W sobotę, 3 czerwca br., w Internecie pojawiła się fotografia ukraińskiego bombowca frontowego/samolotu rozpoznawczego Su-24MR (w kodzie NATO: Fencer) z dwoma podwieszonymi pociskami manewrującymi MBDA Storm Shadow, dostarczonymi przez Wielką Brytanię. Wcześniej wyciekła fotografia pocztówki z takim samolotem.
Jak można zauważyć na zdjęciu, ważące po około 1300 kg pociski są przenoszone na pierwszej parze węzłów podskrzydłowych (o największym udźwigu). Su-24 dysponuje dziewięcioma podwieszeniami o łącznym dopuszczalnym udźwigu do 8000 kg.
Przypomnijmy, że 11 maja br. serwis internetowy amerykańskiej telewizji CNN informował, powołując się na zachodnich urzędników, że Wielka Brytania dostarczyła do Ukrainy lotnicze pociski manewrujące Storm Shadow o zasięgu od 250 do 560 km. O takiej możliwości trzy dni wcześniej informował także amerykański dziennik The Washington Post.
Pociski zadebiutowały w boju już dzień później, w ukraińskim ataku na rosyjski skład paliw i Zakłady Polimerowe Polipak (d. Zakład Budowy Maszyn 100) w okupowanym Ługańsku, obecnie służące jako zakład naprawczy pojazdów wojskowych i punkt dowodzenia. Później raportowano o kolejnym prawdopodobnym użyciu tych pocisków. Nie można wykluczyć, że zostały użyte we wczorajszym ataku rakietowym na port w okupowanym Berdiańsku.
15 maja br. prezydent Francji Emmanuel Macron, w wywiadzie telewizyjnym, obiecał dostarczenie Ukrainie pocisków SCALP-EG, które są lokalnym oznaczeniem Storm Shadow.
24 maja br. minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow opublikował fotografię pocztówki, przedstawiającej Su-24MR z podwieszonymi pociskami Storm Shadow, co było pierwszym potwierdzeniem pojawiających się plotek o wybraniu tej właśnie platformy. Na pocztówce znalazł się samolot z numerem taktycznym Żółty 60 z 7. Brygady Lotnictwa Taktycznego stacjonującej w obwodzie chmielnickim, który w 2018 został przebudowany z zadań rozpoznawczych do zadań bombowych.
#Ukraine: We obtained the first ever HQ image of the 🇬🇧Storm Shadow missile used by the Ukrainian Air Force, carried by Su-24MR "Yellow 60" of the 7th Tactical Aviation Brigade.
This aircraft, refurbed in 2018, was originally a reconnaissance model-until recently of limited use. pic.twitter.com/4TXIVAHIgG
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) May 24, 2023
Niestety po tej niefortunnej publikacji fotografii (później skasowanej), Rosjanie przeprowadzili atak w nocy z 28 na 29 maja na bazę lotniczą w obwodzie, w której uszkodzono 5 samolotów, pas startowy oraz zniszczono magazyny paliw i amunicji.
Storm Shadow aka. SCALP EG ma 5,1 m długości, 0,63 m szerokości, 0,43 m wysokości, 3 m rozpiętości skrzydeł oraz masę około 1300 kg (z czego 450 kg to tandemowa głowica bojowa BROACH). Silnik turboodrzutowy Turbomeca Microturbo TRI 60-30 o ciągu 5,4 kN zapewnia zasięg nawet do 560 km i prędkość przelotową prawie 1000 km/h. Pociski naprowadzone są nawigacją zliczeniową, satelitarną oraz za pomocą wgranej do pamięci komputera cyfrowej mapy terenu. W końcowej fazie lotu na pułapie poruszając się na pułapie 30-40 m pociski naprowadzają się na cel, porównując zapisany obraz celu z obrazem w podczerwieni. Były używane bojowo przez Francję (jako SCALP EG), Włochy, Arabię Saudyjską oraz Wielką Brytanię.
Wcześniej z ukraińskimi Su-24 (prawdopodobnie) zintegrowano zestawy naprowadzania o wydłużonym zasięgu JDAM-ER (Joint Direct Attack Munition-Extended Range) do bomb lotniczych, natomiast ze szturmowymi Su-25 i 127-mm niekierowane pociski rakietowe Zuni FFAR (Folding-Fin Aircraft Rocket) klasy powietrze-ziemia i powietrze-powietrze. Ukraińskie samoloty przenoszą również pociski wabiące ADM-160B MALD (Miniature Air-Launched Decoy). Z kolei MiG-29 i Su-27 mogą przenosić pociski przeciwradiolokacyjne AGM-88 HARM High-speed Anti-Radiation Missile).
Potencjalnie kolejnym lotniczym pociskiem manewrującym w ukraińskim arsenale może być Taurus KEPD 350 o zasięgu ponad 500 km, o dostawy których Ukraina poprosiła Niemcy, zgodnie z doniesieniami prasowymi z 26 maja br.
Jeśli chodzi o uzbrojenie dalekiego zasięgu przeznaczone do atakowania celów naziemnych, to 30 maja br. prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że jego administracja wciąż rozważa dostarczenie balistycznych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu MGM-140 ATacMS (Army Tactical Missile System) o zasięgu od 165 do 300 km (w zależności od wersji), które dołączyłyby do wcześniej obiecanej artyleryjskiej amunicji precyzyjnej GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) o deklarowanym zasięgu do 150 km.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.