożliwych do zrealizowania przy pomocy innych środków rozpoznania. Jego sercem jest głowica z kamerą światła dziennego i termowizyjną, która umożliwia prowadzenie obserwacji również w nocy. Swoją przydatność zestawy FlyEye udowodniły m.in. podczas akcji gaśniczej w Biebrzańskim Parku Narodowym w kwietniu ub. r. (FlyEye nad Polską i Ukrainą).
Dwanaście zestawów, liczących 48 bsl FlyEye zostało wdrożonych do dziewięciu Brygad Obrony Terytorialnej. Zostały zamówione 3 grudnia 2018 za równowartość 10 282 137,40 zł brutto, a później rozszerzonej o aneks z 18 lipca 2019. Pierwsze samodzielne loty zrealizowali żołnierze właśnie z 1. Podlaskiej BOT (Podlaskie WOT z FlyEye).
Operatorzy BSP z 1. PBOT, pierwsi w WOT, uczestniczyli w międzynarodowych ćwiczeniach z wojskami sojuszniczymi (Bull Run-20 w czerwcu oraz Masurian Lightning we wrześniu 2020). W ich trakcie realizowali loty treningowe (dozorowanie terenu) oraz loty na zastosowanie bojowe (wyszukiwanie i śledzenia obiektów) z Amerykanami i Brytyjczykami (WOT ćwiczą z Amerykanami i Brytyjczykami).
Wojska Obrony Terytorialnej oraz wojska operacyjne wspierają Straż Graniczną i Policję w ochronie zewnętrznej granicy Unii Europejskiej na odcinku białoruskim, w związku z wprowadzonym 2 września stanem wyjątkowym / Zdjęcia: WOT
W 2020 roku Grupa Rozpoznania Obrazowego 1. PBOT wykonała 114 godzin lotów w dzień i w nocy. W 2021 roku jest to już prawie 130 godzin. Były to loty treningowe, jak i w ramach wsparcia kryzysowego oraz współpracy z innymi służbami (m.in. ochrona przeciwpożarowa w Biebrzańskim Parku Narodowym, monitoring roztopów oraz udział w ćwiczeniu Dragon-21) (WOT na ćwiczeniu Dragon-21).
Od 3 września br. żołnierze WOT prowadzą operację pk. Silne Wsparcie w województwach podlaskim i lubelskim. Jej celem jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych z rejonu przygranicznego na zagrożenia o charakterze hybrydowym (Silne Wsparcie: Parasol cyberbezpieczeństwa WOT dla urzędów, WOT rozpoczęły operację Silne Wsparcie).
Także 1 października, DWOT poinformowało, że żołnierze 2. Lubelskiej BOT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. Zapora, prowadzą wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej patrole wodne na rzece Bug w pasie granicznym objętym przedłużonym tego samego dnia przez Sejm RP stanem wyjątkowym o kolejne 60 dni. W tym celu WOT wydzieliły do tego zadania łodzie saperskie (Prezydent podpisał rozporządzenie o stanie wyjątkowym).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.