W poniedziałek, 7 kwietnia 2025, 3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa (3. RBLog.) opublikowała informację z rozpoczęcia postępowania przetargowego prowadzonego procedurą ograniczoną przyspieszoną na dostawy technicznych środków materiałowych, części zamiennych oraz narzędzi specjalnych przeznaczonych do prac obsługowo-naprawczych do 40-mm granatników maszynowych AGL K4.
Zdjęcia: D. Wielgus via 6. BPD/X
Zamówienie zostało podzielone na dwie części (techniczne środki materiałowe/części zamienne i narzędzia specjalne), a termin składania wniosków o udział w postępowaniu minie 15 kwietnia 2025 o godz. 8.00. Jedynym kryterium wyboru oferty będzie cena (100%), a zamawiający oczekuje wykonania umowy w ciągu 190 dni od daty jej zawarcia.
Informację dotyczące rodzaju oraz ilości poszczególnego asortymentu zostaną przekazane na drugim etapie postępowania wykonawcom zaproszonym do składania ofert.
Jak czytamy w uzasadnieniu, zgodnie z pismem zadaniowym skierowanym do zamawiającego, niezwłocznie przystąpiono do przygotowania procedury zakupu technicznych środków materiałowych (części zamiennych) oraz zestawów narzędzi specjalnych niezbędnych do realizacji prac obsługowo-naprawczych dla 40 mm granatnika automatycznego AGL K4.
W związku z pilną potrzebą pozyskania ww. środków i narzędzi, niezbędnych do zapewnienia możliwości dalszej eksploatacji granatników AGL K4 w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, konieczne jest bezzwłoczne udzielenie zamówienia. Brak pozyskania przedmiotowego asortymentu skutkować będzie wstrzymaniem eksploatacji sprzętu przez żołnierzy SZ RP, co bezpośrednio wpłynie na obniżenie zdolność realizacji zadań operacyjnych.
Przypomnijmy, że 4 lipca 2023 granatniki AGL K4 zostały po raz pierwszy zaprezentowane na uzbrojeniu 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, wchodzącego w skład 6. Brygady Powietrznodesantowej.
Informacja o zakupie granatników pojawiła się 25 września 2022, gdy dział polityki technologicznej południowokoreańskiej agencji ds. zakupów wojskowych DAPA (Defense Acquisition Program Administration) miał wydać domniemaną zgodę narodowemu instytutowi badawczemu rządowej agencji do spraw obronnych ADD (Agency for Defense Development) na transfer technologii do produkcji K4 do Polski. ADD jest właścicielem praw do produkcji tego uzbrojenia.
Jednak dzień później, 26 września 2022, ówczesny rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek poinformował, że Polska nie kupiła licencji na produkcję tego uzbrojenia, a zamówiono interwencyjnie kilkaset granatników K4 wraz z pół milionem sztuk amunicji za kilkanaście mln USD. Umowa miała zostać zawarta kilka tygodni wcześniej, a dostawy miały odbyć się w ciągu kilku miesięcy.
Opracowywany w latach 1989-1991 i wprowadzony na uzbrojenie w 1993 roku granatnik maszynowy K4 jest zasilany amunicją 40 mm x 53SR HV (High Velocity) o wysokiej prędkości wylotowej, standardu NATO. Ma masę 65,9 kg, a szybkostrzelność teoretyczna wynosi 325 pocisków na minutę z zasięgiem rażenia do 1,5 km. W razie potrzeby podczas działań nocnych granatnik jest kompletowany z lunetą noktowizyjną KAN/TVS-5. Używany jest także przez siły zbrojne Korei Płd., a właściwie tamtejszy korpus piechoty morskiej (Daehanminguk Haebyeongdae), siły zbrojne Iraku, Libii, Meksyku i Singapuru.