7 marca br. została zawarta umowa pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów – PIAP na dostawę 96 sztuk Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych (MBPR) Tarantula. Umowę podpisali szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Dr Artur Kuptel i prof. nzw. dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Łukasiewicz – PIAP.
Porozumienie zakłada, że liczbę zamówionych robotów można będzie zwiększyć do 130 egzemplarzy. Dostawy zaplanowano na lata 2026-2027.
Uczestnicy uroczystości podpisania umowy na MBPR Tarantula. Od lewej: wiceminister ON Paweł Bejda, minister ON Władysław Kosiniak-Kanmysz, dyrektor Łukasiewicz – PIAP Piotr Szynkarczyk, wiceminister ON Cezary Tomczyk, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki oraz szef Agencji Uzbrojenia gen. bryg. Artur Kuptel
Według wymagań MON, funkcjonalności MBPR powinny zapewniać prowadzenie rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, penetrację miejsc niedostępnych dla człowieka; przekazywanie danych z sensorów rozpoznawczych poprzez bezprzewodową transmisję danych audio i wideo do konsoli operatora; przemieszczanie się w różnym terenie, po drogach gruntowych, utwardzonych, bezdrożach oraz w terenie otwartym i zurbanizowanym (pokonywanie przeszkód: gruzowiska, progi, schody, krawężniki); możliwość otwierania drzwi. Konstrukcja MBPR powinna umożliwiać transport w przedziałach desantowych pojazdów wojskowych oraz przenoszenie przez pojedynczego żołnierza. Dostawy miałyby zostać przeprowadzone w transzach do końca 2027. Wartość umowy wynosi 50 mln PLN.
Tarantula dla wojsk dronowych
MBPR Tarantula wpisuje się w nową koncepcję utworzenia wojsk dronowych przez Ministerstwo Obrony Narodowej z początkiem tego roku jako osobny rodzaj Sił Zbrojnych.
Bardzo się cieszę, że jesteśmy w kluczowym miejscu dla rozwoju polskiej robotyki, że budujemy siłę polskiej armii. To jest kolejny kontrakt, który podpisujemy. To jest kontrakt bardzo ważny, bo spełniający nasze kierunki działania, wypełniający te kierunki, które narzuciliśmy, nałożyliśmy na strategię obrony państwa polskiego. Inwestujemy bardzo mocno w pojazdy bezzałogowe, drony. Polska potrzebuje ogromnych zdolności do produkcji dronów. Dlatego też upatrujemy szanse w funduszach z Unii Europejskiej dla polskich firm, dla innowacyjnych przedsiębiorstw, które mają wspaniałe pomysły, dobre wynalazki, odkrycia. Potrzebujemy siły do rozpędzenia tego przemysłu. Potrzebujemy zdolności do produkcji, potrzebujemy linii produkcyjnych, potrzebujemy przebicia szklanego sufitu dla średnich i małych przedsiębiorstw, które mają pomysł, mają wspaniałe wynalazki, ale nie mają siły finansowej, żeby stworzyć linię produkcyjną
– powiedział obecny na uroczystości podpisania umowy Władysław Kosiniak Kamysz, minister Obrony Narodowej.
Wystąpienie wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza po podpisaniu umowy na zakup 96 robotów MBPR Tarantula
MBPR to kolejny robot mobilny od Łukasiewicz – PIAP, który znajdzie się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Instytut od ponad 20 lat dostarcza kolejne generacje robotów EOD (Explosive Ordnance Disposal) dla wojsk inżynieryjnych oraz dla Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. W grudniu 2021 roku zakończyły się dostawy 35 kompletów (RPP) Robota Patrolowo-Przenośnego – model Robot Inżynieryjny 1806. Tym razem jednak nowe roboty nie trafią w ręce saperów, a do rozpoznania co będzie stanowiło kolejny etap realizacji systemu zbierania, agregacji i dystrybucji danych rozpoznawczych pk. Pająk.
Robot MBPR jest rozwiniętą wersją robota PIAP FENIX 3.0 dostosowaną do potrzeb postawionych przez Agencję Uzbrojenia.
Długi proces wyboru
To kolejne podejście do zakupu MBPR, tym razem zakończone powodzeniem. Pierwsze postępowanie w programie Tarantula zostało uruchomione 10 października 2014. W następnym roku podpisano umowę o wartości 14,7 mln PLN na roboty MTGRR ze spółką Reago Group, która zaoferowała roboty izraelskiego przedsiębiorstwa Roboteam. MTGRR to odmiana MTGR (Micro Tactical Ground Robot), przystosowana dla Wojska Polskiego. Odrzucono jednocześnie ofertę Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów z robotami 1506. Dostawy 50 robotów miały zakończyć się w 2016 (Kolejne postępowanie na Tarantulę).
Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych Tarantula opracowany i produkowany w Łukasiewicz – PIAP / Zdjęcia: Grzegorz Sobczak
W październiku 2017 IU MON ujawnił, że odstąpiono od zakupu MTGRR, gdyż roboty nie przeszły wymaganych prób polowych. Uruchomiono więc kolejną procedurę zmieniając założenia. 12 marca 2018 anulowano ją ze względu na brak wniosków o udział w postępowaniu. Kolejne postępowanie na dostawy MBPR Tarantula ogłoszono 27 września 2017. Unieważniono je 12 marca 2018 ponieważ w postępowaniu nie wpłynęła żadna oferta nie podlegająca odrzuceniu. 6 listopada 2019 Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej unieważnił ogłoszone 11 lipca 2018 postępowanie na dostawy 50 mobilnych bezzałogowych pojazdów rozpoznawczych (MBPR) Tarantula. Powodem był brak zgłoszonych ofert (Tarantule do kosza).
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu dyrektor Łukasiewicz – PIAP prof. Piotr Szynkarczyk, MBPR to jedyna konstrukcja, która spełnia wszystkie wymagania postawione w ramach przetargu przez Agencję Uzbrojenia.
Przypomnijmy, że 3 stycznia 2025, Agencja Uzbrojenia opublikowała informację z rozstrzygnięcia postępowania przetargowego na dostawę 130 Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych (MBPR), w tym 107 w ramach zamówienia podstawowego i 23 w ramach opcji, prowadzonego od 29 stycznia 2024 (zgłosiło się sześciu oferentów). Konsultacje rynkowe w tej sprawie przeprowadzono latem 2023.