W niedzielę, 13 października 2024, rzecznik prasowy Departamentu Obrony USA gen. Pat Ryder poinformował na konferencji prasowej, że zgodnie z decyzją prezydenta Joe Bidena, w Izraelu rozmieszczona zostanie bateria zaawansowanego systemu przeciwrakietowego THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense) wraz z personelem US Army (prawdopodobnie 200 żołnierzy), aby wesprzeć izraelskie zdolności zintegrowanej obrony powietrznej po irańskich atakach rakietowych z 13/14 kwietnia i 1 października br.
THAAD rozmieszczony na ćwiczeniach w Izraelu w 2019 / Zdjęcie: Departament Obrony USA
Jak poinformował, decyzja ta podkreśla żelazne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w obronę Izraela i obronę Amerykanów w Izraelu przed wszelkimi dalszymi atakami rakietowymi Iranu. Jest to część szerszych zmian, jakie siły amerykańskie wprowadziły w ostatnich miesiącach, aby wesprzeć obronę Izraela i chronić Amerykanów przed atakami Iranu i bojówek sprzymierzonych z Teheranem (Hamas, Hezbollah, Huti – przyp. red.).
W oddzielnym komunikacie prasowym poinformowano, że sekretarz obrony Lloyd Austin rozmawiał telefonicznie ze swoim izraelskim odpowiednikiem Jo’awem Galantem. Amerykanin złożył kondolencje żołnierzem Sił Obronnych Izraela, których koledzy zginęli we wczorajszym ataku dronowym libańskiego Hezbollahu. Urzędnicy rozmawiali o bezpieczeństwie Tymczasowych Sił Zbrojnych ONZ w Libanie (United Nations Interim Force in Lebanon, UNIFIL) i sił zbrojnych Libanu oraz potrzebie dyplomatycznej ścieżki rozwiązania konfliktu, a także tragicznej sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy.
THAAD w Izraelu
To nie pierwszy raz, kiedy Stany Zjednoczone rozmieściły w Izraelu baterię systemu THAAD. Poprzednio decyzja została ogłoszona 21 października 2023 (wraz z rozmieszczeniem kolejnych baterii systemu MIM-104 Patriot) w celu obrony amerykańskich wojsk i interesów w regionie, co było bezpośrednim skutkiem ataku Hamasu na Państwo Żydowskie. Pierwszy raz US Army rozmieściły system THAAD w Izraelu 4 marca 2019, ale wówczas działania miały charakter szkolno-treningowy.
Warto zauważyć, że amerykańskie baterie THAAD były rozmieszczane poza granicami USA tylko kilkukrotnie. Poza Izraelem należy tu wymienić m.in. Koreę Południową (marzec 2017) czy Rumunię (maj 2019).
System THAAD, produkcji spółki Lockheed Martin, składa się z wyrzutni na podwoziu ciężarowym Oshkosh M1075 dla pocisków przechwytujących (kinetycznych) typu hit-to-kill (pozbawionych głowicy bojowej), które przechwytują pociski balistyczne w najniższej części egzosfery podczas ostatniej fazy ich lotu. Są naprowadzane na cel za pomocą czujnika podczerwieni IR opartego o technologię antymonidu indowego (InSb) i pracującego w paśmie od 3μm do 5μm, opracowanego przez BAE Systems. Wyrzutnie uzupełniają stanowiska dowodzenia i łączności oraz mobilne radary antybalistyczne ze skanowaniem fazowym w paśmie X typu AN/TPY-2 (BAE zwiększy skuteczność systemu THAAD).
Warto dodać, że radar AN/TPY-2 jest rozmieszczony w izraelskiej bazie lotniczej Nevatim od 2008, a kolejny został rozlokowany na szczycie Keren na Pustyni Negew w 2012.
Poza USA, jedynymi póki co użytkownikami systemu THAAD są Zjednoczone Emiraty Arabskie, której zestawy zadebiutowały w działaniach bojowych w nocy z 16 na 17 stycznia 2022 przechwytując pocisk balistyczny jemeńskich Huti. We wrześniu br. zostały zapoczątkowane dostawy do Arabii Saudyjskiej, gdzie trafił pierwszy radar AN/TPY-2 w wersji zmodyfikowanej. Ponadto, system był bezskutecznie oferowany Indiom.