We wtorek, 19 listopada 2024, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) opublikowała zgodę Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Ukrainy pakietu wsparcia logistycznego dla pojazdów wojskowych dostarczanych w ramach pomocy przez Waszyngton o maksymalnej szacowanej wartości 100 mln USD (411,75 mln zł).
Zdjęcie poglądowe: Senior Airman Faith Schaefer, USAF
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Kijowie wnioskował o możliwość zakupu sprzętu i usług w celu wsparcia technicznego pojazdów wojskowych (nieujawnionych typów) dostarczanych przez amerykańskie wojska lądowe (US Army), pomoc techniczną, szkolenia, publikacje i inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.
Podkreślono, że Ukraina pilnie potrzebuje wzmocnienia lokalnych zdolności wsparcia eksploatacji, aby utrzymać wysokie wskaźniki operacyjne dla pojazdów i systemów uzbrojenia dostarczanych przez USA. To wsparcie utrzymania bezpośrednio przyczyni się do skuteczności na polu walki, ogólnych wskaźników operacyjnych, logistyki i zmniejszenia obciążeń finansowych w wyniku bardziej odpornego i szybkiego cyklu napraw.
Wcześniej, 16 maja br. Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż pakietu wsparcia logistycznego dla systemów uzbrojenia i pojazdów wojskowych dla Ukrainy, także za maksymalnie 100 mln USD.
Nie sprecyzowano czy finansowanie obu pakietów pochodzi z funduszy uwzględnionych w ustawie federalnej H.R.8035 – Ukraine Security Supplemental Appropriations Act, 2024 o wznowieniu pomocy wojskowej Ukrainie.
Ostatni pakiet pomocy wojskowej (75. od początku pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej) został ogłoszony 1 listopada br. W sumie Stany Zjednoczone przeznaczyły dla Ukrainy ponad 61 mld USD (245,63 mld zł) na pomoc wojskową od początku prezydentury Joe Bidena, w tym około 60,4 mld USD (243,21 mld zł) od 24 lutego 2022.
Wczoraj miał miejsce 1000. dzień wojny na pełną skalę. Tymczasem dwa dni wcześniej pojawiły się informacje, że Ukraina otrzymała długo oczekiwaną zgodę USA na rażenie celów w Rosji za pomocą amerykańskiego uzbrojenia rakietowego dalekiego zasięgu, w związku z udziałem w rosyjskiej wojnie Korei Północnej.
W odpowiedzi, prezydent Władimir Putin podpisał ukaz zmieniający politykę odstraszania nuklearnego, obejmujący możliwość odpowiedzi ostatecznej także na atak konwencjonalny w określonych warunkach. Mimo to już nastąpił pierwszy ukraiński atak z użyciem sześciu pocisków balistycznych MGM-140 ATACMS na 67. Arsenał Głównego Zarządu Rakietowo-Artyleryjskiego (GRAU) Ministerstwa Obrony Rosji w rejonie m. Karaczew w obwodzie briańskim, co spowodowało 12 wtórnych eksplozji. Dziś, 20 listopada, agencja prasowa Bloomberg poinformowała też o pierwszym użyciu brytyjskich pocisków manewrujących MBDA Storm Shadow.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.