27 listopada w Warszawie w obecności ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz, odbędzie się podpisanie umowy między Inspektoratem Uzbrojenia a Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów (PIAP) (MSPO 2018: Prezydent RP na stoisku PIAP, 2018-09-11; MSPO 2018: Nowości Instytutu PIAP , 2018-09-03; Instytut PIAP dostarczył roboty Balsa, 2018-07-02). Kontrakt o wartości 80,74 mln PLN dotyczy dostawy inżynieryjnych robotów wsparcia misji EOD/IED usuwania ładunków i materiałów niebezpiecznych.
27 listopada Inspektorat Uzbrojenia podpisze z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów umowę na dostawy Robotów Patrolowo-Przenośnych / Zdjęcie: PIAP
Zgodnie z umową Wojsko Polskie otrzyma 35 Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP) wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym, a także zestawem amunicji, pocisków i materiałów eksploatacyjnych. Terminy dostaw zostały określone na lata 2019-21.
Robot Patrolowo-Przenośny o masie 50-75 kg ma być platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.
Robot Patrolowo-Przenośny będzie urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem konsoli sterowania. Ma zostać wyposażony w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniającego obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby. Elementami ukompletowania RPP będą urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia i toksycznych środków chemicznych. Robot zostanie także wyposażony w urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.