6 kwietnia amerykańskie laboratorium sił powietrznych AFRL (Air Force Research Laboratory) poinformowało, że przekazało na testy jednostkom USAF (US Air Force), rozmieszczonych poza granicami kraju, systemy broni wysokoenergetycznej przeznaczone do zwalczania bezzałogowych statków latających (bsl).
AFRL na potrzeby testów polowych zamówiło trzy zestawy systemu laserowego wysokiej mocy Raytheon HELWS, posadowionego na czterokołowcu Polaris MRZR 4
Sprawdzany będzie system laserowy wysokiej mocy Raytheon HELWS (High Energy Laser Weapon System) oraz systemy broni mikrofalowej wysokiej mocy: Raytheon Phaser i opracowany przez AFRL system THOR (Tactical High Power Operational Responder).
Broń trafiła do nieujawnionych lokalizacji poza kontynentalnymi USA (Outside Continental US, OCONUS) na 12-miesięczne testy operacyjne, które będą realizowane pod nadzorem Biura Sił Powietrznych ds. Planowania Rozwoju Strategicznego i Eksperymentów SDPE (Strategic Development Planning & Experimentation Office). Jak informuje AFRL, systemy tej klasy mają służyć do ochrony baz lotniczych, narażonych na ataki za pomocą tzw. rojów małych bezzałogowców. Klasyczne zestawy obrony bezpośredniej mogą nie być skuteczne w zwalczaniu tak dużej liczby statków powietrznych jednocześnie.
Na polecenie wiceszefa sztabu USAF gen. Stephena Wilsona zaplanowano łącznie próby pięciu systemów broni. W praktyce może to oznaczać rozmieszczenie systemów w Europie lub na Dalekim Wschodzie. Warto przypomnieć, że w Europie amerykańskie Wojska Lądowe (US Army) testowały kołowe transportery opancerzone Stryker, wyposażone w system laserowy MEHEL 2.0 (Mobile Expeditionary High Energy Laser), również do przeciwdziałania zagrożeniom ze strony bezzałogowców (Stryker MEHEL 2.0 w Europie, 2018-03-02).
System broni mikrofalowej THOR był testowany w trzecim kwartale 2019 przez US Army podczas ćwiczeń MFIX / Zdjęcia: AFRL
AFRL jest szczególnie zainteresowane próbami systemu broni mikrofalowej THOR, opracowanego przez laboratorium przy współpracy ze spółkami BAE Systems, Leidos i Verus Research i zbudowanego w ciągu 18 miesięcy za równowartość około 15 mln USD (62,6 mln zł). Wspólne próby z siłami zbrojnymi systemu THOR przeprowadzono podczas ćwiczeń MFIX w US Army Fires Center of Excellence w Fort Sill w Oklahomie w trzecim kwartale 2019. Zanim powstał THOR, AFRL eksperymentowało z prototypowymi systemami broni laserowej i mikrofalowej począwszy od trzeciego kwartału 2014 (Laser i mikrofale przeciwko bsl, 2018-03-26).
23 września 2019 AFRL zamówiło prototyp systemu broni mikrofalowej Phaser za równowartość 16 289 702 USD (67,956 mln zł). Wcześniej Raytheon prezentował jego możliwości podczas MFIX w marcu 2019 oraz na poligonie rakietowym White Sands w Nowym Meksyku w październiku 2018. Zestaw może wykrywać i śledzić zagrożenia powietrzne za pomocą własnej stacji radiolokacyjnej i razić cele silnymi falami radiowymi, które blokują łączność bsl z operatorem, powodując jego rozbicie się (Phaser dla USAF, 2019-09-24).
Z kolei pierwsze dwa zestawy laserowy wysokiej mocy HELWS zostały zamówione przez AFRL 22 października 2019 za równowartość 36 939 636 USD (154,101 mln zł). Natomiast 9 grudnia tego samego roku zamówiono trzeci zestaw w ramach aneksu o wartości 13 121 979 USD (54,741 mln zł) do październikowej umowy. Wcześniej, w marcu 2018 pojedynczy zestaw był badany przez US Army.
HELWS składa się z wielopasmowego systemu śledzącego MTS (Multi-Spectral Targeting System), głowicy elektrooptycznej pracującej w podczerwieni i lasera HEL (High Energy Laser) o mocy 10 kW. Całość została posadowiona na czterokołowcu Polaris MRZR 4. Do zasilania wykorzystuje się ogniwa litowo-jonowe, które wymagają ponownego ładowania po oddaniu 20-40 strzałów lub czterogodzinnej pracy w trybie zwiadu i rozpoznania (Przeciwlotniczy laser HELWS, 2019-10-24).
W 2020 USAF ma otrzymać także system obrony oparty na mikrofalach o kryptonimie CHIMERA (Counter-Electronic High-Power Microwave Extended-Range Air Base Air Defense). O zestawie wiadomo niewiele, tylko tyle, że ma być podobnie jak THOR, umieszczony w standardowym kontenerze ISO i zdolny do przemieszczania, ale też mieć od niego lepsze parametry.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.